Takzvaný tvrdý brexit by měl výrazný vliv na všechny sektory britské ekonomiky a potenciálně by vystoupení Británie z Evropské unie bez rámcové smlouvy mohlo mít dopad až na 40.000 Čechů pracujících v této zemi. ČTK to dnes řekl prezident asociace center sdílených služeb ABSL Jonathan Appleton. Ovlivněno by podle něj bylo i 8000 britských občanů zaměstnaných v Česku. Britský parlament v úterý odmítl dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová.
Mezi členy asociace ABSL patří společnosti, které v ČR provozují centra sdílených podnikových služeb, působí v oblasti outsourcingu podnikových procesů či informačních technologií. V Česku funguje přes 150 těchto center, která centrálně přebírají některé činnosti mateřských firem. Jde třeba o účetnictví, IT, nákup a lidské zdroje.
Podle Appletona ABSL velmi vítá nabídku učiněnou českou vládou ohledně podpory práv Britů pracujících v ČR a podporuje potřebu reciproční dohody na ochranu Čechů, kteří se rozhodli budovat svou kariéru a žít ve Velké Británii. Dopady tvrdého brexitu by se podle něj projevily nejdříve v transportu a logistice a v obchodě.
"Doufáme, že se všem potenciálně riskantním, ba dokonce katastrofickým důsledkům bude možné vyhnout, a že v následujících týdnech bude dosaženo jemnějších rezolucí," dodal.
"Tvrdý brexit by mimo jiné znamenal zavedení hraničních kontrol, cel a v důsledku i pokles vzájemného obchodu, zvýšení cen v britských obchodech, růst nezaměstnanosti a spoustu dalších negativ," upozornil partner v oddělení daňových a právních služeb PwC ČR Martin Diviš. Největší dopad na ceny obchodovaných produktů lze podle něho očekávat u osobních automobilů, kde se průměrné clo pohybuje kolem deseti procent. Druhým nejsilnějším odvětvím je strojírenství, konkrétně dovozci a vývozci reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů s nejčastějším clem 5,5 procenta. Třetí nejobjemnější oblast je elektronika, u které je nejčastější sazba cla pohybuje okolo šesti procent.
Řadě firem přitom podle Diviše mohou hrozit komplikace v logistice, tedy zpožďování dodávek, budou muset vynakládat dodatečné peníze na předzásobení, dodatečné skladovací plochy nebo na zvýšenou administrativu v důsledku nárůstu celní agendy. "Některé firmy se budou muset nově registrovat k DPH v Británii nebo v ČR. Dopady těchto faktorů záleží na individuálním nastavení fakturačních toků a logistických procesů jednotlivých firem," poznamenal Diviš.
#Brexit | Historická prohra Theresy Mayové v britském parlamentu. Času zbývá relativně málo a je jasné, že poslanci sice dobře vědí, co nechtějí, shoda na tom, co chtějí, je ovšem v nedohlednu. @BuresHonza ▶️ https://t.co/ZD7QD0HI8x pic.twitter.com/XfBCa9VI3O
— Analytici ČSOB (@AnalyticiCSOB) 16. ledna 2019
O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody, bude ve čtvrtek dopoledne na ministerstvu vnitra jednat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci všech sněmovních stran. Část z nich před schůzkou uvedla, že vládní návrh podpoří. Přejí si, aby podobná pravidla pro Čechy žijící v Británii přijali tamní zákonodárci.
Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire upozornil na to, že nejhorší scénáře v případě tvrdého brexitu mluví až o ztrátě 50.000 míst v Česku. Brexit může mít podle něj špatný vliv na profese ve firmách, které exportují do Velké Británie.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , češi , Ekonomika , Velká Británie , Česká republika
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
před 1 hodinou
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
před 2 hodinami
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 2 hodinami
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 3 hodinami
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 4 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 4 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 5 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 5 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 6 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 7 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 7 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 8 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 9 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 9 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 10 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 10 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 10 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 11 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 11 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák