Komunální volby v Pardubicích se opakovat nebudou, Ústavní soud odmítl stížnost

Komunální volby v Pardubicích se opakovat nebudou, Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Hnutí Fair Play a volební strany Naše Pardubice. Oba subjekty se domáhaly zneplatnění výsledku a nového hlasování. Soud stížnost neveřejně odmítl jako zjevně neopodstatněnou.

Přidejte svůj názor

Komunální volby 2018
doporučujeme

Na kandidátce Naše Pardubice - "Nechme město rozkvést" figurovali členové Hnutí Fair Play a nezávislí kandidáti. Skončili těsně pod pětiprocentní hranicí. Hned po volbách se obrátili na pardubický krajský soud.

Podle obou subjektů mohli členové volebních komisí udělat při sčítání chyby. U krajského soudu to dokládali čestnými prohlášeními voličů a svědeckými výpověďmi. Podle krajského soudu však zákon porušen nebyl, indicie, které navrhovatelé uvedli, jej nepřesvědčily o ovlivnění voleb.

Také ústavní soud zdůraznil, že justice musí být při přezkoumávání voleb zdrženlivá a vycházet primárně z toho, že výsledek voleb je odrazem vůle voličů. Pro zrušení voleb musí být dostatečně silné důkazy.

Krajský soud podle ústavních soudců konstatoval, že čestná prohlášení nemusí být vždy pravdivá a že jejich pravdivost lze jen těžko ověřovat. "Takovéto jeho úvahy lze stěží označit za nelogické či nepravdivé. Není pak úlohou ÚS, aby prováděl nové posouzení významu v tomto směru stěžovatelkami předložených argumentů a důkazů a sám se vyslovoval k věrohodnosti těchto prohlášení, nebo jinak svým uvážením nahrazoval hodnocení soudů obecných," stojí v usnesení.

Volby v Pardubicích vyhrálo ANO s 13 mandáty, získalo post primátora. ODS má sedm zastupitelů, Piráti pět, Pardubáci společně čtyři. Koalice pro Pardubice a Sdružení pro Pardubice získaly po třech zastupitelích, komunisté a sociální demokraté obdrželi po dvou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama