ČNB: Platební bilance skončila v 1. čtvrtletí přebytkem 74,6 miliardy korun

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 74,6 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka. Přebytek platební bilance je v prvním čtvrtletí obvyklý, loni ve stejném období byl zhruba o 34,2 miliardy korun nižší.

česká národní banka
doporučujeme

"Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP činil 0,3 procenta a přebytek bilance zboží a služeb šest procent," uvedla centrální banka.

Bilance zboží a služeb vykázala v prvním čtvrtletí přebytek 106,8 miliardy korun, meziročně se výsledné saldo nezměnilo. Pokles přebytku u zboží vlivem nižšího vývozu vyrovnal vyšší přebytek bilance služeb především v důsledku růstu vývozu telekomunikačních a poradenských služeb, oznámila ČNB.

Schodek bilance prvotních důchodů činil za první čtvrtletí 16,5 miliardy korun. Meziroční pokles pasivního salda o 24,9 miliardy korun ovlivnila bilance výnosů z přímých investic v důsledku snížení objemu vyplacených dividend do zahraničí a nižší předpokládané výši reinvestovaného zisku. Objem dividend z přímých a portfoliových investic vyplacených do zahraničí představoval 20,7 miliardy korun, meziročně byl nižší o 18,5 miliardy Kč. Deficit druhotných důchodů dosáhl v prvním čtvrtletí 15,7 miliardy korun, meziročně se snížil o 9,4 miliardy.

Kapitálový účet skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 19,9 miliardy korun. Za meziročním nárůstem o 22,4 miliardy korun jsou vyšší příjmy z rozpočtu Evropské unie, které se vykazují na kapitálovém účtu, a příjmy z obchodování s emisními povolenkami.

Na finančním účtu platební bilance došlo v prvním čtvrtletí k čistému odlivu finančních zdrojů ve výši 111,1 miliardy korun vlivem navýšení zahraničních aktiv a poklesu zahraničních pasiv.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Pokles ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl mírnější, než odhadovala ČNB

02.03.2021 13:16 Meziroční pokles české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl o 0,7 procentního bodu mírnější, než…

Česko se loni propadlo nejvýrazněji od vzniku samostatné republiky

02.03.2021 10:01 Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama