Policie na jihu Moravy loni zajistila víc ilegálů než v roce 2018, zvýšila se i tranzitní migrace

Policisté v Jihomoravském kraji loni zajistili 568 lidí, kteří do země vstoupili nelegálně, o rok dříve jich bylo 359. Mírně se zvýšila i takzvaná tranzitní migrace, kdy ČR není cílem těchto lidí - loni policie takto zajistila 69 lidí z celkového počtu, o rok dříve 30. Vyplývá to ze statistiky, kterou policie zveřejnila.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

policie
doporučujeme

"Nelegální migraci se věnujeme intenzivně, i nadále budou ... kontroly a také akce na hraničních přechodech," uvedl ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil. Přestože se počet zajištěných lidí meziročně mírně zvýšil, byl znatelně nižší než v letech 2015 a 2016, kdy se Evropa potýkala s migrační vlnou. Tehdy policisté v kraji jen v roce 2015 zajistili bezmála 2000 lidí, kteří do země vstoupili nelegálně.

V případě takzvané tranzitní migrace šlo loni o 19 zajištěných lidí z Afghánistánu, 17 z Iráku a osm ze Sýrie. "Česká republika není jejich cílovou destinací, to jsou jiné státy. Máme záchyty na mezinárodních spojích zpravidla z Vídně či z Bratislavy nebo v rámci dálniční sítě," uvedl Tržil.

Například o prodlouženém červencovém víkendu policie zadržela tři migranty z Bangladéše. Upozornil na ně řidič nákladního auta, který viděl, jak jdou pěšky v odstavném pruhu na dálnici u Lanžhota na Břeclavsku.

"Později jsme zjistili, že jde o tři státní příslušníky Bangladéše, kteří cestovali ukryti v kamionu. Měli však hlad a žízeň, z kamionu tak během delší pauzy odešli po proříznutí plachty," uvedl tehdy policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Cílem mužů ve věku 17, 20 a 25 let bylo Německo. Za transport, o kterém neměl řidič tušení, zaplatili převaděči v Srbsku, uvedl mluvčí. Na základě mezinárodní smlouvy je policie předala na Slovensko.

Loading...
Vstupte do diskuze (89)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Moravy vyloučili koronavirus u dalších tří pacientů

27.02.2020 20:51 Aktualizováno Hygienici v Jihomoravském kraji za středu a dnešek vyloučili nákazu koronavirem u tří pacientů. ČTK…

Česko dál řeší koronavirus, nákaza se v zemi zatím nepotvrdila

27.02.2020 18:00 Kvůli šíření nového koronaviru se dnes poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise.…

Nákupní horečka v Ústí. Lidé ve velkém kupují trvanlivé potraviny

27.02.2020 17:44 V některých obchodech v Ústí nad Labem lidé ve velkém nakupují trvanlivé potraviny a balené vody.…

Karanténa desetiny pracujících Čechů by stát přišla na 23,5 miliardy

27.02.2020 17:29 Dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce přibližně desetiny ekonomicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama