Zadeh nedostane odškodné za postup policie a žalobce, NS zamítl dovolání

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha, který se domáhal odškodnění 330.000 korun za postup státního zastupitelství a policie. Zadeh čelí obžalobě z daňových úniků. V únoru 2016 se měl dostat po složení rekordní kauce 150 milionů korun z vazby na svobodu. Ještě ve věznici jej však policie znovu zadržela, a to kvůli žádosti o vydání do Íránu.

Nejvyšší soud České republiky

Policie měla tehdy předběžný souhlas státního zástupce se zadržením Zadeha. Krajský soud v Brně však následně návrh na vzetí do vazby zamítl. Po několika dnech se tedy Zadeh přece jen dostal z věznice. Postup, který vedl k jeho dočasnému zadržení, považoval za nezákonný, požádal proto o odškodnění.

Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu zamítl, Zadeh neuspěl ani u Městského soudu v Praze, který nárok považoval za promlčený, což nyní potvrdil i NS. Verdikt je dostupný na úřední desce.

NS poukázal na to, že Zadeh se dostal brzy na svobodu. "Rozhodnutí Krajského sudu v Brně o propuštění žalobce ze zadržení na svobodu zde představovalo zcela efektivní a dostatečný prostředek nápravy," stojí v usnesení. Pokud Zadeh považoval postup policie a státního zastupitelství za nezákonný nebo šikanózní, mohl nárok včas uplatnit u ministerstva spravedlnosti, případně u soudu.

V prosinci 2016 putoval Zadeh do vazební cely znovu, tentokrát kvůli ovlivňování svědků. Proti vazbě uplatňoval řadu opravných prostředků, podával ústavní stížnosti. Nedávno soud v Praze rozhodl, že stát musí Zadeha odškodnit za to, že jej 41 dní nezákonně ponechal v přísnějším režimu vazby. Podnikatel má dostat 10.250 korun s úroky.

Brněnský krajský soud Zadeha v září poslal za ovlivňování svědků na osm let za mříže, rozhodnutí je pravomocné. Zadeh se snažil přimět svědky k nepravdivým výpovědím v případu údajných daňových úniků. Podnikatel označil obžalobu za nesmysl, trestní řízení za komedii a soud za brněnskou justiční mafii.

V další žalobě na stát, kterou řešily pražské soudy, žádal Zadeh zadostiučinění v souvislosti s první vazbou. Šlo o 1,5 milionu za údajnou nezákonnost vazby, jeden milion za její nepřiměřenou délku a dalších 300.000 korun za délku vazebních řízení. S nárokem neuspěl, podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Na Čechy doléhají finanční problémy. Jaké budou mít letos Vánoce?

28.10.2021 09:41 Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala,…

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu…

27.10.2021 22:01 Aktualizováno Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož…

MPO a ERÚ doporučují rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

27.10.2021 17:25 Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od…

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových…

27.10.2021 16:32 Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, mají…

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

Související:

Právě se děje

reklama