ÚZIS tají informace? Ředitel Dušek nechtěl prozradit výši odměn

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek nechce sdělit, kolik bylo na jeho úřadu během epidemie koronaviru vyplaceno na odměnách. Nakonec byl nutný dokonce i zásah resortu zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Žádost o informace, kterou ÚZIS podala redakce Českého rozhlasu, ředitel zamítl, a to kvůli údajnému nesplnění dvou podmínek. Ministerstvo toto rozhodnutí ale zrušilo kvůli rozporu se zákonem. Zdá se ale, že se zřejmě ani jeden orgán neseznámil s novými informacemi Nejvyššího správního soudu.

"Z obou rozhodnutí je vidět, že ani ÚZIS, ani ministerstvo zdravotnictví se neseznámily s relativně čerstvým rozsudkem Nejvyššího správního soudu z 27. května. V něm Nejvyšší správní soud výrazně interpretuje a koriguje bezbřehý výklad platového nálezu Ústavního soudu,“ vyjádřel se k tomu autor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek poté, co si prostudoval dokumenty.

Ústav je povinen na žádost poskytnout data, a to v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.

Byla chyba na straně redaktora?

Dušek se při zkoumání žádost domníval, že redaktor pochybil ve dvou bodech. Kužílek se ale nechal slyšet, že v takovém případu bývá odmítnutí zpravidla vadné. Ředitel argumentoval, že "žadatel ve své žádosti neuvádí žádné informace týkající se jeho osoby ve funkci tzv. společenského hlídacího psa". Resort zdravotnictví se však nechal slyšet, že si ÚZIS neobstaral dostatečné podklady, aby mohl žádost patřičně posoudit.

"Z odvolání je zřejmé, že podmínku společenského hlídacího psa žadatel splňuje, což mohl povinný subjekt zjistit i prostým vyhledáním na serveru www.google.com a poté si u žadatele tuto informaci ověřit,“ píše se ve stanovisku ministerstva zdravotnictví.

Existuje povinnost uvádět účel získávání informací

"Žadatelem nadto nebylo ani zmíněno např. konkrétní podezření či jediný důkaz nebo alespoň indicie, jež by osvědčovala nutnost poskytnutí informací zcela neanonymizovaných,“ poukazoval Dušek v zamítavém stanovisku na to, že redaktor nesdělil účel, pro nějž informace získává.

Ministerstvo zdravotnictví ale zastává názor, že žádná taková povinnost nevyplývá ani z platového testu. "Povinný subjekt (ÚZIS, pozn. red.) tedy měl žadatele vyzvat, aby příslušné údaje v souladu s požadavky platového nálezu doplnil a svá tvrzení prokázal,“ uvádí.

Kužílek, který momentálně zastává funkci informačního omdusmana na pražském magistrátu, dále také poukazuje na to, že je nezbytné rozlišovat mezi informací o standardním platu a o mimořádné odměně, která danou žádost staví do zcela jiné úrovně.

"Dramaticky se zvyšuje převaha veřejného zájmu a ustupuje zájem na ochranu soukromí. Mimořádná odměna totiž moc o soukromí nevypovídá, ale dramaticky vypovídá o pracovní činnosti odměněného,“ uvedl informační omdusman.

"Současná data o stavu českého testování nám neumožňují říct nic jiného, než že zatím nic nevíme,“ zmínil už v polovině dubna ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EL, že ÚZIS neposkytuje dostatečné informace o epidemiologické situaci. Sám se k nim snažil dostat, jelikož zastává funkci člena skupiny KoroNERV-20, která byla zřízená za účelem nastartování ekonomiky po skončení pandemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 19:12 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

ČOI zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií, hrozil úraz elektrickým…

05.08.2020 13:34 Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej nebezpečné nabíječky baterií EMOS SMART4/N8168S. Při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama