Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu

Peking ulehčuje evropským turistům cesty do země. Nově mohou do Číny na patnáct dní neomezeně vstupovat občané dvanácti evropských zemí poté, co bezvízový styk získalo také Norsko. Čínské úřady se snaží obnovit předcovidovou turistiku.

Počet zahraničních turistů klesl z téměř 98 milionů v roce 2019 na 35,5 milionu v roce 2023. Peking se proto snaží přilákat turisty z Evropy zavedením snadnějšího přístupu a propagací turistických destinací, jako jsou Šanghaj, Peking nebo Chengdu, jak napsal server East Asia Forum.

Od začátku roku získalo bezvízový styk s Čínou celkově dvanáct evropských zemí, poslední z nich ne Norsko. Do konce příštího roku mohou do největší komunistické země světa volně vstoupit Belgičané, Francouzi, Irové, Italové, Lucemburkové, Němci, Nizozemci, Rakušané, Švýcaři, Španělé a Poláci.   

Na polské občany se toto povolení podle Euronews vztahuje nejnověji, a to od června. Bezvízový styk vedle nich získali i Australané a Novozélanďané. 

Cíl Pekingu je podle mluvčí čínské diplomacie Mao Ningové jasný. „Cílem je usnadnit kvalitní rozvoj výměn čínského a zahraničního personálu a otevření se na vysoké úrovni vnějšímu světu,“ přiblížila už loni v listopadu. 

V rámci zkušebního programu mají občané daných zemí povolený neomezený vstup na patnáct dnů. Čínské úřady údajně reagují na nárůst zájmu západních turistů o dovolenou v zemi. Celkový počet rezervací měl oproti roku 2022 letos stoupnout až o 663 %, což je způsobeno hlavně přísnými restrikcemi, které Čína uvalila v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19. 

Po přísných pandemických opatřeních, která téměř zastavila mezinárodní cestování, se Čína snaží oživit příjezdy zahraničních turistů a podnikatelů, aby podpořila svou ekonomiku a otevření se světu.

Čína během pandemie zavedla politiku „nulového covidu“ s přísnými opatřeními. Patřily mezi ně rozsáhlé lockdowny, kdy celé oblasti byly uzavřeny i při nízkém počtu případů. Na denní bázi probíhalo hromadné testování. Zavřeny byly školy, obchody a další veřejná místa. Cestování bylo výrazně omezeno, včetně karantén pro všechny příchozí. 

Turisté v Číně často navštěvují Šanghaj, moderní město s ikonickým horizontem a historickými památkami, jako je Bund. Další oblíbenou destinací je Peking, známý Náměstím Nebeského klidu a blízkou Velkou čínskou zdí. Kanton pak láká návštěvníky svou moderní architekturou a tradiční kuchyní. Mezi nové oblíbené destinace patří Sanya, přímořské město na ostrově Hainan, a Chengdu, domov pand a tradiční čínské kultury.

Související

Rusko, Kreml

Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko

Rusko a Čína podle mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Mariji Zacharovové nemají své partnerství zaměřené proti jiným zemím. Uvedla však, že obě mocnosti jsou připraveny „spojit svůj potenciál“, pokud budou čelit hrozbě ze strany Spojených států.

Více souvisejících

Čína víza Turisté

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico zvedá Slovákům daně. Lidem ale tvrdí, že potraviny zlevní

Slovenská vládní koalice se dohodla na konsolidačním balíčku, který má zajisti pokles deficitu v příštím roce na 4,7 % HDP. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ale zvedne občanům daně, konkrétně se zvýší základní sazba daně z přidané hodnoty na 23 procent. Její snížená sazba poklesne na pět procent. Informovala o tom agentura TASR. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dezinformace, fake news, ilustrační foto

Za hranicí absurdity. Dezinformátoři už zneužili i povodně

Antisystémový a dezinformační obsah během povodní škodí práci záchranářů a hasičů. Šiřitelé konspiračních teorií, nepravdivých a zavádějících informací využili strachu napříč českými občany, aby opět zaseli nenávist vůči vládě a státním institucím.

včera

včera

včera

Michal Šimečka, předseda strany Progresívne Slovensko

Michal Šimečka byl odvolán z postu místopředsedy slovenského parlamentu

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka byl na mimořádné schůzi parlamentu odvolán z postu místopředsedy Národní rady SR. Hlasování koaličních poslanců, z nichž 76 podpořilo jeho odvolání, proběhlo tajně. Opozice se odmítla hlasování zúčastnit. 

včera

Česko má to nejhorší za sebou. Povodně ale ještě neskončily

Česko má z hlediska srážek již to nejhorší za sebou, přesto povodňová situace potrvá ještě několik dní. Po zasedání Ústřední povodňové komise to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík. Podle něj Morava na hranici s Českou republikou doteče během úterý.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy