S nočním klubem v Praze souvisí už 98 případů koronaviru, lidé pili jedním brčkem

S nočním klubem Techtle Mechtle v Praze souvisí podle hygieniků už 98 případů nákazy covidem-19. Do karantény kvůli nim hygienici poslali již více než 270 lidí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Na webu to uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Ředitelka hygieniků Zdeňka Jágrová dnes Radiožurnálu řekla, že na večírku bylo přes sto návštěvníků, kteří neměli roušky a pili drinky jedním brčkem. Klub na facebooku uvedl, že kvůli účinku dezinfekce prostoru bude dva dny uzavřen.

"Všichni nemocní jsou v domácí izolaci. Mají velmi lehký průběh onemocnění, nikdo není hospitalizován," uvedla na webu Jágrová. Z 98 nemocných je 68 hostů klubu, sedm zaměstnanců klubu a 23 lidí v jejich rodinách a ve sportovních klubech. Noční klub je podle ní v současné době uzavřený, dezinfikovaný a byla snížena kapacita návštěvníků, aby byla zajištěná řádná funkce klimatizace.

"Tady ta situace v tom klubu vůbec nemusela nastat, protože mimořádné opatření, které bylo vydáno 10.7., stanoví, že tam, kde je více jak 100 osob ve vnitřních prostorách, tak mají nosit roušky. Ale pokud nenosí roušky, pokud pijí jedním brčkem prostě nějaké drinky, tak samozřejmě to všechno přispívá velmi výrazně k tomu, aby se to onemocnění takhle rozšířilo," sdělila původně Jágrová.

Následně však připustila, že se ohledně opatření spletla a že návštěvníci podniku na pražských Vinohradech roušky mít nemuseli. "Klubu nehrozní žádný postih. Prostory restaurací a klubů totiž nejsou prostory, kde se musí nosit roušky, tak jak je to definováno v tom mimořádném opatření. To je jiný typ prostoru, na ně se to mimořádné opatření nevztahuje," uvedla pro Radiožurnál. "Protože je to všechno tak složité, tak jsem si to neuvědomila," vysvětlila svůj omyl.

Klub má kapacitu 500 lidí, provozovatel podle hygieničky nedokáže říci, zda byl prostor plný. "Úplně plný asi nebyl, ale z toho, co máme, ty indicie z těch počtu kontaktů, už je to tak, že těch lidí tam bylo více než sto," řekla.

Hygienická stanice má v současné době hlášeno 76 lidí, které v souvislosti s párty v klubu onemocněli. Jejich počet bude podle Jágrové ještě stoupat, byť budou přibývat pouze jednotlivci, míní.

Jágrová již ve středu uvedla, že více než padesát lidí se nakazilo přímo v klubu, další nakažení jsou jejich rodinní příslušníci a blízcí. Podle médií jsou mezi nakaženými i fotbalisté a florbalisté z několika sportovních klubů.

Hygiena podle vyjádření nočního klubu na facebooku neshledala důvod k nařízení o uzavření provozovny. Z důvodu účinku dezinfekce prostoru ale bude klub dva dny uzavřen, uvedl provozovatel. Ve středu potvrdil, že klub navštívilo 11. července děvče, které zřejmě mělo nákazu covid-19 a zúčastnilo se párty s mixem mladých pražských sportovců.

Hygienici podle Jágrové pokračují v trasování kontaktů nakažených. "Vycházíme z údajů, které nám ti jednotliví nakažení poví, takže záleží na jejich osobní zodpovědnosti, zdali uvedou všechny kontakty," řekla. Doplnila, že ve středu se hygienici na magistrátu domlouvali, že připraví opatření, které se bude týkat nošení roušek ve zdravotnických zařízeních. "Samozřejmě ve hře je tam i nošení roušek v těch vnitřních prostorách, takže uvidíme, jsme na začátku té přípravy, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet," uzavřela.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měla jsem tep 150 a problémy. Zdravá mladá dívka popsala, co s ní udělal…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem…

Vražda dítěte v roce 1990. Pachatel zůstane v ochranné léčbě, potvrdil soud

14.08.2020 16:52 Krajský soud v Praze dnes zamítl žádost Jaroslava Nývlta (dříve Oplištila), který žádal o…

Bohumínský žhář údajně již v červnu ohrožoval rodinu plynovou pistolí,…

14.08.2020 15:42 Muž podezřelý ze zapálení bytu v Bohumíně prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Policie…

Mírná zima, pak teplo a vlhko. Klíšťata se letos přemnožila, nakažených…

14.08.2020 12:50 Abychom pro koronavirus nezapomněli i na jiná možná zdravotní rizika, je třeba připomenout, že mají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama