Bývalý pražský imám Shehadeh byl pro rodinu zklamáním, řekl jeho bratr

Bývalý pražský imám Sámer Shehadeh ani jeho bratr Omar, kteří jsou obžalovaní z terorismu, nepocházejí z nábožensky založené rodiny, ani nebyli vychováni jako věřící muslimové. U pražského městského soudu to dnes řekl jejich bratr Abdullah, který přijel v kauze svědčit z Irska. Muži byli podle něho pro rodiče velkým zklamáním, on sám se s nimi již nestýká. Omarovu partnerku, která čelí obžalobě spolu se svým mužem, nezná.

Samer Shehadeh (bývalý pražský imám)
doporučujeme

Hlavní líčení s trojicí, které za účast na teroristické skupině a financování terorismu hrozí v případě odsouzení až patnáctileté vězení, pokračovalo dnes za přísných bezpečnostních opatření. Bývalého imáma přivedla do jednací síně stejně jako předchozího dne ozbrojená a maskovaná eskorta vězeňské služby. Její členové pak zůstali v místnosti po celou dobu jednání. Shehadehův bratr a žena, kterou si podle muslimského práva šaría vzal, jsou souzeni jako uprchlí. Soud bude pokračovat 10. února.

Bratři Sámer, Abdullah a Omar se narodili a vyrůstali v Česku. Jejich matka pocházela z Libanonu, otec z Palestiny. Své děti podle Abdullaha vychovávali sekulárně - slavili Vánoce, dívali se na pohádky, poslouchali hudbu. Otec mužů odjel po rozvodu do Jordánska. V domě, který tam postavil nyní pobývá Sámerova žena s dětmi. Oba rodiče loni zemřeli. "Během pár let jsem ztratil celou rodinu," prohlásil prostřední z bratrů.

Sámer Shehadeh se podle Abdullahovy výpovědi začal o islám zajímat zhruba v 18 letech, poté šel náboženství studovat do Saúdské Arábie. Omar se radikalizoval ve Velké Británii, kam odjel studovat na vysokou školu. "Zahodil celou svou budoucnost," řekl čtyřiatřicetiletý Abdullah novinářům. O bratrově cestě do Sýrie podle něho nikdo z rodiny nevěděl. V jednací síni doplnil, že až po několika dnech od odjezdu dostala matka dopis, že je v Sýrii. S tím, že se přidal k teroristické organizaci Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie) se prý netajil.

"Vím, že už jim nikdo nevyvrátí, že to, co dělají, je správné," uvedl Abdullah na adresu svých bratrů. Podobně se vyjádřil v pondělí i bývalý imám, který se přiznal, že Omarovi a jeho ženě Fátimě Hudkové pomohl vycestovat do Sýrie a k teroristické organizaci se připojit. Své jednání však nepovažuje za trestné, prohlásil.

Osmadvacetiletý Omar podle svého bratra již Džabhat Fatah aš-Šám opustil, v současné době učí v Sýrii angličtinu. Alespoň tak to napsal před více než rokem své matce. "Myslím, že mu nevyhovovalo, že je organizace politická, a ne čistě náboženská," dodal po skončení jednání Abdullah. Uvedl, že s bratrem v kontaktu není, naposledy s ním komunikoval po smrti jejich otce před půl rokem. Na internetové aplikaci Telegram však kontroluje, že je bratr stále naživu.

Šestatřicetiletý Shehadeh podle obžaloby pomohl svému bratru Omarovi který se rozhodl aktivně zapojit do ozbrojeného konfliktu proti syrské vládě. Dal mu instrukce, jak se dostat do Sýrie, vybavil ho kontakty a zajistil mu cestu a peníze. Omar se dostal do Sýrie v listopadu 2016, absolvoval výcvik zacházení se zbraněmi, výbušninami a v taktice boje. Organizace ho pak vybrala, aby cvičil další bojovníky.

Bývalý imám později bratra přes internet oddal s Hudkovou a pomohl jí se za manželem dostat. Hudková pak zajišťovala svému muži zázemí, morálně ho podporovala a cvičila s ním ve zbrani. Sama se označovala za mudžáhida (svatého bojovníka) a teroristku. Bývalý imám zároveň podle obžaloby přes zprostředkovatele, v jednom případě přes Hudkovou a svého bratra, posílal teroristické organizaci peníze.

O Hudkové dnes k soudu přišel vypovídat muž, který byl podle islámského práva po dva roky jejím manželem. Uvedl, že měla velké psychické problémy, pocházela z neutěšených rodinných poměrů a za každou cenu chtěla vycestovat z České republiky. Další případný svědek by měl v případu vypovídat nejdříve za měsíc. Státní zástupce chce vyslechnout muže, který má přímé informace o působení teroristické organizace v Sýrii.

Shehadeh je od listopadu 2018 ve vazbě. Byl dopaden v Jordánsku. Z Česka odešel, protože už věděl, že se chystá jeho stíhání. Bývalý pražský imám se ocitl v hledáčku tuzemských tajných služeb a policie už před lety kvůli obavám z radikalizace. Podezření vyvolala například výzva určená jeho souvěrcům, aby se neúčastnili akce proti terorismu spolu s křesťany.

Někdejší pražský imám Shehadeh studoval v Saúdské Arábii. Po návratu byl zvolen pražskými muslimy do čela Muslimské obce v Praze. Odtud později kvůli vzájemným sporům odešel. Další zástupci muslimské komunity se pak od něj veřejně distancovali.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama