I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl Ústavní soud

I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Zastal se ženy, která pečuje o handicapovaného chlapce. Kvůli tomu, že s manželem dluží 330.000 korun a je v exekuci, odmítla ji justice jmenovat poručnicí. Rodině to přinášelo každodenní komplikace. Žena o chlapce pečovala, nebyla ale zákonným zástupcem a nemohla za dítě jednat třeba ve zdravotních záležitostech. Poručnictví vykonával brněnský magistrát.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy
doporučujeme

ÚS označil rozhodnutí brněnských soudů za exces. Zdůraznil právo na druhou šanci a nutnost zohledňovat nejen zadlužení, ale také přístup člověka ke svým závazkům a celkovou způsobilost vykonávat poručnictví.

"Obecné soudy by neměly klást důraz na to, co stěžovatelka v minulosti nezvládla, nýbrž na to, že prokázala ochotu obětovat se pro jiného a pomáhat mu," stojí v nálezu. Senát se zpravodajem Vojtěchem Šimíčkem ženě v závěru nálezu výslovně složil poklonu za láskyplnou péči a popřál jí i chlapci hodně zdraví, štěstí a společné pohody.

Chlapec se narodil v prosinci 2010. Trpí sluchovým postižením, má diagnostikovánu poruchu pozornosti a aktivity a mentální retardaci. Žena o chlapce soustavně pečuje více než sedm let.

Městský soud v Brně ale dospěl k závěru, že "způsobem života nezaručuje, že je schopna funkci poručníka vykonávat řádně". Uznal, že je bezúhonná a způsobilá k výchově, na druhou stranu ale zohlednil problémy s financemi. Odvolací krajský soud zopakoval, že o nezletilého sice řádně, pečlivě a s láskou pečuje, ale pro funkci poručníka nesplňuje předpoklady.

ÚS měl opačný názor. "Co více může posloužit jako přesvědčivý důkaz, že stěžovatelka svým způsobem života zaručuje schopnost řádného výkonu funkce poručníka, než právě prostá, ale časem ověřená skutečnost dlouhodobé, soustavné (celodenní) a náležité péče o nezletilého?" stojí v nálezu. Pokud měla justice pochybnosti o ženiných schopnostech, mohla chlapci vedle poručnice ustanovit též opatrovníka pro správu jmění.

Nález obsahuje také odkazy na klasickou literaturu, třeba k příběhu uprchlého galejníka Jeana Valjeana z Bídníků Victora Huga. "Netřeba připomínat, jak vzorně - navzdory předchozímu pohnutému životu - poté vychoval a jakou láskou zahrnul svoji chráněnkyni Cosettu," poukázali soudci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí, přihlíželi Duka či…

04.06.2020 17:47 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se dnes po téměř 102 letech vrátil mariánský sloup. Stavbu jeho…

Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole…

04.06.2020 17:03 Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v…

Matka dle soudu unesla malou dceru z Prahy do Rakouska, padl trest

04.06.2020 16:40 Za únos a zavlečení pětileté dcery z pražské Uhříněvsi do Rakouska uložil dnes soud matce dívky…

Po volbách 1990 vypukla řada sporů. Dosud o nich víme jen málo, přiznává…

04.06.2020 15:50 O první polistopadové volby se nyní historici zajímají jako o proces výměny elit i z hlediska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy