Globální inovační index: Česko se dostalo mezi 25 nejlepších zemí, na špici je Švýcarsko

Světovým lídrem v inovacích je podle Globálního inovačního indexu (Global Innovation Index - GII) Švýcarsko. Následují Švédsko, Spojené státy, Británie a Nizozemsko. Česko je 24.

ministerstvo průmyslu
doporučujeme

Vyplývá to ze žebříčku, který společně vydávají Cornellova univerzita v USA, evropská obchodní škola INSEAD a World Intellectual Property Organisation (WIPO), specializovaná agentura OSN.

"Nejlepších výsledků Česká republika dosahuje ve znalostních a technologických výstupech, tvůrčích výstupech, infrastruktuře a sofistikovanosti obchodu," uvedl dnes koordinátor Inovační strategie ČR Robin Čumpelík. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR upozornilo na to, že Česko se ve srovnání s předchozími dvěma roky umístilo lépe jak z hlediska inovačních vstupů (28. místo), tak z hlediska inovačních výstupů (17. místo).

"Dosahujeme dílčích úspěchů, ale se současnými výsledky se nemůžeme smířit. Situace v souvislosti s bojem proti koronaviru SARs-COV2 ukázala, že máme nové národní bohatství, a tím je transfer technologií, vývojové týmy a celkově kreativní procesy, které v krátkém čase přináší úspěšná technologická řešení a nové produkty globálního významu. Vše je o tvořivosti, spolupráci od vize k její realizaci," dodal Čumpelík.

GII bere inovace za klíčovou hybnou sílu hospodářského rozvoje, a proto si klade za cíl poskytovat hodnocení inovací a analýzu odkazující na přibližně 130 ekonomik. Index je hodnotícím žebříčkem inovačních schopností a výsledků světových ekonomik. Měří inovace na základě kritérií, která zahrnují instituce, lidský kapitál a výzkum, infrastrukturu, úvěr, investice, vazby, tvorbu, vstřebávání a šíření znalostí a kreativní výstupy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika se loni propadla o sedm procent, letos by měla růst

16.01.2021 11:31 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8…

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama