ÚSTR má doklady o vyšetřování československých občanů v SSSR

Digitalizované spisy československých občanů či krajanů, kteří byli ve 30. až 50. letech 20. století vyšetřováni sovětskými bezpečnostními orgány na Ukrajině, získal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). První část dokumentů byla v březnu digitalizována na Ukrajině.

ústr
doporučujeme

Jsou mezi nimi i dokumenty týkající se krajanů, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, za druhé světové války spolupracovali s nacisty či se podíleli na pronásledování Židů. 

"Během prvního měsíce jsme získali kopie 74 spisů sovětských bezpečnostních složek z regionálních archivů Bezpečnostní služby Ukrajiny. Celkem je to 14.995 stran," uvedl historik ÚSTR Adam Hradilek, který se dlouhodobě zabývá perzekucí československých občanů a krajanů na území bývalého Sovětského svazu. Dokumenty se digitalizují na pracovišti zřízeném Ústavem pro studium totalitních režimů v Národním memoriálním muzeu obětí okupačních režimů ve Lvově.

"Do této doby jsme měli dokumenty jen ke krajanům, kteří byli v Sovětském svazu ve vykonstruovaných politických procesech nespravedlivě odsouzeni k smrti či k nuceným pracím v gulagu. Nyní jsme poprvé získali dokumenty k našim krajanům, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, v období druhé světové války spolupracovali s nacisty, či se dokonce podíleli na pronásledování Židů," řekl Hradilek.

"Jeden spis, vedený na dva lidi, se například týká starosty města Česká Golovle (dnešní Nižní Golovle) a vedoucího tamní policie. Stojí v něm, že starosta dodával Němcům proviant a získal za to i ocenění. Ten policista pak zatkl a předal místní židovskou rodinu. Ukradl také část jejich majetku, která se u něj po válce našla," popsal ČTK Hradílek jeden z případů.

Tříletý grant českého ministerstva kultury na projekt Digitální archiv dokumentů NKVD/KGB ve vztahu k československé historii obdržel koncem minulého roku ÚSTR společně s kolegy z katedry kybernetiky Západočeské Univerzity v Plzni. "Cílem je vytvořit on-line archiv dokumentů a fotografií NKVD, KGB a dalších sovětských bezpečnostních složek, v němž se dá vyhledávat podle obsahu dokumentů, jmen nebo časových a geografických údajů," doplnil Hradilek.

V archivu zájemci najdou kromě spisů z ukrajinských archivů, které budou ještě přibývat, také tisíce spisů, které ÚSTR už získal v rámci projektu Čechoslováci v gulagu - dokumentace politických represí v SSSR.

ÚSTR v únoru podepsal smlouvu se Státní archivní službou Ukrajiny, díky níž se podařilo dosáhnout dohody se Státním archivem Zakarpatské oblasti v Užhorodě, kde se nacházejí spisy vedené na zhruba 5500 československých občanů vězněných v gulagu. Digitalizace těchto spisů začne po uvolnění regulací souvisejících s epidemií koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři zaměstnanci kutnohorské firmy Foxconn mají koronavirus, jejich…

11.07.2020 19:10 Tři zaměstnanci kutnohorské firmy Foxconn mají koronavirus, byli v kontaktu s nakaženým z ohniska v…

Pražští policisté našli pohřešovanou ženu, která trpí epilepsií

11.07.2020 17:33 Aktualizováno Policie v Praze dnes vyhlásila pátrání po třicetileté ženě, která trpí epilepsií a musí pravidelně…

Do karantény šlo od začátku března 58.600 Čechů, ukazuje statistika MPSV

11.07.2020 17:04 Do karantény šlo v Česku od začátku března zhruba 58.600 lidí. Nejvíc jich bylo hned v prvním…

Koronavirus v Jihlavě: Na radnici budou roušky povinné, město zvažuje…

11.07.2020 17:03 Aktualizováno Jihlavský magistrát zavede od pondělí 13. července povinné nošení roušek při vstupu do budov úřadu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy