Velká část lidí nosí roušky dál, zejména na zastávkách MHD

Velká část lidí v Česku si i nadále zakrývá nos a ústa na veřejnosti, i když od dnešního dne už není povinnost mít venku dýchací cesty zakryté. Podle zpravodajů ČTK si lidé nasazují roušky zejména, pokud čekají na zastávkách MHD, mnoho jich ale nosí roušky i na ulicích.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

V některých krajích však lidé mají roušky méně často než dopoledne. Ochranu dýchacích cest je nadále povinné nosit při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech nebo venku při bližším kontaktu s dalším člověkem.

V širším centru Prahy měla i odpoledne nasazenou roušku většina lidí. Na Karlově náměstí, Jindřišské ulici na Novém Městě, v Karlíně nebo ve Vršovicích si ústa a nos zakrývala stejně jako ráno většina lidí. Výjimkou však byla například cyklostezka podél Vltavy v Podolí, kde roušku neměl nasazenou téměř nikdo. Cyklisté i lidé, kteří se jen procházeli ji ale většinou měli pouze staženou. Naopak naprostá většina Pražanů měla roušku na obličeji při čekání na tramvaje či autobusy.

I v Olomouci dnes odpoledne někteří lidé chodili s nasazenou rouškou. Ochranu nosu a úst měli zejména senioři, často si ji při chůzi po ulici ale nasadili i mladší lidé. V prodejnách i vozidlech MHD nosí roušku podle zjištění zpravodaje ČTK drtivá většina cestujících. Někteří obchodníci dnes vylepili u vstupu do svých provozoven nové upozornění, že při vstupu do prodejny je nutné mít nasazenou roušku.

Někteří lidé v Brně roušky venku i nadále nosí, jiní už využili toho, že je na veřejnosti mít nemusejí. U některých je ale vidět, že mají roušku staženou na krku, nebo mají nákrčník. Roušky většinou lidé mají i na zastávkách, když čekají na městskou hromadnou dopravu.

V českobudějovické čtvrti Suché Vrbné dnes po 15:00 ještě řada lidí roušky venku měla. Venčili v nich dva pejskaři, chodili v nich senioři i dělníci. Mnozí lidé je ale sundali hned poté, co vyšli z obchodního centra; byla mezi nimi prodavačka, jíž skončila směna. Někteří lidé dali roušku do "pohotovostní" polohy na krk poté, co vystoupili z trolejbusu na konečné. Někteří senioři ale na zastávce čekali na svůj spoj v roušce.

Přístup obyvatel Ostravy k nošení roušek je různý. Zatímco někteří lidé už roušky venku sundali a mají je pro případ potřeby připraveny v ruce nebo staženy na krku, jiní si je i nadále ponechali, zvláště starší lidé. Při vstupu do budov či MHD jsou ale lidé převážně zodpovědní a roušky si nasazují, a to i ti, kteří je venku nenosí.

Po ulicích Jihlavy chodili dnes v rouškách především také starší lidé. Odpoledne k nim přibyly i školní děti. Bylo ale patrné, že s ní nezacházejí podle zásad doporučovaných hygieniky - sahaly na vnější stranu celými dlaněmi, i opakovaně při sundávání a nasazování. Část lidí měla roušku ledabyle zachycenou za jedním uchem, jiní staženou na krku, aby si ji mohli v autobuse či v obchodě rychle nasadit. Nasazenou ji měli i cestující v MHD nebo ti, kteří na trolejbus teprve čekali.

V Karlovarském kraji nosí lidé roušky naopak méně než ráno. Ti co roušku mají, ji nosí většinou pod nosem nebo bradou, aby se jim lépe dýchalo. Ráno chodili lidé a děti zejména do škol, zaměstnání nebo do obchodů, kde je nošení roušek povinné. V karlovarské MHD lidé roušky většinou nosí. Dodržují také mezi sebou rozestupy.

Zatímco ráno podle zjištění ČTK v horním centru Liberce v okolí radnice stále spíše převládali lidé, kteří měli ústa a nos zakryté rouškou, odpoledne už tomu bylo naopak. Ráno kolem 9:00 na náměstí u radnice mělo roušku kolem 60 procent lidí, odpoledne po 15:00 už s rouškami chodila přes náměstí asi jen třetina lidí.

Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Kvůli počátečnímu nedostatku ochranných pomůcek si je lidé vyráběli sami. Roušky se staly zřejmě nejvýraznějším symbolem mimořádných omezení volného pohybu i běžných aktivit kvůli nemoci covid-19, které stát v posledních týdnech postupně ruší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na shromážděních bude nutný respirátor či chirurgická rouška

02.03.2021 14:58 Mezi výjimky ze zákazu vycházení bude nově patřit i účast na shromáždění. Vláda na dnešním zasedání…

Fámám o koronaviru věří 40 procent internetové populace v Česku

02.03.2021 14:41 Dvě pětiny lidí v Česku, kteří používají internet, považují řadu nepravdivých informací a…

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama