Henlein se z bankovního úředníka stal vůdcem sudetských Němců

Někdejší vůdce Sudetoněmecké strany a válečný říšský místodržící sudetské župy Konrad Henlein měl lví podíl na podpisu Mnichovské dohody v září 1938 a následném rozbití Československa. Ze svých válečných zločinů se však před soudem nezodpovídal. Koncem války pochopil, že jeho doba minula. Po marném pokusu vyjednávat s Američany si před 75 lety, 10. května 1945, v americkém zajetí v Plzni podřezal žíly sklem z brýlí.

Hitlerova návštěva v Sudetech 3. 10. 1938 – Henlein vpravo vedle Adolfa Hitlera, napravo od Henleina pak tehdejší vojenský velitel Sudet generál Keitel.
doporučujeme

Mezi sudetskými Němci se Henlein stal zpočátku známým jako činovník turnerského hnutí, což bylo německé tělovýchovné hnutí s nacionálním podtextem. V roce 1933 se ujal vedení Sudetoněmecké vlastenecké fronty (později strany, SdP), zastřešující sudetoněmecké politické organizace. Volby v roce 1935 skončily pro SdP úspěchem, Henlein jej však nedokázal zúročit - jeho snahy o vstup do vlády totiž narazily na odpor všech českých stran.

Vzestup SdP byl nemyslitelný bez pomoci z Německa. Henlein přitom zpočátku nepatřil k radikálům, k nacismu se nehlásil a usiloval pouze o autonomii pro sudetské Němce. Později se ale od těchto svých postojů distancoval a označil je za pouhou taktiku. Henlein byl sice populární, jako politik byl ale poměrně slabý a navíc ctižádostivý. Postupně se tedy dostával pod vliv Německa a v roce 1937 byl již poslušným nástrojem nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Mimo to však Henlein získal určité sympatie i v západních zemích, což se promítlo do postoje Anglie a Francie vůči Československu v roce 1938. V domácí politice pak Henlein zvolil v souladu s Hitlerovými instrukcemi taktiku neustálého stupňování požadavků. V září 1938 se henleinovci pokusili v pohraničí o puč. Střety vypukly poté, co Hitler obvinil Prahu z toho, že útiskem sudetských soukmenovců vytváří nesnesitelnou atmosféru a přispívá k zostřování situace.

Přestože československá vláda proti vzbouřencům zasáhla a nepokoje potlačila, rozbití státu už zabránit nedokázala. Henlein stejně jako další činitelé Sudetoněmecké strany uprchl do Německa. Po podepsání Mnichovské dohody, v níž západní mocnosti schválily postoupení československého pohraničí Německu, se Henlein do Československa vrátil jako Hitlerem jmenovaný říšský komisař pro sudetoněmecké oblasti. Po 15. březnu 1939 byl šéfem civilní správy okupačních vojsk a v září 1939 stanul v čele sudetské župy jako říšský místodržící. Tuto funkci zastával až do konce války.

Konrad Henlein se narodil 6. května 1898 ve smíšené německo-české rodině ve Vratislavicích nad Nisou (tehdejším Maffersdorfu). Jeho otec - úředník - byl Němec, matka pak Češka. Po absolvování obchodní akademie v Jablonci nad Nisou se v roce 1916 přihlásil do armády. Během první světové války byl na italské frontě zajat a domů se vrátil až v srpnu 1919. Poté Henlein pracoval jako bankovní úředník, od roku 1925 působil jako učitel tělocviku v Aši.

Zemřel ve 47 letech. Pohřben byl v hromadném hrobě na ústředním plzeňském hřbitově. Jeho manželka Emmy, s níž měl pět dětí, jej přežila o celé půlstoletí. Zemřela v roce 1995 v Bad Homburgu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Falešný Babiš varuje před deepfake technologiemi, problémem moderní doby

26.01.2021 22:04 Českým internetem se šíří nové tzv. deepfake video. Falešný premiér Andrej Babiš na něm varuje…

V Česku loni do 20. prosince zemřelo meziročně o 13 procent více lidí

26.01.2021 13:01 V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku…

Umělci a firmy se nevědomky staly součástí kampaně na testování. Stát od…

26.01.2021 10:39 Herci a zpěváci z marketingové kampaně pro soukromý projekt antigenního testování pro statisíce…

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama