Šeredíme s jídlem? Velký průzkum o chování českých domácností

Praha - V první polovině dubna se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) věnovalo tématu plýtvání potravinami. U reprezentativně vybraného vzorku občanů České republiky se proto zajímalo o způsob, jakým v rámci své domácnosti zacházejí s nespotřebovanými potravinami, o důvody a četnost jejich vyhazování a v neposlední řadě o souvislosti vyhazování potravin s jejich nakupováním.

Téměř čtvrtina (24 %) populace tvrdí, že potraviny, které nespotřebuje, vyhazuje běžně do koše nebo do odpadu. Zhruba třetina (32 %) občanů uvádí, že co největší část nespotřebovaných potravin kompostuje, nebo použije jako krmivo pro zvířata a 42 % dotázaných uvedlo, že žádné potraviny nevyhazují, jelikož všechny zkonzumují. 2 % populace odpověděla, že neví.

Lidé nižšího věku (15-19 let a zejména pak 20-29 let), lidé hodnotící svou životní úroveň jako dobrou a občané s příjmem domácnosti nad 40 000 Kč uvádějí statisticky významně častěji, že u nich nespotřebované potraviny končí běžně v koši či odpadu.

Jejich odpovědi stojí v opozici zejména vůči vyjádření lidí starších 60 let, lidí se špatnou životní úrovní a občanů s příjmem domácnosti do 14 000 Kč, kteří z hlediska statistické významnosti uvádějí častěji, že žádné potraviny nevyhazují.

Vliv těchto ukazatelů se odráží také v rozdílu odpovědí ekonomicky neaktivních oproti ekonomicky aktivním, kdy ti první uvádějí oproti druhým častěji, že všechny potraviny spotřebují. Reakce občanů na tuto otázku ovlivňuje také jejich zaměstnanecká pozice. Potraviny vyhazují podle odpovědí častěji studenti a učni, či vedoucí zaměstnanci, ale také ženy v domácnosti či na rodičovské dovolené. Naopak nepracující důchodci a nezaměstnaní častěji uvádějí, že nevyhazují potraviny vůbec.

Podle šetření ovlivňuje zacházení s potravinami také velikost sídla, ve kterém občané České republiky žijí. Ti, kteří žijí na vesnici, na samotě nebo v obci do dvou tisíc obyvatel, častěji uvádějí, že většinu nespotřebovaných potravin kompostují či zkrmují. Lidé ve městech mezi 15 a 80 tisíci obyvateli častěji uvádějí, že nevyhazují vůbec. Občané žijící ve velkých městech nad 80 000 obyvatel pak častěji než ostatní občané tvrdí, že nespotřebované potraviny vyhazují do koše nebo odpadu.

Proč vyhazujeme potraviny?

Že se potraviny zkazily, označuje za prvořadý důvod k vyhození 56 % občanů, kteří uvedli, že někdy vyhazují nespotřebované potraviny, za druhořadý pak 13 %. Prošlá lhůta spotřeby potravin je označována za prvořadý důvod pro vyhození jídla u 19 % a za druhořadý u 23 % občanů, kteří v šetření připustili, že někdy vyhazují nespotřebované potraviny.

Tyto hodnoty zaznamenalo šetření také pro odůvodňování vyhazování kvůli tomu, že se uvařilo příliš mnoho jídla, které pak zbylo. Ať už jde o důvod k vyhození potravin kvůli zdravotním důvodům prvořadý, či druhořadý, uvádí jej reprezentanti populace České republiky v 1 % odpovědí.

V případě vyhazování nespotřebovaných potravin kvůli tomu, že už na danou potravinu nemají respondenti chuť, 2 % takovou možnost zmínila v rámci prvního důvodu a 11 % to uvedlo jako druhý důvod. Tvrzení, že došlo k nehodě, je nejčastějším důvodem k vyhození jídla pro 3 % populace, 28 % občanů to zmínilo jako druhý nejčastější důvod. V 1 % odpovědí občané uvádějí, že vyhazují z jiných důvodů.

Co nejčastěji vyhazujeme?

Pro 41 % občanů jsou prvním a pro 17 % populace druhým nejčastěji vyhazovaným druhem potravin ovoce a zelenina.

Pečivo je prvním nejčastěji vyhazovaným druhem potravin pro 43 % lidí, kteří uvedli, že někdy vyhazují nespotřebované potraviny, zatímco druhým nejčastějším druhem vyhazovaných potravin je to pro 28 % z nich.

Mléko a mléčné výrobky jsou prvořadým druhem vyhazovaných potravin pro 11 % populace, na druhém místě jsou tyto produkty uvedeny jako nejčastější typ vyhazovaného jídla u více než čtvrtiny (26 %) populace.

Poměrně často vyhazovaným typem potravin jsou i maso a masové výrobky, což na prvním místě uvedla 4 % těch, kdo připustili vyhazování nespotřebovaných potravin ve svých domácnostech, druhým nejčastějším druhem vyhazovaných potravin jsou pro bezmála pětinu (17 %) těchto občanů.

Vejce jsou podle výsledků až druhým nejčastějším typem vyhazovaných potravin, a to pro 2 % občanů. Až coby druhý nejčastější druh vyhazovaných potravin uvádí občané České republiky také obilniny, luštěniny a sušené plody (3 %) a pochutiny (2 %), uvedl Soc.cas.cz.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.
Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

Více souvisejících

průzkumy češi potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

29. září 2024 21:56

29. září 2024 21:11

Počasí, jaké způsobilo povodně, se může opakovat. Musíme změnit optiku, nabádá expert

Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy