Velká část lidí nosí roušky dál, zejména na zastávkách MHD

Velká část lidí v Česku si i nadále zakrývá nos a ústa na veřejnosti, i když od dnešního dne už není povinnost mít venku dýchací cesty zakryté. Podle zpravodajů ČTK si lidé nasazují roušky zejména, pokud čekají na zastávkách MHD, mnoho jich ale nosí roušky i na ulicích.

V některých krajích však lidé mají roušky méně často než dopoledne. Ochranu dýchacích cest je nadále povinné nosit při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech nebo venku při bližším kontaktu s dalším člověkem.

V širším centru Prahy měla i odpoledne nasazenou roušku většina lidí. Na Karlově náměstí, Jindřišské ulici na Novém Městě, v Karlíně nebo ve Vršovicích si ústa a nos zakrývala stejně jako ráno většina lidí. Výjimkou však byla například cyklostezka podél Vltavy v Podolí, kde roušku neměl nasazenou téměř nikdo. Cyklisté i lidé, kteří se jen procházeli ji ale většinou měli pouze staženou. Naopak naprostá většina Pražanů měla roušku na obličeji při čekání na tramvaje či autobusy.

I v Olomouci dnes odpoledne někteří lidé chodili s nasazenou rouškou. Ochranu nosu a úst měli zejména senioři, často si ji při chůzi po ulici ale nasadili i mladší lidé. V prodejnách i vozidlech MHD nosí roušku podle zjištění zpravodaje ČTK drtivá většina cestujících. Někteří obchodníci dnes vylepili u vstupu do svých provozoven nové upozornění, že při vstupu do prodejny je nutné mít nasazenou roušku.

Někteří lidé v Brně roušky venku i nadále nosí, jiní už využili toho, že je na veřejnosti mít nemusejí. U některých je ale vidět, že mají roušku staženou na krku, nebo mají nákrčník. Roušky většinou lidé mají i na zastávkách, když čekají na městskou hromadnou dopravu.

V českobudějovické čtvrti Suché Vrbné dnes po 15:00 ještě řada lidí roušky venku měla. Venčili v nich dva pejskaři, chodili v nich senioři i dělníci. Mnozí lidé je ale sundali hned poté, co vyšli z obchodního centra; byla mezi nimi prodavačka, jíž skončila směna. Někteří lidé dali roušku do "pohotovostní" polohy na krk poté, co vystoupili z trolejbusu na konečné. Někteří senioři ale na zastávce čekali na svůj spoj v roušce.

Přístup obyvatel Ostravy k nošení roušek je různý. Zatímco někteří lidé už roušky venku sundali a mají je pro případ potřeby připraveny v ruce nebo staženy na krku, jiní si je i nadále ponechali, zvláště starší lidé. Při vstupu do budov či MHD jsou ale lidé převážně zodpovědní a roušky si nasazují, a to i ti, kteří je venku nenosí.

Po ulicích Jihlavy chodili dnes v rouškách především také starší lidé. Odpoledne k nim přibyly i školní děti. Bylo ale patrné, že s ní nezacházejí podle zásad doporučovaných hygieniky - sahaly na vnější stranu celými dlaněmi, i opakovaně při sundávání a nasazování. Část lidí měla roušku ledabyle zachycenou za jedním uchem, jiní staženou na krku, aby si ji mohli v autobuse či v obchodě rychle nasadit. Nasazenou ji měli i cestující v MHD nebo ti, kteří na trolejbus teprve čekali.

V Karlovarském kraji nosí lidé roušky naopak méně než ráno. Ti co roušku mají, ji nosí většinou pod nosem nebo bradou, aby se jim lépe dýchalo. Ráno chodili lidé a děti zejména do škol, zaměstnání nebo do obchodů, kde je nošení roušek povinné. V karlovarské MHD lidé roušky většinou nosí. Dodržují také mezi sebou rozestupy.

Zatímco ráno podle zjištění ČTK v horním centru Liberce v okolí radnice stále spíše převládali lidé, kteří měli ústa a nos zakryté rouškou, odpoledne už tomu bylo naopak. Ráno kolem 9:00 na náměstí u radnice mělo roušku kolem 60 procent lidí, odpoledne po 15:00 už s rouškami chodila přes náměstí asi jen třetina lidí.

Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Kvůli počátečnímu nedostatku ochranných pomůcek si je lidé vyráběli sami. Roušky se staly zřejmě nejvýraznějším symbolem mimořádných omezení volného pohybu i běžných aktivit kvůli nemoci covid-19, které stát v posledních týdnech postupně ruší.

Související

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

Více souvisejících

Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy