Benzin i nafta u čerpacích stanic v Česku dál zdražují

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál mírně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o devět haléřů na 26,26 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 26,12 Kč/l, tedy o šest haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Benzinky
doporučujeme

Ceny pohonných hmot rostou třetím týdnem po sobě, předtím od poloviny ledna klesaly. Počátkem května se tak průměrná cena u benzinu i nafty dostala na mnohaletá minima pod 26 korunami. Natural 95 byl v té době nejlevnější od dubna 2009, diesel od dubna 2016. Podle analytiků bude podobný trend pokračovat i nadále, důvodem růstu cen je podle nich výrazný obrat na trhu s ropou.

"Zatímco ještě na konci dubna se cena severomořské ropy Brent pohybovala kolem úrovně 20 dolarů za barel, začátkem června byla pokořena hranice 40 dolarů za barel. To je nejvíce od března, kdy se cena ropy Brent prudce propadla. Podobný vývoj byl zaznamenán i u americké lehké ropy WTI, kde ještě v průběhu dubna byla na některých kontraktech záporná cena. Nyní již ropa WTI překonala hranici 37 dolarů za barel a v posledních týdnech patřila mezi nejrychleji rostoucí komodity," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka se pod stabilizací na trhu podepsaly především produkční škrty ropného kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a v posledních dnech také zprávy o možném prodloužení produkční dohody ještě o jeden měsíc. "Pro pohonné hmoty je zvykem jejich zvyšování před letními prázdninami, nicméně koruna se za poslední týdny vydala vzhůru a především kurz proti americkému dolaru by měl nadále udržovat ceny za pohonné hmoty poblíž rekordních minim," řekl dnes ČTK Hájek.

Tomáš Voltr ze společnosti Energy financial group doplnil, že stále nicméně platí, že se krize vyvolaná pandemií nového typu koronaviru na ropném odvětví drsně podepsala. "Těžba ropy v rámci OPEC klesla v letošním květnu na nejnižší úroveň za posledních dvacet let. Aktuálně všechno nasvědčuje tomu, že se trh začíná zotavovat, což přinese i další kontinuální zvyšování cen pohonných hmot na českých benzinových stanicích," uvedl.

"Měli bychom se však připravit na další možné otřesy. Turecko se totiž chystá na základě sporné bilaterální smlouvy zahájit průzkum nalezišť ropy v jejích teritoriálních vodách, což může vyvolat značné turbulence," dodal. "V příštím týdnu ceny pohonných hmot dále porostou, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr, neboť situace na světovém trhu s ropou se stabilizovala a cena ropy roste. Zároveň ovšem platí, že citelně posiluje koruna vůči dolaru. Česká měna je aktuálně nejsilnější vůči té americké za celé období od letošního března. Posilování koruny zmírňuje efekt zdražující ropy," potvrdil hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejvíce nyní motoristé nadále platí v Praze, kde se průměrné ceny za benzin i naftu jako v jediném kraji drží nad 27 korunami. Natural 95 stojí v průměru pod 26 korun v pěti krajích a nejlevnější je za 25,76 Kč/l v Ústeckém. Tam se platí nejméně i za naftu, v průměru 25,71 Kč/l. Méně než 26 korun za diesel si čerpací stanice průměrně účtují v polovině ze 14 krajů.

 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na 85 % českých potravin v obchodech nejvíc doplatí zákazník, tvrdí řetězce

06.07.2020 12:01 Část poslanců chce podle návrhu zvýšit podíl českých potravin v obchodech. Příští rok by to mělo…

Čeští vývojáři počítačových her si mnou ruce. Očekávají obrat přes pět…

05.07.2020 09:48 Český herní průmysl očekává v roce 2020 obrat přes pět miliard. K vysokým číslům jim pomohla i…

O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

03.07.2020 18:17 O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za…

MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje…

03.07.2020 17:14 V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy