Distributoři i knihkupci hlásí milionové ztráty, e-shopy nepomohou

Zavřená knihkupectví přinášejí velké ztráty knihkupcům, distributorům i nakladatelům. Obchodní ředitel distribuční společnosti Kosmas Ctirad Fuchs ČTK řekl, že jen ztráty maloobchodní sítě společnosti jsou už nyní řádech milionů korun.

Ilustrační foto

"V distribuci jako takové budou ztráty podstatně vyšší," uvedl. Největší distribuční společnost Euromedia Group před několika dny sdělila nakladatelům, že pozastavila platby za prodané knihy a peníze chce použít pro zaměstnance.

I když se dají knihy nakupovat stejně jako další zboží přes internet, v případě četby tvoří on-line prodej přibližně jen 25 procent trhu, uvedl Fuchs. "To, že jsou zavřená všechna kamenná knihkupectví znamená, že knihkupci logicky přestávají platit distribucím, které jim dodávají knihy, a to se následně přenese na nakladatele. My se snažíme nakladatelům hradit, co se dá, jakmile nám přijdou nějaké peníze. Platby jsme nepozastavili," uvedl. V třicítce prodejen Kosmasu je denní obrat v mnoha stech milionů korun, který firmě chybí.

"Čekáme na příští týden, jak se k tomu vláda postaví. Chápeme situaci, omezení šíření viru je prvořadé, na druhé straně by také vláda měla říci i ´bé´, desetitisíce lidí jsou nebo brzy budou bez příjmu," řekl Fuchs.

Na sociálních sítích se ve čtvrtek objevil dopis vedení společnosti Euromedia Group a Neoluxor adresovaný obchodním partnerům. Píše se v něm, že v důsledku uzavření knihkupectví od 14. března negeneruje maloobchodní síť Neoluxor žádné zisky a výpadky příjmů od odběratelů zaznamenala i společnost Euromedia Group jako velkoobchodní dodavatel do celého trhu. Kvůli tomu firma pozastavila až do odvolání úhrady třetím stranám.

"Velkou naději v nás probudilo včerejší (čtvrteční) prohlášení vlády o jejím aktivním přístupu v podobě podpory firmám a podnikatelům, na které bude mít současná krize nejtvrdší dopad. (...) Spolu s prohlášením našich investorů o záchranném finančním balíčku nám umožňuje aktualizovat naše stanoviska a především je pak doplnit o slib, že budeme své závazky vůči Vám a Vašim firmám v rámci možností aktivně řešit, a to bez velkých odkladů," stojí v dopise, který firma poslala partnerům dnes a který má ČTK k dispozici.

Knižní distribuci má ve své náplni i skupina Albatros Media, jíž také okamžitě knihkupci přestali platit. "Žádná společnost nemůže dlouhodobě fungovat, pokud dojde k zastavení jejích příjmů. (...) V současné době máme dostatečnou provozní rezervu na zajištění fungování i v této bezprecedentní situaci a žádný z našich obchodních partnerů se nemusí obávat zpožďování plateb ze strany Albatros Media," sdělil dnes ČTK Václav Kadlec, generální ředitel skupiny.

Firma krátce po uzavření prodejen sama nabídla knihkupcům možnost odložení splatnosti faktur. "Pokud však nebude možné prodejny v krátkém horizontu otevřít, bude nezbytné, aby stát knižním vydavatelům i knihkupcům zásadně pomohl, jinak dojde k rychlému a nevratnému kolapsu celého knižního trhu," uvedl Kadlec.

Témata: knihy | EuroZprávy.cz

Paušální daň pro příští rok vychází na necelých 6000 korun měsíčně

28.09.2021 08:38 Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální…

Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní českou ekonomiku

27.09.2021 12:18 Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Související:

Právě se děje

reklama