Celoroční růst podle ekonomů nepřekoná tři procenta, ukazují dnešní data

Dnešní první data o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí naznačují, že celoroční růst ekonomiky nepřekoná tři procenta, a bude tak nižší, než se ještě v polovině roku očekávalo. Předpandemické úrovně tak ekonomika dosáhne až v příštím roce, vyplývá z vyjádření ekonomů.

Ilustrační foto

Nicméně údaje za třetí čtvrtletí lze podle analytiků považovat za pozitivní vzhledem k problémům v automobilovém průmyslu a dodavatelských řetězcích.

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí podle prvního odhadu Českého statistického úřadu meziročně stoupla o 2,8 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 1,4 procenta. K růstu HDP přispěla výhradně domácí poptávka.

"Problémy v subdodavatelských řetězcích se podle všeho do konce roku nezlepší, do toho se přidává energetická krize, které citelně dopadne na řadu firem i domácností. Pokud přidáme zhoršující se pandemickou situaci, je zřejmé, že ani růst v posledním čtvrtletí nebude příliš oslňující. Nakonec tak bude úspěch, pokud tuzemská ekonomika v letošním roce poroste alespoň o 2,5 procenta, přitom ještě v polovině letošního roku se předpokládal růst i o jeden procentní bod silnější," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Nicméně podle analytika ČSOB Petra Dufka je výsledek za třetí čtvrtletí docela solidní výsledek, když se vezme v úvahu situace v průmyslu. "Celkový růst ekonomiky v letošním roce nejspíš zůstane pod hranicí tří procent," uvedl.

Návrat domácí ekonomiky na předkoronavirové úrovně se tak podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka odkládá nejdříve do druhé poloviny příštího roku. "Rovněž je nutné přepsat prognózu celkového růstu HDP pro letošní rok směrem dolů. Pokud vyjdu z předpokladu, že HDP ve čtvrtém čtvrtletí může mezikvartálně kvůli výpadku automobilového průmyslu stagnovat, tak celkově domácí ekonomika letos poroste jen o necelá 2,5 procenta," uvedl.

Nepříznivé faktory v podobě výpadků ve výrobě automobilů s negativním přesahem do dalších průmyslových odvětví budou podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče působit i v závěrečném čtvrtletí. "Za celý rok 2021 může růst HDP činit zhruba tři procenta, výpadky v průmyslu ale mohou způsobit, že celkový růst české ekonomiky bude možná mírně pod tříprocentní úrovní," odhadl.

I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nejsou signály do posledního čtvrtletí povzbudivé. "Zda HDP vůbec vykáže nějaký mezičtvrtletní růst, je v tuto chvíli nejisté. To vede k přehodnocení letošního celoročního růstu na 2,6 až 2,7 procenta," uvedl.

Kladem je podle hlavního ekonoma Deloitte David Marka silná domácí poptávka podpořená výraznými úsporami vytvořenými během pandemie, silným rozpočtovým stimulem a nízkými úrokovými sazbami. "Silná poptávka je hlavním motorem růstu ekonomiky, zároveň však při problémech na nabídkové straně vytváří poměrně silné inflační tlaky, což je patrné na spotřebitelských cenách nebo cenách nemovitostí," uvedl. Za celý rok by se mohl podle něj HDP zvýšit zhruba o tři procenta. "A je zřejmé, že loňský pokles o 5,8 procenta nebude letos kompenzován," dodal.

Počasí o víkendu už může připomínat zimu. Má to ale háček

02.12.2021 06:30 Nástup zimy je zatím jen pozvolný, třeskuté mrazy zatím do Česka nedorazily. Podle Českého…

Ve 102 letech zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund

02.12.2021 12:24 Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je dvakrát vyšší riziko, že zemřou…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Za elektřinu si kvůli cenám na burzách příští rok připlatí i firmy

01.12.2021 13:59 Aktualizováno Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách.…

OECD pohoršila české ekonomice, letos čeká růst o 2,5 procenta

01.12.2021 13:39 Aktualizováno Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, příští rok…

Škoda Auto nyní kvůli pandemii vyrábí v Česku na 75 až 80 procent kapacity

01.12.2021 11:20 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nyní kvůli pandemii koronaviru vyrábí v Česku zhruba na 75…

Češi vybrali jako nejabsurdnější bankovní poplatek výběr z bankomatu…

01.12.2021 10:17 Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní…

Ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta

30.11.2021 11:55 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, zmírňují mohutný páteční propad

29.11.2021 19:23 Aktualizováno Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a zmírňují tak mohutný páteční propad, za kterým stály obavy z…

Zpřísnění poskytování hypoték není překvapivé, banky to již dodržují,…

25.11.2021 18:11 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se…

Nálada firem a podnikatelů v ČR se opět zlepšila

24.11.2021 11:35 Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před…

Důvěra v ekonomiku se v listopadu snížila, klesá už pět měsíců v řadě

24.11.2021 09:49 Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu snížila meziměsíčně o 0,1 bodu na hodnotu 95,2. Klesá tak…

Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta, příští rok o 3,5 procenta

23.11.2021 12:01 Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí na 3,5 procenta. Vyplývá to…

Související:

Právě se děje

reklama