V poledne zazní sirény, řekněte Ukrajincům, že je to jen test, prosí hasiči

Dnes v poledne se v celém Česku rozezní sirény. Hasiči tak poprvé od února otestují jejich funkčnost. Pravidelné zkoušky systému varování obyvatelstva se obvykle opakují každý měsíc. Letos v březnu, dubnu a květnu ale byly kvůli bojům na Ukrajině zrušené, aby nevyvolaly paniku.

"Je pro nás důležité pravidelně testovat sirény, které jsou součástí celého jednotného systému varování a vyrozumění. Vracíme zkoušky sirén do normálního stavu," uvedli hasiči v úterý na twitteru. Současně požádali, aby lidé na zkoušku předem upozornili své známé z Ukrajiny, kteří pobývají v Česku.

? Ve středu ve 12h bude obnovena zkouška sirén.Je pro nás důležité pravidelně testovat sirény, které jsou součástí celého jednotného systému varování a vyrozumění. Vracíme zkoušky sirén do normálního stavu.Nelekněte se a upozorněte své kamarády a známé z Ukrajiny. Děkujeme?‍? pic.twitter.com/ffeCgzGWwA

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) May 31, 2022

Ukrajina od konce února čelí invazi ruské armády. Česko od té doby udělilo podle ministerstva vnitra uprchlíkům z Ukrajiny přes 360.000 víz dočasné ochrany, která jim umožňují pobývat v zemi až rok. Cizinecké policii se od počátku války na Ukrajině přihlásilo téměř 270.000 uprchlíků, přičemž hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky zhruba třetina.

Hasiči sirény testují každou první středu v měsíci v poledne. Výjimkou je Olomoucký kraj, kde jsou sirény spouštěny o deset minut později, aby nerušily odbíjení poledne na orloji v krajském městě.

Zrušení kontroly kvůli ruské invazi na Ukrajinu nebylo prvním podobným krokem hasičského záchranného sboru. V říjnu 2020 se sirény nerozezněly s ohledem na nouzový stav vyhlášený krátce před tím kvůli epidemii covidu-19. Ze stejného důvodu sirény předloni nezněly ani první dubnovou a květnovou středu. Pravidelná zkouška sirén byla zrušena také při povodních v roce 2009 a 2013 nebo při návštěvě amerického a ruského prezidenta v Praze v roce 2010.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině sirény Hasiči

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

Nizozemci významně přispějí na českou iniciativu, která zajistí munici pro Ukrajinu

Nizozemsko věnuje další značné finanční prostředky na pomoc Ukrajině, která už dva roky čelí ruské agresi. Konkrétně je poskytne na iniciativu, která má ukrajinské armádě zajistit novou dělostřeleckou munici. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy