Pondělí rozvolnění: Koho se dotkne nejvíce?

Od pondělí se v Česku rozvolní další protiepidemická opatření. Po více než pěti měsících se pro rekreační účely znovu otevřou hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Rovněž skončí rotační výuka žáků druhých stupňů základních škol v krajích, kde to dosud nebylo kvůli epidemické situaci možné. Přejít na plnou výuku budou moci i střední a vysoké školy. Změkčení protiepidemických pravidel se dočkají také na organizátoři kulturní akcí či zoologické a botanické zahrady.

Eurozpravy.cz

Provoz ubytovací zařízení pro rekreanty byl kvůli druhé vlně pandemie zakázán od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Od té doby mohou hotely a penziony v Česku nabízet své služby pouze lidem cestujícím za služebním účelem nebo k lékaři.

Možnost začít znovu ubytovávat také turisty vláda podmínila dodržováním několika pravidel. Při příjezdu se klienti budou muset prokázat negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus ne starším než 48 hodin. Při pobytu nad sedm dní bude třeba podstoupit další test. Ubytovat se budou smět i hosté s certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19. Ubytovaní klienti budou smět být obsluhováni v hotelových restauracích, a to v čase od 06:00 do 21:59. Zakázáno bude občerstvení podávat formou samoobslužných švédských stolů.

Změny od pondělí čekají také na část žáků. Na běžnou prezenční výuku přejdou druhé stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií i v těch krajích, kde to ještě tento týden nebylo možné kvůli horší epidemické situaci.

Od příštího týdne se po zhruba sedmi a půl měsících obnoví teoretická výuka na středních školách. Jejich studenti kvůli epidemii dosud strávili zhruba čtyři pětiny aktuálního školního roku teoretickou výukou na dálku. O něco více času mohli prezenčně věnovat praktickému vzdělávání, které se obnovilo 26. dubna. V Česku je podle statistik ministerstva školství zhruba 300.000 žáků středních odborných škol a 90.000 studentů vyšších stupňů gymnázií.

Pro teoretickou výuku se otevřou také posluchárny vysokých škol. Změna však přichází v době, kdy už končí semestr a začíná zkouškové období.

Běžnou výuku zřejmě od pondělí obnoví většina základních uměleckých škol (ZUŠ). Komplikace jim může působit podmínka testu na covid pro výuku ve skupinách nad deset dětí. Žákům se sice budou uznávat výsledky testů ze základních či středních škol, ale po kratší dobu, než je frekvence testování v těchto školách. Dosud se mohou uvnitř ZUŠ scházet tříčlenné skupiny žáků, venku jich může být až 20.

Změkčení protiepidemických pravidel se bude týkat také zoologických a botanických zahrad v Česku. Návštěvníkům budou moci od pondělí kromě venkovní části areálu zpřístupnit i vnitřní pavilony. Platit v nich bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas.

Podmínka maximálně polovičního naplnění kapacit se vztahuje také na kulturní akce. Ty venkovní bude možné od pondělí pořádat až pro 1000 lidí. Akce uvnitř budou možné s účastí nanejvýš 500 diváků.

Témata: EZ

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje