Globální inovační index: Česko se dostalo mezi 25 nejlepších zemí, na špici je Švýcarsko

Světovým lídrem v inovacích je podle Globálního inovačního indexu (Global Innovation Index - GII) Švýcarsko. Následují Švédsko, Spojené státy, Británie a Nizozemsko. Česko je 24.

ministerstvo průmyslu
doporučujeme

Vyplývá to ze žebříčku, který společně vydávají Cornellova univerzita v USA, evropská obchodní škola INSEAD a World Intellectual Property Organisation (WIPO), specializovaná agentura OSN.

"Nejlepších výsledků Česká republika dosahuje ve znalostních a technologických výstupech, tvůrčích výstupech, infrastruktuře a sofistikovanosti obchodu," uvedl dnes koordinátor Inovační strategie ČR Robin Čumpelík. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR upozornilo na to, že Česko se ve srovnání s předchozími dvěma roky umístilo lépe jak z hlediska inovačních vstupů (28. místo), tak z hlediska inovačních výstupů (17. místo).

"Dosahujeme dílčích úspěchů, ale se současnými výsledky se nemůžeme smířit. Situace v souvislosti s bojem proti koronaviru SARs-COV2 ukázala, že máme nové národní bohatství, a tím je transfer technologií, vývojové týmy a celkově kreativní procesy, které v krátkém čase přináší úspěšná technologická řešení a nové produkty globálního významu. Vše je o tvořivosti, spolupráci od vize k její realizaci," dodal Čumpelík.

GII bere inovace za klíčovou hybnou sílu hospodářského rozvoje, a proto si klade za cíl poskytovat hodnocení inovací a analýzu odkazující na přibližně 130 ekonomik. Index je hodnotícím žebříčkem inovačních schopností a výsledků světových ekonomik. Měří inovace na základě kritérií, která zahrnují instituce, lidský kapitál a výzkum, infrastrukturu, úvěr, investice, vazby, tvorbu, vstřebávání a šíření znalostí a kreativní výstupy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Sušičky hub jdou v Česku na dračku, poptávka je oproti loňsku dvojnásobná

19.09.2020 09:07 Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub. Poptávka je ve srovnání s loňskem zhruba…

Pokud stát nepomůže hudebním klubům, podle provozovatelů skončí

18.09.2020 12:59 Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď…

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama