Čeští hasiči se spojili s německými, požár v Hřensku je z poloviny uhašen

Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku hasiči po deseti dnech z poloviny uhasili. Dnes zasahují na ploše menší než 500 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba dvojnásobnou plochu. Pozemní cestou se dostali s vodou i na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy, kteří likvidují požár na své straně.

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Náklady na zásah hasičů v národním parku zatím nelze podle jejich ředitele Vladimíra Vlčka vyčíslit, ale jen jejich nasazení stojí denně až 20 milionů korun. Vzhledem k trvajícímu zásahu se podle hasičů zatím nemohou vrátit lidé do Mezné, Mezní Louky a Hřenska, i když jsou tyto evakuované obce už mimo nebezpečí.

V parku začalo hořet 24. července a postupně oheň zasáhl plochu přes 1000 hektarů. Při požáru, který dostali hasiči pod kontrolu v pondělí, zasahuje poslední dny až tisícovka hasičů a stovky kusů hasičské techniky. Dnes hasičům pomáhá pět vrtulníků a dvě švédská letadla, odpoledne jim mají na pomoc opět vzlétnou i letadla Antonov. Mluvčí hasičů Martin Kavka uvedl, že vzhledem ke zmenšování plochy požáru by se síly a prostředky v Českém Švýcarsku mohly koncem týdne snížit.

Dnes se hasiči zaměřují na Bouřňák, na jehož vrchol natáhli hadicové vedení, dále oblasti Větrovce, Trianglu, Křídelní stěny, v soutěskách Kamenice a čelní stěny v Hřensku. Nejkritičtější místa zůstávají v okolí Pravčické brány. Na ní je i pozorovatelna, ze které hasiči sledují možná skrytá ohniska. Protože je terén nepřístupný, musí k nim hasiči pěšky s vaky na zádech. Podle Kavky proto do národního parku míří ze všech krajů osobní termokamery pro hasiče a zmíněné vaky, do kterých se hasičům vejde 20 litrů vody. Spolu s lany může celková zátěž hasičů představovat 26 kilogramů. To jim ztěžují i současné vysoké teploty, které mají i v dalších dnech podle předpovědi překročit tropických 30 stupňů. Kvůli vedru se hasiči musí i častěji střídat.

Práci zkomplikoval i covid. Objevil se ve velícím štábu, který se kvůli tomu obměnil. Mezi jednotky se nákaza nedostala. Hasiči ale mají nyní možnost otestovat se PCR testy v Hřensku v záchranářském kamionu Golem a nemusí kvůli tomu jezdit do vzdálenějších měst.

Ředitel hasičů dnes ČTK sdělil, že celkové náklady na zásah nelze nyní určit, budou ale ve stovkách milionů korun. Provozní náklady za dobrovolné a profesionální hasiče se podle něj pohybují minimálně mezi 15 až 20 miliony korun denně, přičemž v částce není zahrnuta logistika a další věci. Vrtulníky, letouny ani bambi vaky, které s likvidací požáru pomáhají, hasiči nevlastní. Využívají třeba leteckou techniku policie, armády nebo nasmlouvaných soukromých firem, sdělila ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková.

Ústecký kraj oznámil, že finančně podpoří dobrovolné hasiče s ohledem na zásah při požáru. Okamžitě pošle 200.000 Kč na zajištění stravy, pitného režimu a dalších potřeb. Následně chce poskytnout miliony korun na dovybavení technikou poničenou při zásahu.

Už týden hasí požár s českými hasiči mimo jiné jejich slovenští kolegové s vrtulníkem. Od minulé středy provedli podle informací na jejich facebooku 518 shozů, což je přes 1,5 milionu litrů vody. Vedle nich pomáhá hasit také slovenský armádní vrtulník Blackhawk. Už dříve Slováci avizovali, že leteckou pomoc ukončí v pátek. S ohledem na plánovanou redukci sil při hašení ale podle Kavky nebudou na místě chybět.

V předchozích dnech vypomáhaly i vrtulníky z Německa, počátkem týdne ale odletěly, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Zůstávají tam i dnes, Kavka ale nevyloučil, že operativně německé stroje zalétnou na českou stranu a uhasí nějaké skryté ohnisko. "Obdobně to mohou udělat naše vrtulníky," uvedl Kavka.

I přes zmenšování plochy požářiště zůstávají obyvatelé obcí Mezná, Mezní Louka a Hřensko evakuovaní. Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf to ráno odůvodnil tím, že silnici mezi obcemi, kde dohromady žije na 280 stálých obyvatel, hojně používají hasiči a pohyb po ní by byl nebezpečný. V Hřensku mohli zůstat lidé, kteří bydlí na levém břehu říčky Kamenice. Na pravém břehu jsou hlavně hotely, nad nimiž hlídají hasiči skrytá ohniska požáru.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v Českém…

10.08.2022 21:37 Aktualizováno Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Soud opět zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po výbuchu ve Vrběticích

10.08.2022 21:11 Obvodní soud pro Prahu 2 opět zamítl žalobu firmy Imex Group za výroky bývalého premiéra Andreje…

Práci si podle ministerstva našlo přes 101 tisíc ukrajinských běženců

10.08.2022 18:28 Aktualizováno Práci v Česku si našlo přes 101.000 ukrajinských uprchlíků, kteří do ČR utekli před ruskou invazí.…

Hasiči mají plán návratu evakuovaných do Hřenska, jasno má být v pátek

10.08.2022 17:11 Hasiči mají možný plán návratu evakuovaných obyvatel z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky.…

V Praze žije podle analýzy o asi 300 tisíc lidí víc než podle oficiální…

10.08.2022 15:45 Aktualizováno V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu…

Inflace v Česku dál roste, v červenci dosáhla 17,5 procenta

10.08.2022 11:35 Aktualizováno Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v…

Hasiči by rádi Českému Švýcarsku předali další území, sčítají se škody

09.08.2022 21:25 Hasiči by chtěli ve středu správě národního parku České Švýcarsko předat další uhašené území. Zda…

Dodávky ropy Družbou do Česka mají být obnoveny během několika dní

09.08.2022 18:03 Aktualizováno K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Vrchní státní zastupitelství má prověřit případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 16:50 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

NP České Švýcarsko shání dobrovolné hasiče kvůli dohledu nad předanými…

09.08.2022 13:34 Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro…

Související:

Právě se děje

reklama