Do Temelína míří kamion dlouhý 54 metrů, veze separátor

Za pět dní má dorazit do jaderné elektrárny Temelín stotřicetitunový náklad, kdy 54 metrů dlouhý kamion doveze z Bratislavy nový separátor. Jde o zařízení v nejaderné časti elektrárny. Páru, která proudí na turbínu, zbavuje vlhkosti a přihřívá ji. Druhý separátor se bude převážet od 12. do 18. května.

Jaderná elektrárna Temelín
doporučujeme

Energetici vymění dva separátory letos na druhém bloku, jehož dvouměsíční odstávka začne 12. června. Dva nové separátory zvýší výkon elektrárny o jednotky megawattů elektrických (MWe). ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna je v druhé polovině plánované odstávky prvního bloku, jež začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu od 12. června. V roce 2021 vymění elektrárna separátory na prvním bloku.

Podle energetiků je náklad největší přepravou firmy ČEZ do jaderných elektráren od stavby Temelína. Náklad vyrazil z Bratislavy v pondělí o půlnoci. Firma Rádl, která přepravu zajišťuje, musela získat dvě desítky souhlasných stanovisek a povolení od úřadů. Do Temelína by měl separátor, který je 32,8 metru dlouhý a váží 195,6 tuny, dorazit 9. května. Kamion pojede pouze v noci. Dva dny stráví na Slovensku, tři na silnicích v ČR.

"Půjde o technicky náročnou akci, ale výsledkem by měl být vyšší výkon (elektrárny), aniž bychom spotřebovali více paliva. Z ekologického pohledu to přinese roční úsporu jednotek tisíc tun oxidu uhličitého," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Separátor veze souprava, jež má 18 náprav, na každé je osm kol vedle sebe. Hlavní soupravu doprovází šest doprovodných aut a jedno policejní. Jeden most, pod nímž souprava projede, podepřou stavaři ocelovou konstrukcí. V některých místech pojede souprava rychlostí jen pět kilometrů v hodině. "Detailní harmonogram jízdy odsouhlasila policie a po celé trase se mu přizpůsobila také veřejná hromadná doprava," uvedl Jiří Dědič ze společnosti Rádl.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 5,1 TWh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Výdejová okénka fungují více než na jaře. Stravenková firma spustila…

20.10.2020 15:46 Výdajová okénka fungují lépe než na jaře, shodují se v analýzách prvních tří dnů po příkazu zavření…

Koalice bude daň z příjmu řešit. ANO couvá od návrhu 15 procent, oznámila…

20.10.2020 15:43 Aktualizováno Vládní koalice se podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové ještě…

Druhý rok slev v dopravě: Stát zaplatil 4,5 miliardy, zájem o cestování…

20.10.2020 15:38 Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama