Před osmi lety zemřel Václav Havel. U Hrádečku plápolají svíčky, Češi vzpomínají

Lidé u chalupy prezidenta Václava Havla na Hrádečku u Trutnova dnes uctili jeho památku. U domu, v němž před osmi lety někdejší československý a český prezident zemřel, bylo podle reportéra ČTK na dřevěném plotu zavěšeno několik srdcí různých podob a velikostí. Srdce totiž prezident Havel připojoval k podpisu. Na zemi u chalupy lidé zapalovali svíčky.

Lidé přicházeli pěšky a někteří také přijeli auty. U domu pak zapálili svíčku, postáli a zavzpomínali. "Jezdíme sem pravidelně, protože ho uznáváme. Myslíme si, že taková osobnost tady hodně dlouho, nebo možná vůbec nebude. Je potřeba si ho připomínat, aby nikdo nezapomněl, jaký byl minulý režim, a co je svoboda," řekl Vlastimil Hátl, který přijel na Hrádeček s rodinou.

Silnice k Hrádečku, plná serpentin, se v zimě neudržuje. Letos se ale ti, kteří se dopoledne vydali na cestu k chalupě autem, nemuseli na rozdíl od minulých let potýkat se sněhem. Na Hrádečku bylo dnes dopoledne okolo tří stupňů nad nulou.

Desítky lidí přišly od dnešního poledne na pražské Jungmannovo náměstí zapálit svíčku za Václava Havla. Ve výroční den úmrtí prvního českého prezidenta také na tomto místě v centru Prahy zaznívají úryvky z jeho děl, které tam lidé několik hodin čtou. A čtou nejen česky, ale také anglicky, slovensky, ukrajinsky i polsky. Číst přišli i kněz a filozof Tomáš Halík, bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo socioložka Jiřina Šiklová.

Vzpomínková akce Svíčka pro Václava Havla, kterou pořádá počtvrté občanské hnutí Politika a svědomí, skončí v 18:00 mší za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné. Akce k připomínce Havlovy osobnosti se dnes konají i na jiných místech, v Praze se ještě lidé například sejdou v 18:00 na Václavském náměstí.

Václav Havel, +18.12.2011. Děkujeme, byl jste nám dobrým presidentem a člověkem. Byl jste muž slova a Vaše nadčasové vize k nám stále promlouvají. #EUjsmeMy pic.twitter.com/wq3oAPWMlL

— Věra Jourová (@VeraJourova) December 18, 2019

Dramatik a spisovatel Václav Havel zemřel na chalupě na Hrádečku 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Hrádeček nazýval svým existenciálním domovem. Chalupu koupil v druhé polovině 60. let, později tam vznikala Charta 77 či petice Několik vět. Havel na Hrádeček často jezdil i jako prezident, například v roce 1999 na Hrádeček dorazil generální tajemník OSN Kofi Annan.

Ve dnech 19. a 20. prosince 2011 byla rakev s Havlovými ostatky vystavena v prostorách kostela sv. Anny, sídle jím založeného kulturního centra Pražská křižovatka, kde se mu poklonily tisíce lidí. Poté byly převezeny v pohřebním průvodu přes Karlův most do Toskánského paláce a odtud na lafetě děla do Vladislavského sálu Pražského hradu, kam se také přišly poklonit tisíce lidí.

Jejich květiny a věnce byly na přelomu roku převezeny na lodích do Děčína, kde byly vypuštěny do Labe směrem k Severnímu moři. Státní pohřeb za účasti zahraničních hostí se konal 23. prosince 2011 v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Česká vláda v reakci na úmrtí vyhlásila od 21. prosince třídenní státní smutek. Václav Havel je pochován spolu se svou první ženou Olgou v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově v Praze.

Související

Více souvisejících

Václav Havel Královéhradecký kraj prezident čr

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy