Praha - Smíchovské autobusové nádraží v Praze je místem, kde lze i v zákazu vjezdu zdarma parkovat a policie vám vůz ještě ohlídá. Ukázal to pokus, který ověřoval, jak je možné, že vjezd na nádraží už půl roku blokuje odstavený soukromý autobus.
O kauze odstaveného autobusu jsme vás informovali už v září. Pikantní na celém případu je, že autobus, který blokuje provoz MHD a stojí v zákazu vjezdu, je součástí konkurenčního boje dvou pizzerií. Zakrývá totiž na jednu z nich výhled.
Podstatně závažnější jsou už fakta: autobus nedokázala za půl roku odstranit ani republiková policie, ani městská policie, ani technická správa komunikací (správce nádraží), ani majitel pozemku - město zastoupené magistrátem. Ti všichni přitom o odstaveném autobusu oficiálně vědí. Nabízí se tak otázka, zda v případu úředníci nepostupují buď liknavě nebo zda dokonce nejsou zkorumpovaní a zatažení do konkurenčního boje dvou podniků.
Před odstavený autobus, kolem kterého denně projíždějí stovky linkových autobusů, jsme postavili osobní vůz a nechali ho sledovat kamerou.
Očekávali jsme praxi obvyklou kdekoli ve městě. Na špatně parkující vůz buď policie či strážníci nasadí botičku anebo ho zpravidla rovnou nechají odtáhnout. A to i za menší přestupek, než je stání v zakázané zóně autobusového nádraží a za značkou zákazu vjezdu. Přišlo ovšem překvapení.
Auto jsme na parkoviště odstavili v 11:30. O tři a půl hodiny později konečně přijela republiková policie. Policisté sice zastavili, ale z auta ani nevystoupili. Zřejmě si pouze ověřili SPZ vozu a možná to, jestli není kradený. Po necelé půlminutě jeli dál, aniž by za stěrač třeba jen dali lístek z výzvou majiteli k projednání přestupku.
O patnáct minut později se situace opakovala - tentokrát s motohlídkou městské policie. Ta ale auto v zákazu vjezdu úplně minula, ani nezastavila. A ani tentokrát strážníci za stěrač nevložili lístek o přestupku. Celou situaci si můžete přehrát na videu, kde jsme ji zdokumentovali:
Je ale otázkou, zda by i případné oznámení o přestupku za stěračem bylo co platné. Odstavený autobus jich už nasbíral několik - jedno dokonce stále má za stěračem. A přesto nebyl už půl roku odtažen. Obě policie - městská i republiková - se paradoxně hájí tím, že autobus stojí za zákazem vjezdu a není tedy na běžné silnici, ale na účelové komunikaci. A z té podle právního názoru policistů nelze auta odtahovat.
Zbývá tedy správce autobusového nádraží - technická správa komunikací. I ta ale tvrdí, že není v její pravomoci autobus odstranit a odkazuje se na majitele pozemku, hlavní město Praha. Novináři se už s dotazy na vysvětlení celé situace a budoucí kroky úředníků obrátili na pražský magistrát. Ten se však dosud nevyjádřil. Už předtím pouze konstatoval, že s majitelem autobusu vede správní řízení.
Mezitím se ovšem situace opět zdramatizovala. Nejenže autobus překáží a ohrožuje provoz, řidiče i cestující na nádraží, ale už dvakrát z něj vytekla i nafta nebo olej. A pokaždé u toho museli zasahovat hasiči. Poprvé tomu tak bylo koncem června, podruhé se tak stalo včera, ve středu 16. října. Výsledek? Hasiči nebezpečné látky odstranili a odjeli. Autobus dál zůstává na svém místě.
Paradoxem je, že stejně dlouhou dobu by na nedalekém odstavném parkovišti autobusů (doporučuje ho pražská TSK) majitel zaplatil parkovné skoro sto tisíc korun. Když jsme o situaci informovali poprvé, náš závěr zněl: "Pokud chcete na Praze 5 zaparkovat zdarma a bez obav z odtažení vozu, nabízí se vám celá plocha smíchovského autobusového nádraží." Tentokrát je vhodné dodat, že vám ho zdarma ohlídá i republiková a městská policie a pokud by vám vytekl benzín či nafta, nemusíte se bát - zasáhnou hasiči. Vůz najdete stále na stejném místě. I po půl roce...
Související
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
před 1 hodinou
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
před 1 hodinou
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
před 2 hodinami
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
před 2 hodinami
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
před 3 hodinami
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
před 4 hodinami
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 4 hodinami
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 5 hodinami
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 6 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 6 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 7 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 8 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 9 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) potvrdil, že již absolvoval policejní výslech v případu esemesek, které měl zasílat prezidentovi Petru Pavlovi. Policisté ho navštívili přímo na ministerstvu.
Zdroj: Jan Hrabě