ČNB: Platební bilance skončila v 1. čtvrtletí přebytkem 74,6 miliardy korun

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 74,6 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka. Přebytek platební bilance je v prvním čtvrtletí obvyklý, loni ve stejném období byl zhruba o 34,2 miliardy korun nižší.

česká národní banka
doporučujeme

"Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP činil 0,3 procenta a přebytek bilance zboží a služeb šest procent," uvedla centrální banka.

Bilance zboží a služeb vykázala v prvním čtvrtletí přebytek 106,8 miliardy korun, meziročně se výsledné saldo nezměnilo. Pokles přebytku u zboží vlivem nižšího vývozu vyrovnal vyšší přebytek bilance služeb především v důsledku růstu vývozu telekomunikačních a poradenských služeb, oznámila ČNB.

Schodek bilance prvotních důchodů činil za první čtvrtletí 16,5 miliardy korun. Meziroční pokles pasivního salda o 24,9 miliardy korun ovlivnila bilance výnosů z přímých investic v důsledku snížení objemu vyplacených dividend do zahraničí a nižší předpokládané výši reinvestovaného zisku. Objem dividend z přímých a portfoliových investic vyplacených do zahraničí představoval 20,7 miliardy korun, meziročně byl nižší o 18,5 miliardy Kč. Deficit druhotných důchodů dosáhl v prvním čtvrtletí 15,7 miliardy korun, meziročně se snížil o 9,4 miliardy.

Kapitálový účet skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 19,9 miliardy korun. Za meziročním nárůstem o 22,4 miliardy korun jsou vyšší příjmy z rozpočtu Evropské unie, které se vykazují na kapitálovém účtu, a příjmy z obchodování s emisními povolenkami.

Na finančním účtu platební bilance došlo v prvním čtvrtletí k čistému odlivu finančních zdrojů ve výši 111,1 miliardy korun vlivem navýšení zahraničních aktiv a poklesu zahraničních pasiv.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst cen domů a bytů v ČR byl v 1. čtvrtletí šestý nejvyšší v EU

08.07.2020 13:15 Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v prvním čtvrtletí zrychlil na 9,5 procenta, o čtvrtletí…

Tržby maloobchodu v květnu ovlivnila odložená spotřeba

08.07.2020 12:06 Výsledky maloobchodu za květen podle analytiků pozitivně překvapily. Velmi dobře si vedly zejména…

Tržby obchodníků v květnu vzrostly meziročně o dvě procenta

08.07.2020 10:34 Tržby obchodníků v Česku v květnu po očištění stouply meziročně o dvě procenta, meziměsíčně byly…

Drtivé většině zájezdových dopravců hrozí krach, varuje iniciativa Za…

07.07.2020 14:58 Zájezdová autobusová doprava v Česku je po koronavirové krizi na hraně kolapsu. Podle iniciativy Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy