ROZHOVOR | Výstavbou nemocnice bych Baťův odkaz nepošpinil. Možná skončím v opozici, říká pro EZ Čunek

ROZHOVOR – Tvrdí, že jeho rivalové zahráli voličům nesprávně na city a v krajské kampani jej prezentovali jako politika, který chce zničit nemocnici postavenou Tomášem Baťou, a nahradit ji novou. Dosavadní hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek je přesvědčený, že zmíněná zvěst o pošlapání odkazu legendy stojí za prohrou lidovců v regionu. „Naopak jsem stejně jako on chtěl moderní nemocnici, takže jsem jeho osobu nepošpinil. Mentálně jsem smířen i s tím, že skončím v opozici, kam se mně ale příliš nechce,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Čunek.

Jeho hejtmanské křeslo je v silném ohrožení. Aktuální vládce Zlínského kraje Jiří Čunek však na něm nelpí. „Tady přece primárně nejde o to, zda jej udržím či nikoli. Hlavním tématem je, aby se domluvily politické strany a my lidovci zůstali v koaliční vládě Zlínského kraje. Opravdu tedy nejde o mě,“ říká senátor, kterým je nepřetržitě od roku 2006.

Z volební porážky se bývalý I. místopředseda druhé vlády Mirka Topolánka nehroutí, byť jej pochopitelně mrzí. „Už jsem prožil tolik voleb, že jsem se prohry naučil přijímat, což považuji za svoji výhodu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý ministr pro místní rozvoj.

Čunek stejně jako šéf lidovců Marian Jurečka očekával v kraji lepší volební výsledek. „Nebudu zastírat, že jsem i já zklamaný a chtěl jsem obhájit čtyři roky staré vítězství. Ukázalo se ale, že Andrej Babiš (hnutí ANO), který kandidoval ve třinácti krajích, a Ivan Bartoš (Piráti) jsou pro mě silní soupeři.“ Hnutí ANO ve Zlínském kraji triumfovalo s 19,08 procenty hlasu, zatímco KDU-ČSL dosáhla na 18,62 procent.

Bývalý předseda lidovecké strany z let 2006 až 2009 nabyl přesvědčení, že na krajských volbách se promítla hysterie kolem výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, která má stát téměř osm miliard a nahradit stávající Krajskou nemocnici Tomáše Bati ve zlínské Bartošově čtvrti. „Primárním důvodem celého problému i hysterie je, že si někteří naši političtí konkurenti, byť se tak nezachovali úplně všichni, udělali z nemocnice téma, protože nemají žádnou vizi, kterou by voliče oslovili a oslnili.“

Rivalové Čunka vykreslili jako politika, který chce pošpinit odkaz Tomáše Bati (světový obuvnický velkopodnikatel ze Zlína – pozn. red.), jenž zařízení vybudoval. „Zmiňovaný pohled je samozřejmě nesmyslný, protože Baťa ji postavil v roce 1927 a už o osm let později z ní zamýšlel udělat jen sanatorium a nové nemocniční zařízení chtěl postavit někde úplně jinde,“ říká bývalý starosta Vsetína, podle něhož se Baťa žádných projektů nebál. „Nikdy se nespokojil s tím, co vybudoval. V podnikání se proslavil tím, že chtěl mít vše nejlepší i nejmodernější, a to se týkalo i další budoucí nemocnice,“ upozorňuje.

Zastupitel Zlínského kraje netuší, co s projektem nemocnice bude po krajských volbách dál. „Nová nemocnice je teď těsně ve fázi zahájení projektu. Ale zrušit se dá úplně všechno.  Už nyní je však jasné, že každá varianta bude stát hodně peněz, ať už nové zařízení či oprava původní Krajské nemocnice Tomáši Bati ve Zlíně,“ konstatuje politicky ostřílený bard Jiří Čunek.

BABIŠ S BARTOŠEM JSOU PRO NĚJ SILNÍ SOUPEŘI

Pane hejtmane Čunku, věříte, že svůj post můžete stále obhájit, byť volby ve Zlínském kraji nedopadly pro lidovce ideálně? KDU-ČSL jen těsně prohrála s hnutím ANO.

Tady přece primárně nejde o to, zda hejtmanské křeslo udržím anebo nikoli. Hlavním tématem je, aby se domluvily politické strany a my lidovci zůstali v koaliční vládě Zlínského kraje. Opravdu tedy nejde o mě.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v pondělním rozhovoru pro EuroZprávy.cz řekl, že byl vaší prohrou zklamán, a otevřeně prohlásil, že lidovci ve Zlínském kraji zůstali za očekáváním, neboť počítal, že strana čtyři roky staré vítězství na kraji obhájí. Už jste se stačil s porážkou od sobotního odpoledne vyrovnat?

Prožil jsem tolik voleb, že jsem se prohry naučil přijímat, což považuji za svoji výhodu. A tak se opravdu nehroutím. Nebudu ale zastírat, že jsem i já očekával ještě o trochu lepší výsledek a obhájím čtyři roky staré vítězství. Ukázalo se ale, že Andrej Babiš (hnutí ANO), který kandidoval ve třinácti krajích, a Ivan Bartoš (Piráti) jsou pro mě silní soupeři.

Dovolil bych si připomenout, že zase tolik voleb jste neprohrál. Stačí zalistovat vaší historií. Pětkrát jste triumfoval s velkou převahou, a to v komunálních volbách v roce 2002, povedly se vám i senátní v letech 2006, 2012 i 2018 a před čtyřmi lety jste opanoval krajské, jež vám vynesly pozici hejtmana. Dovedete si tedy představit, že byste nakonec skončil v opozici?

Určitě ano, protože jsem během politické kariéry do ní musel několikrát. Není to tedy něco, na co bych nebyl připraven mentálně. Ale přiznám se, že bych se do opozice uchyloval nerad, ale znovu opakuji, jsem na změnu kurzu mentálně připraven.

I váš stranický lídr připustil, že za vaším ne úplně povedeným výsledkem může stát, jak sveřepě jste prosazoval výstavbu krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za téměř osm miliard korun, a podle něj jste měl lépe komunikovat nejen s veřejností, ale i s partnery na zastupitelstvu. Co však zatím nikdo nevysvětlil je, proč výstavba nové nemocnice tolik polarizuje kraj. Chápal bych, kdyby se jednalo o postavení chemičky, továrny či věznice. Ale u nemocnice, která má sloužit všem a pacientům přinést určitý komfort, sporům nerozumím.

Rád bych odpověď na vaši poznámku rovněž znal. Není to špatná úvaha, proč se tak děje. Primárním důvodem celého problému i hysterie je, že si někteří naši političtí konkurenti, byť se tak nezachovali úplně všichni, udělali z nemocnice téma, protože nemají žádnou vizi, kterou by voliče oslovili a oslnili. A celou kauzu ještě zarámovali odkazem na Tomáše Baťu, aby se jím postavená nemocnice nerušila. Zmiňovaný pohled je samozřejmě nesmyslný, protože Baťa ji postavil v roce 1927 a už o osm let později z ní zamýšlel udělat jen sanatorium a nové nemocniční zařízení chtěl vybudovat někde úplně jinde. (Tomáš Baťa zemřel při letecké havárii v roce 1932, po jeho smrti akciovou společnost Baťa i všechny projekty přebral jeho polovlastní bratr Jan Antonín Baťa – pozn. red.) Skutečnost, že projektantům překazily záměr geologické poměry a posléze válka i komunistický puč, je už jiná věc. Baťa se žádných projektů nebál, protože se nikdy nespokojil s tím, co vybudoval. V podnikání byl pověstný tím, že chtěl mít vše nejlepší i nejmodernější, a to se týkalo i další budoucí nemocnice. Bohužel řada lidí dnes o jeho konceptu v byznyse neví anebo nechce vědět. Proto se řada voličů chytla na postoj krajské opozice, že chceme zbořit nemocnici, kterou vystavěl Baťa. A i když to nemá nic společného s realitou, tak lidé tomu příběhu prostě věří.

PENÍZE SPOLKNE JAK NOVÝ PROJEKT, TAK OPRAVA OBJEKTU

V jaké fázi se vůbec nachází projekt ohledně výstavby nové nemocnice? Je možné ho ještě zastavit, byť na předvolebních mítincích jste říkal, že na náměstích se objekty ruší lehce, ale v kanceláři nad projektovou dokumentací je to už horší.

Nová nemocnice je teď těsně ve fázi zahájení projektu. Ale zrušit se dá úplně všechno, dokonce můžete zbořit i dům, co už stojí. Už nyní je však jasné, že každá varianta bude stát hodně peněz, ať už nové zařízení či oprava původního objektu Krajské nemocnice Tomáši Bati ve Zlíně. Každopádně by si lidé měli uvědomit, že i rekonstrukce stávající nemocnice nebude hned a nepřinese okamžitě zlepšení podmínek. Všechno je tedy před námi a nic není hned. To jsou tedy naše jediné jistoty.

Ještě bych se vrátil k osobnosti Tomáše Bati, který je pro vás inspirující. Co myslíte, že by vám na problematiku ohledně výstavby nemocnice řekl a co by udělal, kdyby v roce 2020 byl na živu?

Jistě chápete, že nemohu vědět, co by nyní udělal. Ale vím, že také on měl problémy s radními, když přes některé z nich nemohl realizovat rozvoj Zlína. Trable vyřešil tak, že napnul své síly, šel do politiky, posléze ovládl volby a stal se starostou. (Ve Zlíně jím byl od roku 1923 do roku 1932 – pozn. red.) Vybudoval nám Zlín, na který jsme hrdí. Bohužel někteří zastupitelé i radní ve zvelebování města i kraje odmítají pokračovat. A proto výstavba města dlouhodobě v zásadě stojí. Zlín bohužel není Český Krumlov (jihočeské město je od roku 1992 zapsané na listinu světového kulturního dědictví UNESCO – pozn. red.), oproti němu my nic nevytěžíme z faktu, že stojíme. Jedinou hodnotou pro nás bude, že budeme v rozvoji města i regionu pokračovat. Naopak historický Český Krumlov bude mít užitek tehdy, když jej budou věrně zachovávat tak, jak je. Tento způsob pro Zlín nic neřeší, město se musí dynamicky rozvíjet, a proto je nutné do něj investovat. Jinak budeme mít problémy.

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor Jiří Čunek krajské a senátní volby 2020 Zlínský kraj KDU - ČSL politika Nemocnice Zlín Zlín

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Přísliby NATO Ukrajině nedosahují úrovně potřebné pro letošní protiofenzívu

Ačkoliv má ukrajinská armáda slíbenou pomoc za vysoké miliardy dolarů, další protiofenzívu zřejmě letos nerozpoutá. Obdrží ale významnou pomoc z celé řady zemí, kromě USA se zapojují Němci, Rumuni, Nizozemci či Novozélanďané. Představitelé Pentagonu předpokládají začátek protiofenzívy na příští rok – až bude Ukrajina po zuby vyzbrojená nejnovějším vybavením. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nancy Pelosiová (politička USA)

Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří

Dva dříve vysoce postavení američtí politici, bývalý prezident Barack Obama a někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se staví velmi nejasně k pokračování současného šéfa Bílého domu Joea Bidena v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Politici z Demokratické strany na jejich názory dbají a často se jimi řídí. 

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda přiznala selhání. Stálo životy stovky lidí

Izraelská armáda přiznala své selhání během teroristického útoku, ke kterému došlo 7. října 2023, kdy komanda napojená na radikální hnutí Hamas pronikla na jih Izraele a zaútočila na kibuc Be'eri. Zpráva zveřejněná ve čtvrtek byla vypracována na základě interního vyšetřování, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Biden představil Zelenského jako prezidenta Putina

Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance musí zvládnout s přehledem, velice nepříjemně přeřekl. Zaměnil dva patrně nejvíce znepřátelené prezidenty na světě. 

před 4 hodinami

Joe Biden

Bílý dům ocenil Bidenovu poslední tiskovku, Trump se mu vysmál

Ve čtvrtek večer se ve Washingtonu konala tisková konference prezidenta USA Joea Bidena, kterou představitelé Bílého domu označili za úspěšnou. Biden odpovídal na řadu otázek týkajících se domácí a zahraniční politiky a oznámil, že se hodlá ucházet o druhé funkční období, jak v pátek informovala televize CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

sport

EURO 2024: Angličané si po třech letech zahrají finále ME. Poslal ji tam náhradník Watkins

Fotbalisté Španělska se ve středu večer dozvěděli, s kým si v neděli zahrají finále letošního mistrovství Evropy. Budou to na tomto turnaji často kritizovaní Angličané. Kritizovaní za svůj herní projev, kterým rozhodně nebavili, ale účel světí prostředky a i přesto si ve středu zahráli semifinále. Do něho sice lépe vstoupili Nizozemci, když ze své první střely dokázalo otevřít skóre zásluhou Simonse.  Po osmnácti minutách hry ale bylo zase vyrovnáno, o což se z penalty postaral Kane. Ostrované se tentokrát prezentovali – především v první půli – zajímavým fotbalem a rozhodně tím nejlepším za celý turnaj. I když už druhá půle z jejich strany byla ve starých kolejích, z pohledu tohoto zápasu si Anglie zasloužila postup do finále, který ji vystřelil v závěru zápasu střídající Watkins. 

včera

Zalužnyj nastoupil do nové funkce. Působí mimo Ukrajinu

Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj začal vykonávat svou funkci velvyslance Ukrajiny v Británii. Na platformě Telegram to oznámil samotný Zalužnyj. Upozornil na to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy