Do Temelína míří kamion dlouhý 54 metrů, veze separátor

Za pět dní má dorazit do jaderné elektrárny Temelín stotřicetitunový náklad, kdy 54 metrů dlouhý kamion doveze z Bratislavy nový separátor. Jde o zařízení v nejaderné časti elektrárny. Páru, která proudí na turbínu, zbavuje vlhkosti a přihřívá ji. Druhý separátor se bude převážet od 12. do 18. května.

Jaderná elektrárna Temelín
doporučujeme

Energetici vymění dva separátory letos na druhém bloku, jehož dvouměsíční odstávka začne 12. června. Dva nové separátory zvýší výkon elektrárny o jednotky megawattů elektrických (MWe). ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna je v druhé polovině plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června. V roce 2021 vymění elektrárna separátory na prvním bloku.

Podle energetiků je náklad největší přepravou firmy ČEZ do jaderných elektráren od stavby Temelína. Náklad vyrazil z Bratislavy v pondělí o půlnoci. Firma Rádl, která přepravu zajišťuje, musela získat dvě desítky souhlasných stanovisek a povolení od úřadů. Do Temelína by měl separátor, který je 32,8 metru dlouhý a váží 195,6 tuny, dorazit 9. května. Kamion pojede pouze v noci. Dva dny stráví na Slovensku, tři na silnicích v ČR.

"Půjde o technicky náročnou akci, ale výsledkem by měl být vyšší výkon (elektrárny), aniž bychom spotřebovali více paliva. Z ekologického pohledu to přinese roční úsporu jednotek tisíc tun oxidu uhličitého," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Separátor veze souprava, jež má 18 náprav, na každé je osm kol vedle sebe. Hlavní soupravu doprovází šest doprovodných aut a jedno policejní. Jeden most, pod nímž souprava projede, podepřou stavaři ocelovou konstrukcí. V některých místech pojede souprava rychlostí jen pět kilometrů v hodině. "Detailní harmonogram jízdy odsouhlasila policie a po celé trase se mu přizpůsobila také veřejná hromadná doprava," uvedl Jiří Dědič ze společnosti Rádl.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 5,1 TWh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tržby maloobchodu v květnu ovlivnila odložená spotřeba

08.07.2020 12:06 Výsledky maloobchodu za květen podle analytiků pozitivně překvapily. Velmi dobře si vedly zejména…

Tržby obchodníků v květnu vzrostly meziročně o dvě procenta

08.07.2020 10:34 Tržby obchodníků v Česku v květnu po očištění stouply meziročně o dvě procenta, meziměsíčně byly…

Drtivé většině zájezdových dopravců hrozí krach, varuje iniciativa Za…

07.07.2020 14:58 Zájezdová autobusová doprava v Česku je po koronavirové krizi na hraně kolapsu. Podle iniciativy Za…

Nezaměstnanost v ČR: Dopad pandemie bude patrný na podzim, soudí analytici

07.07.2020 13:11 Mírný červnový nárůst nezaměstnanosti podle analytiků neodpovídá hloubce propadu aktivity tuzemské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy