Design pomůže s problémem dezinformací. Zvol si info a mladí designéři přinesou inovace do mediálního vzdělávání

Organizace Zvol si info, která dlouhodobě zvyšuje mediální gramotnost na českých školách, se v novém projektu Designformace spojí se studenty Ateliéru digitálního designu Fakulty multimediálních komunikaci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ti budou následující semestr navrhovat produkty, které mají sloužit jako pomůcky k výuce mediální gramotnosti na středních školách a pomáhat lépe porozumět problematice dezinformací. Mladí designéři tak naváží na výzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy UK, který odhalil aktuální potřeby učitelů mediální výchovy. Jedná se o unikátní zapojení designu do vzdělávání o problematice dezinformací.

Projekt Designformace

“Současný vzdělávací systém dává učitelům jen malý prostor k výuce mediální gramotnosti a zvyšování povědomí o dezinformacích. Učitelé tak musejí v krátkém čase vysvětlit poměrně složité téma a často si s tím neví rady. Klasické vzdělávací formáty, jako je výklad nebo kniha, zde nefungují. Chtěli jsme najít způsob, jak výuku oživit a zpřístupnit mladé generaci. Díky digitálním nástrojům se studenti  hravě a snadno naučí, jak se orientovat v informačním světě,” vysvětluje Veronika Batelková, předsedkyně spolku Zvol si info.

“Ze zahraničí víme, že design umí řešit společenské problémy a může sehrát klíčovou roli při inovaci ve vzdělávání,” míní Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu Czechdesign, který projekt podporuje. “Fenomén dezinformací je stále aktuálním tématem, kterému jsme se již před několika lety věnovali. Nyní se k němu  ve spolupráci se Zvol si info vracíme, studenti několika ročníků budou téma dopodrobna zpracovávat,” říká vedoucí ateliéru Digitálního designu (ADD) na FMK UTB Bohuslav Stránský. Jeho studenti budou prezentovat své návrhy v lednu 2022.

Výzkum ukázal potřebu nových materiálů

Doktorandka FSV UK Karolína Šimková provedla v létě 2021 kvalitativní výzkum mediální gramotnosti. S vyučujícími z různých krajů diskutovala současné výzvy ve výuce mediální gramotnosti. Výzkum poukázal na potřebu variabilních produktů, které bude moci použít jak učitel, který se věnuje tématu mediální gramotnosti 2 hodiny ročně, tak učitel, který se jím zabývá na týdenní bázi. Potvrdilo se také, že zatímco české školy přistupují k využití mobilních telefonů ve výuce různě, přístup k počítači mají všechny.

V současné době sice existují materiály, které usnadňují výuku mediální gramotnosti, dotazovaní učitelé ale shodně uvedli, že kvízy, hry a interaktivní prvky jsou různé kvality a zastarávají v čase. Učitelům také často chybí informace o tom, komu přesně jsou materiály určeny, jaký je jejich edukativní přínos a jaká od nich mohou mít očekávání.

Designéři se zaměří na psychologii a informační procesy
Podle spolku Zvol si info je pro středoškoláky nejnáročnější pochopit kognitivní procesy, jako je například spáčský efekt, FoMO, konfirmační zkreslení nebo informační bubliny. Těmto procesům se budou studenti designu věnovat. Podle Batelkové se vyučující mohou náročným tématům záměrně vyhýbat, protože na ně nemají dostatečný prostor a volí proto jednodušší témata.

Projekt Designformace reaguje na mezeru v českém prostředí
Projekt Designformace (designem proti dezinformacím) propojuje svět designu a mediální výchovy v českém školním prostředí. Zatímco v zemích s vyšší mediální gramotností studentů je mediální výchova vyučována zpravidla jako samostatný předmět, české školy ho zpracovávají každá po svém jen jako tzv. průřezové téma.

Přestože v České republice, podobně jako v zahraničí,  probíhají dlouhodobé projekty se zaměřením na inovace ve vzdělávání, využití designu jako jednoho z nástrojů je u nás opomíjeno. To potvrzuje i šéfredaktorka magazínu Czechdesign, Veronika Pařízková. A dodává, že pokud se design objeví ve vzdělávání, jedná se spíše o výjimky.

Ve spalovně v pražských Malešicích hoří, vyhlášen třetí stupeň poplachu

20.10.2021 16:10 V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň…

Pražská plynárenská zdraží od listopadu u části svých zákazníků plyn

20.10.2021 15:03 Aktualizováno Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží u části svých zákazníků plyn v průměru o 24,6 procenta.…

Vládu žádají o zařazení do Antiviru i podnikatelé v příjezdovém turismu

20.10.2021 12:26 Podnikatelé v příjezdovém turismu bojují podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) o přežití. V…

Návštěvnost restaurací klesla, nejhůře je na tom Praha

20.10.2021 11:17 V létě, které bývá pro restaurace nejsilnější, klesla podle společnosti Storyous návštěvnost ve…

ÚS rozhodl o okamžitém propuštění Tempela

19.10.2021 17:05 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela vzít…

19.10.2021 16:54 Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela už vzít půjčku. Tři čtvrtiny…

Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, ukázal průzkum

18.10.2021 12:59 Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti…

U pražské ÚVN proběhla další demonstrace proti chování kanceláře prezidenta

17.10.2021 13:57 Před hlavním vjezdem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích, kde je…

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

17.10.2021 08:14 Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční…

U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře…

16.10.2021 20:10 Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování…

Související:

Právě se děje

reklama