Duhový průvod hrdosti prošel Ostravou. Manželství pro všechny, stálo na transparentech

Okolo 300 převážně mladých lidí se zúčastnilo průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT), který dnes odpoledne prošel Ostravou. Chtěli upozornit na to, že i v dnešní době je potřeba aktivně usilovat o rovný přístup k těmto lidem.

Homosexuálové
doporučujeme

Účastníci se sešli na centrálním Masarykově náměstí, odkud se po 14:00 vydali do Komenského sadů, kde se koná další část programu. Měli s sebou množství duhových vlajek, v čele průvodu nesli velký transparent "LGBTQ+ práva = lidská práva" a dále řadu kartonů s hesly jako "Manželství pro všechny" nebo "Ochraňte trans ženy". Skandovali "Ostrava je duhová" a za rytmu bubnů do parku došli zhruba za tři čtvrtě hodiny. "Průběh byl bez narušení pořádku," řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Účastníci průvodu měli nasazeny roušky, přestože to žádné opatření v Moravskoslezském kraji nenařizuje. "Kvůli naší vlastní bezpečnosti a logice toho, že budeme v několikastovkovém davu hodinu hodně blízko sebe, tak pro bezpečnost našich účastníků, což je naši prioritou, jsme se rozhodli je zavést," řekla za organizátory Klára Stolinská.

Těm, kdo roušky s sebou neměli, je organizátoři rozdávali. K dispozici měli i dezinfekci rukou. "Jsme rádi, že lidé, kteří věděli, že by byli nebezpečím pro průvod, tak zvážili svou účast a říkali si, že radši nepřijdou, než aby někoho ohrozili," řekla Stolinská.

Účast na průvodu byla menší než při loňském prvním ročníku, což bylo podle organizátorů dáno obecně koronavirovou situací i opatřeními, která si stanovili sami. "Podmínka, že na průvodu a doprovodných akcích musíme mít roušku, vylučuje automaticky astmatiky a lidi, co mají potíže s dýcháním a podobně, takže jsme si sami omezili tu dostupnost, aby lidé mohli přijít a bylo to pro ně bezpečné," řekla Stolinská.

Emma Konečná za organizátory řekla, že jsou rádi, že i za letošních specifických ztížených podmínek dostala komunita možnost se projevit jak v průvodu, tak na doprovodných akcích. "Kdo mohl přijet, tak přijel. Respektujeme každého, kdo nezůstal doma, a jsme rádi, že se tady můžeme potkat v relativním bezpečí," řekla Konečná.

Součástí dnešní akce jsou například pikniky, neformální přednášky, diskuze nebo výstava fotografií seniorů Jejich vlajka je duhová, oni sami bývají neviditelní. "Tento rok se mnohem více soustředíme na edukaci veřejnosti, takže se věnujeme tématům, jako sterilizace trans osob, LGBT+ situace v Polsku, jejich perzekuce a podobně," řekla Konečná.

Stejně jako loni se dnes v Ostravě konalo i shromáždění Heteropride - Za tradiční rodinu a hodnoty, jehož cílem bylo podpořit tradiční heterosexuální rodinu. Na sousedním Jiráskově náměstí se ho zúčastnila desítka lidí. Na obě akce dohlížela policie. Na rozdíl od loňska, kdy se shromáždění konala na stejném náměstí, ale nedošlo na žádné slovní konflikty a účastníci obou akcí se vůbec nepotkali.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama