KOMENTÁŘ | Odpůrci vakcín chtějí zkoumat Babišovu krev. I tyhle šílenosti opravdu najdete na internetu

KOMENTÁŘ - Dalo se to čekat. Příznivci dezinformací dlouho volali po tom, aby se jako první nechali novou vakcínou naočkovat politici. Když se tak stalo, tak rázem otočili, a najednou chtějí rozbor vakcíny. Otáčí se nedůvěra v osobu Andreje Babiše proti němu, nebo si jen vyznavači konspirací a hoaxů našli nový cíl?

Internet byl vždy plný úsměvných a komických nesmyslů, a nejinak tomu je v i případě očkování proti koronaviru. Ti, co několik týdnů žádali, aby se politici a lékaři nechali naočkovat jako první, se museli vypořádat s novou situací. Politici a lékaři se totiž skutečně nechávají očkovat jako první, a to jim nehraje do karet.

Okamžitě proto přispěchali s novou metodou, jak důvěru ve vakcíny podkopat. Tvrdí například, že očkování vlastně neproběhlo, protože nebyla vidět jehla, protože vpich byl zakrytý, protože ve videích ze zahraničí není na stříkačce jehla vůbec, nebo žádají o rozbor vakcíny pod mikroskopem, či dokonce o krev premiéra, aby ji mohli poslat na posouzení do laboratoře.

Že se nejedná o nejapný vtip dokládají videa a příspěvky přiložené níže. Na nich některé hvězdy dezinformační scény popisují roztodivné analytické metody, například rozbor látky na základě videozáběrů, či žádají Babiše, aby podstoupil rozbor krve, nebo odstoupil. 

Samozřejmě, lze nad těmito jedinci a jejich ničím nepodloženými názory mávnout rukou, pousmát se a pomyslet si svoje s vědomím, že velká část populace se nenechá strhnout na vlnu podobně nesmyslných konspirací, na druhou stranu je ale třeba si přiznat, že i tyto názory mají dosah. Sdílí je stovky lidí a další tisíce či desítky tisíc si je přehrávají.

Hoaxům a fake news se na tuzemském internetu zřejmě daří, a svědčí o tom právě i počty interakcí na sociálních sítích. Jen pár hodin stará videa nebo příspěvky mohou mít stovky sdílení, což jsou čísla, na která oficiální komunikační kanály českých úřadů v této problematice dosáhnout nedokáží. 

Namátkou se lze podívat například na příspěvek z 15. prosince, kde ministerstvo zdravotnictví správně vyvrací jeden z hoaxů ohledně pozitivního testu Coca-Coly. Bohužel příliš nezaujal, nejen, že toho moc neřekl, ale ani není moc výrazný. 16 sdílení za necelé dva týdny je zkrátka velmi slabý výsledek.

Lépe na tom není ani příspěvek Národního zdravotnického informačního portálu. Za více než 24 hodin 12 liků a 18 sdílení. Takového počtu dosáhnou posty dezinformátorů za pár minut, jak se lze ostatně přesvědčit zde, na zhruba stejně starém postu hnutí Občanská neposlušnost, který tvrdí, že si Babiš nenechal vakcínu aplikovat.

Kde ale hledat viníka této situace? Z řady videí a příspěvků šiřitelů hoaxů se lze dočíst, že důvěry v osobu premiéra Babiše je už tak dost podkopaná, a situace s očkováním dané osoby jen utvrzuje v nedůvěře, bez ohledu na to, jak moc je historka s falešnou vakcínou vyfantazírovaná. 

Na druhou stranu je třeba si přiznat, že stát selhal. Nejen v propagaci očkování, ale v té vzhledem k aktuální situaci nejvíce. To, co by měly dělat úřady, dělají místo nich například lékaři nebo novináři. Zatímco okolní země měly už na podzim vymyšlenou vakcinační strategii, my jsme neměli ani to.

Na poslední chvíli se ladila před Vánoci, a na nějakou podporu a propagaci se zapomnělo. Nebo nebyl čas. Nebo peníze. Jednoduše se opakovala situace, s níž jsme se setkávali v průběhu celého roku, kdy část lidí nevěřila v účinnost roušek či v existenci koronaviru, a stát ve vysvětlování selhal.

Nedokázal ostatně často ani objasnit některá opatření, která sice mohla mít smysl, a mnohdy i v zahraničí měla, ale ten už se k veřejnosti nedostal. Což ve výsledku vedlo k vzrůstající agresi odpůrců těchto nařízení, jak je ostatně vidět na úvodní fotce článku. Není proto jistě překvapením, že i agresivita některých lidí bojujících proti vakcínám postupně narůstá.

Na třetí stranu je ale třeba v rámci férovosti přiznat, že se s touto vlnou odporu nepotýká pouze Česká republika. Je to celosvětový trend, jen se v každé zemi řeší mírně odlišně. Například Británie se potýká s hoaxem, podle kterého očkování před kamerami ve skutečnosti neproběhlo, protože na záběrech není vidět jehla.

Jak takové záběry vypadají se můžete podívat například zde, na webu televize BBC. Podobné hoaxy se ostatně šíří už i u nás, a tak na ně někteří čtenáři už pravděpodobně narazili. Co se však už nešíří takovou rychlostí je faktické vysvětlení chybějící jehly. Tedy informace vysvětlující, že jehla na stříkačce opravdu chybí, protože jde o nové typy stříkaček, kdy se jehla z důvodu bezpečnosti po aplikaci vakcíny sama vtáhne zpět do stříkačky. Jak se lze podívat například zde na videu.

I přesto se dá v zásadě říct, že mise je splněna. Odpůrci vakcín chtěli záběry, na kterých se lékaři či politici nechají očkovat jako první. A ty dostali. Je pochopitelné, že jim nestačí, a mají řadu dalších požadavků, ale nalijme si čistého vína. I kdyby byly tyto žádosti o rozbory vakcín a krve a kdo ví čeho ještě splněny, stejně by si někteří jedinci našli další důvod, proč proti vakcínám bojovat. Nezbývá, než se nad komickou situací pousmát, a věřit, že v populaci nadále převládá inteligentní a rozumný postoj k plošné vakcinaci, protože silnější zbraň proti koronaviru v ruce nemáme.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář Boj proti dezinformacím a fake news fake news očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 31 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

Zdroj: David Holub

Další zprávy