Někdejší vůdce Sudetoněmecké strany a válečný říšský místodržící sudetské župy Konrad Henlein měl lví podíl na podpisu Mnichovské dohody v září 1938 a následném rozbití Československa. Ze svých válečných zločinů se však před soudem nezodpovídal. Koncem války pochopil, že jeho doba minula. Po marném pokusu vyjednávat s Američany si před 75 lety, 10. května 1945, v americkém zajetí v Plzni podřezal žíly sklem z brýlí.
Mezi sudetskými Němci se Henlein stal zpočátku známým jako činovník turnerského hnutí, což bylo německé tělovýchovné hnutí s nacionálním podtextem. V roce 1933 se ujal vedení Sudetoněmecké vlastenecké fronty (později strany, SdP), zastřešující sudetoněmecké politické organizace. Volby v roce 1935 skončily pro SdP úspěchem, Henlein jej však nedokázal zúročit - jeho snahy o vstup do vlády totiž narazily na odpor všech českých stran.
Vzestup SdP byl nemyslitelný bez pomoci z Německa. Henlein přitom zpočátku nepatřil k radikálům, k nacismu se nehlásil a usiloval pouze o autonomii pro sudetské Němce. Později se ale od těchto svých postojů distancoval a označil je za pouhou taktiku. Henlein byl sice populární, jako politik byl ale poměrně slabý a navíc ctižádostivý. Postupně se tedy dostával pod vliv Německa a v roce 1937 byl již poslušným nástrojem nacistického vůdce Adolfa Hitlera.
Mimo to však Henlein získal určité sympatie i v západních zemích, což se promítlo do postoje Anglie a Francie vůči Československu v roce 1938. V domácí politice pak Henlein zvolil v souladu s Hitlerovými instrukcemi taktiku neustálého stupňování požadavků. V září 1938 se henleinovci pokusili v pohraničí o puč. Střety vypukly poté, co Hitler obvinil Prahu z toho, že útiskem sudetských soukmenovců vytváří nesnesitelnou atmosféru a přispívá k zostřování situace.
Přestože československá vláda proti vzbouřencům zasáhla a nepokoje potlačila, rozbití státu už zabránit nedokázala. Henlein stejně jako další činitelé Sudetoněmecké strany uprchl do Německa. Po podepsání Mnichovské dohody, v níž západní mocnosti schválily postoupení československého pohraničí Německu, se Henlein do Československa vrátil jako Hitlerem jmenovaný říšský komisař pro sudetoněmecké oblasti. Po 15. březnu 1939 byl šéfem civilní správy okupačních vojsk a v září 1939 stanul v čele sudetské župy jako říšský místodržící. Tuto funkci zastával až do konce války.
Konrad Henlein se narodil 6. května 1898 ve smíšené německo-české rodině ve Vratislavicích nad Nisou (tehdejším Maffersdorfu). Jeho otec - úředník - byl Němec, matka pak Češka. Po absolvování obchodní akademie v Jablonci nad Nisou se v roce 1916 přihlásil do armády. Během první světové války byl na italské frontě zajat a domů se vrátil až v srpnu 1919. Poté Henlein pracoval jako bankovní úředník, od roku 1925 působil jako učitel tělocviku v Aši.
Zemřel ve 47 letech. Pohřben byl v hromadném hrobě na ústředním plzeňském hřbitově. Jeho manželka Emmy, s níž měl pět dětí, jej přežila o celé půlstoletí. Zemřela v roce 1995 v Bad Homburgu.
Související

Masakr na Švédských šancích. Před 80 lety bylo zavražděno přes 250 nevinných Němců

Zkáza Hitlerovy námořní pýchy. Krátký, ale nezapomenutelný příběh Bismarcku
II. světová válka , Konrad Henlein
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 1 hodinou

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci
včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
včera

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
včera

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
včera

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
včera

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
včera

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
včera

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
včera

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
včera

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
včera

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
včera

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
včera

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
včera