Otevření hranic provází komplikace. Policisté nepustili z Polska do Česka 200 lidí

Asi 200 osob a 100 aut nepustili od dnešního rána čeští policisté z Polska do České republiky na dvou hraničních přechodech Libereckého kraje. ČTK to řekl mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský. Polsko dnes po třech měsících otevřelo své hranice se sousedními zeměmi, členy Evropské unie.

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

"Do dvanácté hodiny dnešního dne nesplnilo podmínky pro vstup do České republiky na hraničních přechodech, kde jsou delegování policisté krajského ředitelství policie Libereckého kraje, přibližně 200 osob a cirka 100 vozidel," uvedl mluvčí s tím, že policie namátkově provádí kontroly na přejezdech Harrachov - Jakuszyce, Habartice - Zawidów, Hrádek nad Nisou - Sieniawka. Robovský doplnil, že provoz na přejezdech je plynulý a bez dalších problémů.

Policie dnes dopoledne při namátkových kontrolách na hraničních přechodech s Polskem v Královéhradeckém kraji nevpustila do Česka desítky lidí. Současně desítky lidí mířících z Čech do Polska si cestu kvůli trvajícím restrikcím nakonec rozmyslely a z hranic se vrátily. Nejvíce lidí se vrátilo z hlavního hraničního přechodu do Polska v hradeckém kraji v Náchodě. ČTK to řekla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Polsko dnes po třech měsících zrušilo omezení na hranicích a mnoho Čechů toho chtělo využít k cestě do Polska za nákupy či turistikou. Neuvědomili si však, že při návratu do ČR by se podle českých nařízení, která jsou platná do nedělních 24:00, museli prokázat negativním PCR testem, nebo by museli v ČR nastoupit karanténu. "Naše hlídky je o této skutečnosti informovaly a většina lidí se pak z hranic sama vrátila zpět do českého vnitrozemí. Nikomu jsme ve vycestování nebránili," řekla Vlčková.

I Poláci cestující do Čech na výlet či na nákupy stále musejí mít při vstupu do ČR negativní PCR test, nebo nastoupit karanténu. "Z hranic se proto zpět do Polska dnes vrátily desítky Poláků. Potkalo to například partu polských motorkářů, která si chtěla vyjet na výlet do adršpašských skal," řekla mluvčí. Provoz na přechodech byl dnes dopoledne podle ní plynulý a bez front.

Namátkové kontroly policie podle mluvčí dělá po celé délce hranice. V minulých dnech policie s vojáky zadržela v Orlických horách pět Ukrajinců, kteří se snažili dostat nelegálně přes zelenou hranici z Polska do České republiky. Hranici se pokusili bez kontroly překročit po turistické stezce mezi polskou vesnicí Lasówka a českou osadou Bedřichovka v Orlických horách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klíšťová encefalitida se šíří na jihu Čech, hygienici zaznamenali už 50…

13.07.2020 10:47 Hygienici v Jihočeském kraji letos evidovali už 50 případů klíšťové encefalitidy. Je to o 31 více…

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

13.07.2020 10:17 Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu…

Dezinformace jsou pro někoho zajímavější než pravda. Internet je pro stát…

13.07.2020 09:45 ROZHOVOR - Ačkoliv je internet líhní dezinformací a některé z nich mohou být velmi nebezpečné,…

Úřad vlády čeká audit. Zaměří se na rovnost pohlaví

12.07.2020 21:30 Rovnost mezi muži a ženami v pracovněprávním vztahu musí platit ve všech odvětvích, včetně státních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy