ÚSTR má doklady o vyšetřování československých občanů v SSSR

Digitalizované spisy československých občanů či krajanů, kteří byli ve 30. až 50. letech 20. století vyšetřováni sovětskými bezpečnostními orgány na Ukrajině, získal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). První část dokumentů byla v březnu digitalizována na Ukrajině.

ústr

Jsou mezi nimi i dokumenty týkající se krajanů, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, za druhé světové války spolupracovali s nacisty či se podíleli na pronásledování Židů. 

"Během prvního měsíce jsme získali kopie 74 spisů sovětských bezpečnostních složek z regionálních archivů Bezpečnostní služby Ukrajiny. Celkem je to 14.995 stran," uvedl historik ÚSTR Adam Hradilek, který se dlouhodobě zabývá perzekucí československých občanů a krajanů na území bývalého Sovětského svazu. Dokumenty se digitalizují na pracovišti zřízeném Ústavem pro studium totalitních režimů v Národním memoriálním muzeu obětí okupačních režimů ve Lvově.

"Do této doby jsme měli dokumenty jen ke krajanům, kteří byli v Sovětském svazu ve vykonstruovaných politických procesech nespravedlivě odsouzeni k smrti či k nuceným pracím v gulagu. Nyní jsme poprvé získali dokumenty k našim krajanům, kteří pracovali pro sovětské bezpečnostní složky, v období druhé světové války spolupracovali s nacisty, či se dokonce podíleli na pronásledování Židů," řekl Hradilek.

"Jeden spis, vedený na dva lidi, se například týká starosty města Česká Golovle (dnešní Nižní Golovle) a vedoucího tamní policie. Stojí v něm, že starosta dodával Němcům proviant a získal za to i ocenění. Ten policista pak zatkl a předal místní židovskou rodinu. Ukradl také část jejich majetku, která se u něj po válce našla," popsal ČTK Hradílek jeden z případů.

Tříletý grant českého ministerstva kultury na projekt Digitální archiv dokumentů NKVD/KGB ve vztahu k československé historii obdržel koncem minulého roku ÚSTR společně s kolegy z katedry kybernetiky Západočeské Univerzity v Plzni. "Cílem je vytvořit on-line archiv dokumentů a fotografií NKVD, KGB a dalších sovětských bezpečnostních složek, v němž se dá vyhledávat podle obsahu dokumentů, jmen nebo časových a geografických údajů," doplnil Hradilek.

V archivu zájemci najdou kromě spisů z ukrajinských archivů, které budou ještě přibývat, také tisíce spisů, které ÚSTR už získal v rámci projektu Čechoslováci v gulagu - dokumentace politických represí v SSSR.

ÚSTR v únoru podepsal smlouvu se Státní archivní službou Ukrajiny, díky níž se podařilo dosáhnout dohody se Státním archivem Zakarpatské oblasti v Užhorodě, kde se nacházejí spisy vedené na zhruba 5500 československých občanů vězněných v gulagu. Digitalizace těchto spisů začne po uvolnění regulací souvisejících s epidemií koronaviru.

Vědci zjistili, kdo se v době epidemie a uzavření škol nejvíce staral o…

05.08.2021 15:25 Celodenní péči o děti v době nařízených omezení a uzavření škol a školek za epidemie zajišťovaly…

Ignis Brunensis: Víkend přinese ohňostroj nad Špilberkem i drony

05.08.2021 12:25 Víkendový program festivalu REGIOJET IGNIS BRUNENSIS v Brně slibuje hned dvojnásobnou zajímavou…

V Moravské Nové Vsi jsou po tornádu škody na budovách 161 milionů,…

05.08.2021 12:12 V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku vyčíslili škody na obecních budovách po tornádu na 161 milionů…

Tuny cihel, trámů a suti. Co bude s odpadem z obcí zasažených tornádem?

05.08.2021 10:53 Na tři místa v obcích zasažených červnovým tornádem se bude do pátku navážet odpad, od pondělí…

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního…

03.08.2021 12:01 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt…

Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

03.08.2021 11:58 Obce na Břeclavsku a Hodonínsku poničené červnovým tornádem budou při obnově zeleně na svém území…

Lidé při zbraňové amnestii odevzdali 3700 zbraní

02.08.2021 18:02 Aktualizováno Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si…

Odborníci budou v obcích postižených tornádem radit se stavbou nových domů

02.08.2021 11:22 Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)…

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Související:

Právě se děje