Česko ve čtvrtek vydalo ukrajinským uprchlíkům 1335 víz dočasné ochrany, o 422 méně než před týdnem. Celkem počet vydaných víz přesáhl 340.000. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. Úřady zatím nemají informace o tom, kolik uprchlíků zůstává na českém území. Někteří se vracejí na Ukrajinu, nebo se přesouvají do dalších zemí.
Cizinecké policii se za necelé tři měsíce trvání ruské invaze nahlásilo 237.573 lidí, ve čtvrtek jich bylo 2023. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle posledních údajů tvoří zhruba třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou asi tři čtvrtiny žen.
V hlavním městě dosud podle statistik ministerstva vnitra nahlásilo pobyt téměř 80.000 lidí. Praha už podle vedení města nemá volné kapacity pro ubytování běženců. Metropole nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají vedle ukrajinského i maďarské občanství.
V noci na čtvrtek v Troji vyrostlo stanové městečko, kde by měla část lidí pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Uprchlíci by se do něj měli začít stěhovat během víkendu.
Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) ve čtvrtek řekl, že pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech. To slouží pro metropoli a střední Čechy a od začátku ruské invaze na konci února odbavilo přes 84.000 uprchlíků.
Hřib vyzval také k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka. Primátor před několika dny odeslal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž apeloval na nalezení řešení. Stát má podle něj dostatek informací o tom, kolik uprchlíků, míst pro ubytování, pracovních míst či možnosti lékařské péče v tom kterém kraji je.
Rakušan: Pomoc migrantům se začne vyplácet, získá-li třetina z nich práci
Pokud v Česku bude moci podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pracovat zhruba třetina uprchlíků z Ukrajiny, díky odvodům pak pomoc státu migrantům přestane být prodělečná. Ministr to dnes řekl poslancům při představení strategie, jak chce vláda zvládnout uprchlickou vlnu z Ukrajiny, která třetí měsíc čelí ruské agresi. Do Česka kvůli tomu přišlo zhruba 340.000 běženců, část z nich se už však pravděpodobně vrátila na Ukrajinu.
"Česká republika to zvládla, přijmout více než tři procenta své populace," prohlásil Rakušan. Podle něj se Češi při pomoci běžencům s Ukrajiny nesmí nechat "zviklat xenofobními výkřiky". Ukrajinští migranti jsou s větší části matky s dětmi a "nejsou to žádní vyžírkové", řekl ministr. Podle něj se 63 procent se nějakým způsobem aktivně zapojilo do pomoci migrantům.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) mimo jiné uvedl, že počítá s prodloužením vyplácení humanitární dávky uprchlíkům z konce srpna do konce února. V čase by se ale mohla podle něho částka 5000 korun snižovat, což by mělo motivovat běžence k tomu, aby si hledali práci. Podporu získávají uprchlíci za měsíc, ve kterém obdrželi vízum k ochraně. V případě potřeby ji mohou pobírat ještě pět měsíců.
"Nepomáháme ukrajinským běžencům a jejich dětem na úkor českých dětí a jejich rodičů," zdůraznil před poslanci ministr školství Petr Gazdík (STAN). Poukázal třeba na to, že české děti absolvují zápis do mateřských škol dříve než ukrajinské dětí. Řeší se podle ministra problém, kdy se volné školské kapacity nekryjí s místy, kde jsou uprchlíci ubytování a kde se nabízí práce.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) mimo jiné uvedl, že zdravotnictví se kvůli uprchlické vlně nehroutí. Ministerstvo podle něho postupuje tak, aby se nezhoršila dostupnost lékařské péče a léků. "Proočkovanost ukrajinských dětí se velmi podobá proočkovanosti dětí v Rakousku," poznamenal Válek k obavám ze zavlečení nemocí, které byly v Česku díky očkování vymýceny.
Strategie popisuje tři fáze uprchlické vlny, ze kterých už Česko má podle Rakušana za sebou "boj o bezpečí" v prvních 30 dnech, kdy byli uprchlíci odbaveni a rychle ubytováni. Nynější druhá fáze na období 30 až 180 dní je zaměřena na adaptaci uprchlíků, k čemuž mají pomoct zejména jazykové kurzy. Třetí fáze pro období 180 až 360 dní počítá s integrací migrantů nebo jejich návratem na Ukrajinu.
Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) namítala, že vláda měla s chystanými opatřeními přijít daleko dříve. Kritizovala absenci údajů, kde přesně se běženci nachází, jaké mají vzdělání a jaké mají profese, aby bylo možno je zapojit. Starostové a hejtmani neobdrželi na pomoc běžencům ještě ani korunu, dodala.
Strategii schválila vláda v polovině dubna, vyvíjí se podle situace na Ukrajině a postupu ruské agrese. Ministerstvo počítá podle Rakušana s možností nahradit finanční pomoc běženců materiální pomocí, aby vyloučilo ekonomickou migraci. Chce také podle Rakušana do poloviny června zjistit, jak to vypadá s umístěním běženců v jednotlivých regionech, a to podmíněním výplatu sociálních dávek a příspěvku na ubytování splněním ohlašovací povinnosti.
Ministr upozornil na to, že udělení dočasné ochrany neumožňuje povinné relokace uprchlíků, aby ulevilo Praze a okolí, kde je největší počet běženců. Příští týden chce proto probrat sérii motivačních faktorů, která by vedla k dobrovolným relokacím.
Související

Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu

Fialova vláda jednala o pomoci zemědělcům a řešila strategii veřejných nákupů
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 46 minutami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 1 hodinou

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 2 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
včera

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
včera

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
včera

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
včera
Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.
Zdroj: Jakub Jurek