Pohřeb Karla Gotta: Záchranáři a policisté jsou připraveni, hotely mají vyprodáno

Při pátečním veřejném rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem na pražském Žofíně posílí pražská záchranná služba své posádky. Na bezpečnost budou dohlížet desítky policistů dopravní a pořádkové služby. Přístup ke smutečnímu místu bude umožněn výhradně od Janáčkova nábřeží. Pro řidiče bude od čtvrteční do páteční půlnoci uzavřeno Masarykovo nábřeží, tedy úsek od Jiráskova mostu k Národnímu divadlu. Po mostě Legií bude možné projíždět obousměrně, ale v zúžených pruzích, uvedla dnes pražská policie v tiskové zprávě na webu.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Karel Gott zemřel: Pieta u jeho domu Nad Bertramnkou (5. října 2019)
doporučujeme

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80 let. Léčil se s akutní leukemií.

Cesta ke vstupu do paláce Žofín, kde bude možné se s oblíbeným zpěvákem rozloučit v pátek mezi 08:00 a 22:00, bude vymezena ploty. Lidé se do ohrazeného prostoru dostanou jedině na jeho konci, tedy na Janáčkově nábřeží v úrovni tramvajové zastávky Újezd. Nejlépe se k místu dostanou metrem, když využijí linku B, vystoupí ve stanici Anděl a přestoupí na tramvaj číslo 9, 15 nebo 20, která je doveze do zastávky Újezd.

Pražská záchranná služba v pátek v souvislosti s rozloučením na Žofíně posílí provoz o tři záchranářské posádky. Na místě dále bude krizový manažer a vedoucí provozu výjezdových skupin, přímo v budově pak dva záchranáři, řekla dnes ČTK mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. "Dále jsme oslovili i soukromé poskytovatele, kteří tam jsou připraveni pomoci," doplnila. Na zdravotní stav Gottových fanoušků bude dohlížet také 25 dobrovolníků Českého červeného kříže.

Pražští hasiči se podle jejich mluvčího Martina Kavky na rozloučení speciálně nepřipravují. "Předpokládáme, že to bude poklidná akce, nehrozí zde vznik požáru. V případě potřeby jsme z naší centrální stanice na Žofíně za tři minuty," řekl dnes ČTK.

Odcházet ze žofínského Paláce, potažmo Slovanského ostrova, budou lidé druhou stranou, tedy směrem ke Galerii Mánes. Projdou přes ostrov a vycházet budou přes průchod v budově Mánesu, kolem tamní restaurace. Dostanou se tak na Masarykovo nábřeží, odkud budou moci odjet metrem z nedaleké stanice Karlovo náměstí.

Také v sobotu, kdy se v 11:00 uskuteční soukromé rozloučení s Karlem Gottem v chrámu svatého Víta na Pražském hradě, čekají na řidiče dopravní omezení. Uzavřeno bude Hradčanské náměstí. Částečně bude omezen vstup veřejnosti na třetí nádvoří Pražského hradu, kde bude možné zádušní mši sledovat na velkoplošných obrazovkách. "Každý návštěvník Hradu a smutečního rozloučení musí u vstupu počítat se standardními bezpečnostními prohlídkami. Po ukončení smutečního rozloučení a plánované mše bude opět umožněn občanům vstup do celých prostor Pražského hradu," uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Hotely a další zařízení pro ubytování v Praze jsou pro nadcházející víkend z velké části vyprodané. Přispěly k tomu také tři velké akce, které se v následujících dnech v hlavním městě uskuteční. Některé hotely však mají obsazeno už dva týdny, zájem o ně tak nesouvisí jen s pietami za zesnulého zpěváka Karla Gotta. ČTK to dnes řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Od pátku do neděle se v Praze uskuteční poslední rozloučení s Gottem, fotbalové utkání Česko - Anglie a festival světla Signal.

Podle Stárka tak nelze vyčíslit, jak se změnil zájem o ubytování v Praze v souvislosti s Gottovým pohřbem. Upozornil na to, že se v těchto dnech v hlavním městě konají další dvě velké akce, které lákají návštěvníky z ostatních míst České republiky i ze zahraničí. "Některé hotely mají plno už třeba 12 dní," podotkl. Situace tak podle něj není odlišná oproti jiným víkendům, kdy se v Praze koná velká společenská událost. Hotely se v takovým případech plní pravidelně, dodal.

Růst zájmu v souvislosti s pietami nedokázala vymezit ani společnost Airbnb. Poskytovatelé ubytovacích zařízení, které oslovila ČTK, se nicméně shodují v tom, že je těžké říct, zda turisté budou v Praze ubytováni kvůli Gottovu pohřbu, anebo kvůli některé z dalších akcí, které se o víkendu v hlavním městě konají. Zastoupení tuzemských a zahraničních návštěvníků je podle nich rozmanité.

Vyšší zájem v souvislosti s rozloučením s Gottem naopak registrují dopravci, největší z nich proto v pátek a sobotu posílí své spoje. České dráhy pro tyto dny navýší kapacity o 2000 míst k sezení, vozy navíc přidá i RegioJet. Zvýšený zájem o jízdenky evidují i další dopravci.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exkluzivně: Matce zemřelého Tadeáše nabídli azyl, policie nikoho…

01.06.2020 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Nejsou si vědomi žádného pochybení. Starosta Mělníka Ctirad Mikeš (bezpartajní za STAN)…

Nejasnosti kolem smrti kojence na Mělnicku. Policie pracuje s novou verzí

01.06.2020 22:01 Aktualizováno Policie prověřuje, zda se smrtí kojence nalezeného u Hořína na Mělnicku nesouvisí protiprávní…

Policie ukončila pátrání po Jaroslavu Uhlířovi

01.06.2020 22:01 Aktualizováno Pátrání po hudebníkovi a skladateli Jaroslavu Uhlířovi je u konce. Po poledni ho sice policie…

Okolnosti úmrtí miminka na Mělnicku nejasné. Sociálka odmítá pochybení

01.06.2020 16:48 Mělničtí sociální pracovníci v případu kojence, který byl v sobotu nalezen mrtvý u Hořína, dle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy