Čeští hasiči se spojili s německými, požár v Hřensku je z poloviny uhašen

Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku hasiči po deseti dnech z poloviny uhasili. Dnes zasahují na ploše menší než 500 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba dvojnásobnou plochu. Pozemní cestou se dostali s vodou i na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy, kteří likvidují požár na své straně.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Náklady na zásah hasičů v národním parku zatím nelze podle jejich ředitele Vladimíra Vlčka vyčíslit, ale jen jejich nasazení stojí denně až 20 milionů korun. Vzhledem k trvajícímu zásahu se podle hasičů zatím nemohou vrátit lidé do Mezné, Mezní Louky a Hřenska, i když jsou tyto evakuované obce už mimo nebezpečí.

V parku začalo hořet 24. července a postupně oheň zasáhl plochu přes 1000 hektarů. Při požáru, který dostali hasiči pod kontrolu v pondělí, zasahuje poslední dny až tisícovka hasičů a stovky kusů hasičské techniky. Dnes hasičům pomáhá pět vrtulníků a dvě švédská letadla, odpoledne jim mají na pomoc opět vzlétnou i letadla Antonov. Mluvčí hasičů Martin Kavka uvedl, že vzhledem ke zmenšování plochy požáru by se síly a prostředky v Českém Švýcarsku mohly koncem týdne snížit.

Dnes se hasiči zaměřují na Bouřňák, na jehož vrchol natáhli hadicové vedení, dále oblasti Větrovce, Trianglu, Křídelní stěny, v soutěskách Kamenice a čelní stěny v Hřensku. Nejkritičtější místa zůstávají v okolí Pravčické brány. Na ní je i pozorovatelna, ze které hasiči sledují možná skrytá ohniska. Protože je terén nepřístupný, musí k nim hasiči pěšky s vaky na zádech. Podle Kavky proto do národního parku míří ze všech krajů osobní termokamery pro hasiče a zmíněné vaky, do kterých se hasičům vejde 20 litrů vody. Spolu s lany může celková zátěž hasičů představovat 26 kilogramů. To jim ztěžují i současné vysoké teploty, které mají i v dalších dnech podle předpovědi překročit tropických 30 stupňů. Kvůli vedru se hasiči musí i častěji střídat.

Práci zkomplikoval i covid. Objevil se ve velícím štábu, který se kvůli tomu obměnil. Mezi jednotky se nákaza nedostala. Hasiči ale mají nyní možnost otestovat se PCR testy v Hřensku v záchranářském kamionu Golem a nemusí kvůli tomu jezdit do vzdálenějších měst.

Ředitel hasičů dnes ČTK sdělil, že celkové náklady na zásah nelze nyní určit, budou ale ve stovkách milionů korun. Provozní náklady za dobrovolné a profesionální hasiče se podle něj pohybují minimálně mezi 15 až 20 miliony korun denně, přičemž v částce není zahrnuta logistika a další věci. Vrtulníky, letouny ani bambi vaky, které s likvidací požáru pomáhají, hasiči nevlastní. Využívají třeba leteckou techniku policie, armády nebo nasmlouvaných soukromých firem, sdělila ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková.

Ústecký kraj oznámil, že finančně podpoří dobrovolné hasiče s ohledem na zásah při požáru. Okamžitě pošle 200.000 Kč na zajištění stravy, pitného režimu a dalších potřeb. Následně chce poskytnout miliony korun na dovybavení technikou poničenou při zásahu.

Už týden hasí požár s českými hasiči mimo jiné jejich slovenští kolegové s vrtulníkem. Od minulé středy provedli podle informací na jejich facebooku 518 shozů, což je přes 1,5 milionu litrů vody. Vedle nich pomáhá hasit také slovenský armádní vrtulník Blackhawk. Už dříve Slováci avizovali, že leteckou pomoc ukončí v pátek. S ohledem na plánovanou redukci sil při hašení ale podle Kavky nebudou na místě chybět.

V předchozích dnech vypomáhaly i vrtulníky z Německa, počátkem týdne ale odletěly, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Zůstávají tam i dnes, Kavka ale nevyloučil, že operativně německé stroje zalétnou na českou stranu a uhasí nějaké skryté ohnisko. "Obdobně to mohou udělat naše vrtulníky," uvedl Kavka.

I přes zmenšování plochy požářiště zůstávají obyvatelé obcí Mezná, Mezní Louka a Hřensko evakuovaní. Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf to ráno odůvodnil tím, že silnici mezi obcemi, kde dohromady žije na 280 stálých obyvatel, hojně používají hasiči a pohyb po ní by byl nebezpečný. V Hřensku mohli zůstat lidé, kteří bydlí na levém břehu říčky Kamenice. Na pravém břehu jsou hlavně hotely, nad nimiž hlídají hasiči skrytá ohniska požáru.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

Babiš by v prezidentské volbě neuspěl, ač by vyhrál první kolo, ukazuje…

18.08.2022 10:06 Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Drony v Českém Švýcarsku při ranním průzkumu objevily několik míst se…

18.08.2022 09:42 Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům…

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Drony objevují v Českém Švýcarsku stále horká místa

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 milostivé léto kvůli nedoplatkům…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

U Karlových Varů hoří les na ploše 200 krát 300 metrů

17.08.2022 15:22 Hasiči likvidují od odpoledne požár lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů. Oheň zasáhl plochu…

Dlužníci se už mohou připravovat na milostivé léto, pomůže jim nový web

17.08.2022 12:54 Lidé, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k…

Návštěvnost koupališť je přes léto dobrá, lidé ale více šetří

17.08.2022 12:38 Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve…

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let,…

16.08.2022 14:42 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz

16.08.2022 09:57 Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

reklama