Velká část lidí v Česku si i nadále zakrývá nos a ústa na veřejnosti, i když od dnešního dne už není povinnost mít venku dýchací cesty zakryté. Podle zpravodajů ČTK si lidé nasazují roušky zejména, pokud čekají na zastávkách MHD, mnoho jich ale nosí roušky i na ulicích.
V některých krajích však lidé mají roušky méně často než dopoledne. Ochranu dýchacích cest je nadále povinné nosit při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech nebo venku při bližším kontaktu s dalším člověkem.
V širším centru Prahy měla i odpoledne nasazenou roušku většina lidí. Na Karlově náměstí, Jindřišské ulici na Novém Městě, v Karlíně nebo ve Vršovicích si ústa a nos zakrývala stejně jako ráno většina lidí. Výjimkou však byla například cyklostezka podél Vltavy v Podolí, kde roušku neměl nasazenou téměř nikdo. Cyklisté i lidé, kteří se jen procházeli ji ale většinou měli pouze staženou. Naopak naprostá většina Pražanů měla roušku na obličeji při čekání na tramvaje či autobusy.
I v Olomouci dnes odpoledne někteří lidé chodili s nasazenou rouškou. Ochranu nosu a úst měli zejména senioři, často si ji při chůzi po ulici ale nasadili i mladší lidé. V prodejnách i vozidlech MHD nosí roušku podle zjištění zpravodaje ČTK drtivá většina cestujících. Někteří obchodníci dnes vylepili u vstupu do svých provozoven nové upozornění, že při vstupu do prodejny je nutné mít nasazenou roušku.
Někteří lidé v Brně roušky venku i nadále nosí, jiní už využili toho, že je na veřejnosti mít nemusejí. U některých je ale vidět, že mají roušku staženou na krku, nebo mají nákrčník. Roušky většinou lidé mají i na zastávkách, když čekají na městskou hromadnou dopravu.
V českobudějovické čtvrti Suché Vrbné dnes po 15:00 ještě řada lidí roušky venku měla. Venčili v nich dva pejskaři, chodili v nich senioři i dělníci. Mnozí lidé je ale sundali hned poté, co vyšli z obchodního centra; byla mezi nimi prodavačka, jíž skončila směna. Někteří lidé dali roušku do "pohotovostní" polohy na krk poté, co vystoupili z trolejbusu na konečné. Někteří senioři ale na zastávce čekali na svůj spoj v roušce.
Přístup obyvatel Ostravy k nošení roušek je různý. Zatímco někteří lidé už roušky venku sundali a mají je pro případ potřeby připraveny v ruce nebo staženy na krku, jiní si je i nadále ponechali, zvláště starší lidé. Při vstupu do budov či MHD jsou ale lidé převážně zodpovědní a roušky si nasazují, a to i ti, kteří je venku nenosí.
Po ulicích Jihlavy chodili dnes v rouškách především také starší lidé. Odpoledne k nim přibyly i školní děti. Bylo ale patrné, že s ní nezacházejí podle zásad doporučovaných hygieniky - sahaly na vnější stranu celými dlaněmi, i opakovaně při sundávání a nasazování. Část lidí měla roušku ledabyle zachycenou za jedním uchem, jiní staženou na krku, aby si ji mohli v autobuse či v obchodě rychle nasadit. Nasazenou ji měli i cestující v MHD nebo ti, kteří na trolejbus teprve čekali.
V Karlovarském kraji nosí lidé roušky naopak méně než ráno. Ti co roušku mají, ji nosí většinou pod nosem nebo bradou, aby se jim lépe dýchalo. Ráno chodili lidé a děti zejména do škol, zaměstnání nebo do obchodů, kde je nošení roušek povinné. V karlovarské MHD lidé roušky většinou nosí. Dodržují také mezi sebou rozestupy.
Zatímco ráno podle zjištění ČTK v horním centru Liberce v okolí radnice stále spíše převládali lidé, kteří měli ústa a nos zakryté rouškou, odpoledne už tomu bylo naopak. Ráno kolem 9:00 na náměstí u radnice mělo roušku kolem 60 procent lidí, odpoledne po 15:00 už s rouškami chodila přes náměstí asi jen třetina lidí.
Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Kvůli počátečnímu nedostatku ochranných pomůcek si je lidé vyráběli sami. Roušky se staly zřejmě nejvýraznějším symbolem mimořádných omezení volného pohybu i běžných aktivit kvůli nemoci covid-19, které stát v posledních týdnech postupně ruší.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Lidé , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 11 minutami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 42 minutami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 48 minutami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 1 hodinou

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 2 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 3 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 5 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
včera

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
včera

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
včera

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
včera

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
včera
Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.
Zdroj: Jakub Jurek