Pravidelná zkouška sirén ve středu nebude, hasiči nechtějí mezi lidmi šířit paniku

Pravidelná zkouška sirén se tuto středu neuskuteční. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. Důvodem je nouzový stav, který v Česku znovu platí od pondělí kvůli epidemii koronaviru.

Hasiči
doporučujeme

Sirény nezněly v poledne ani první dubnovou a květnovou středu, tedy v době, kdy v zemi také platil stav nouze a omezení kvůli šíření nemoci covid-19. Hasiči zkoušku ruší kvůli tomu, aby v takových situacích sirény nevyvolaly paniku.

Letos na jaře to nebylo poprvé, kdy se zkoušky sirén rušily. Stalo se tak například i při povodních v roce 2009 a 2013 nebo při návštěvě amerického a ruského prezidenta v Praze v roce 2010. I tehdy byl podle hasičů důvod stejný, a to nevyvolávat paniku.

Nouzový stav kvůli koronaviru trval v Česku od 12. března do 17. května, tedy 66 dní, nejdéle v historii České republiky, navíc na celém území země. Zavedená omezení se poté začala postupně uvolňovat. Po letních prázdninách se ale epidemická situace výrazně zhoršila, začalo strmě přibývat nakažených, hospitalizovaných, pacientů ve vážném stavu i úmrtí. Poté, co vláda zpřísnila pravidla pro nošení roušek či pořádání hromadných akcí, zavedla od pondělí 5. října znovu nouzový stav. Platit má měsíc.

Přinejmenším následující dva týdny platí ještě přísnější omezení hromadných akcí, nesmí se zpívat na koncertech, v divadlech ani ve školách. Na většině středních, vyšších, uměleckých a vysokých škol se učí na dálku, v restauracích smí u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.

Česko má nyní v přepočtu na obyvatele druhý nejvyšší nárůst případů v EU za posledních 14 dní, hůře je na tom jen Španělsko. Během pondělí přibylo dalších 3119 potvrzených případů nemoci covid-19, což je čtvrtý nejvyšší přírůstek od začátku epidemie v zemi. Dosud mělo pozitivní test na koronavirus 85.566 lidí, víc než polovina z nich se už vyléčila, aktuálně nakažených je přes 38.000, s covidem dosud zemřelo 758 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 15:04 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Omezení volného pohybu osob: Co je dovoleno a naopak zakázáno?

21.10.2020 14:49 Aktualizováno Vláda omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Na twitteru…

Vláda kvůli covidu uzavírá maloobchod a služby, omezí se pohyb lidí

21.10.2020 13:13 Aktualizováno Vláda kvůli vývoji koronavirové epidemie rozhodla o uzavření maloobchodu od čtvrtka 06:00. Výjimku…

Epidemiolog Maďar varuje: Na protestech je rizikové skandování bez…

21.10.2020 11:54 Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama