Klienti mají být lépe informováni o přeměnách banky. Zákon prošel Sněmovnou

Klienti bank budou zřejmě lépe informování o případných přeměnách jejích bankovních ústavů, například pokud se banka změní na pobočku zahraniční banky. Příslušný zákon, který to má umožnit, dnes schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k projednání Senát. Schválený zákon také řeší některé problémy spojené s odnímáním bankovní licence a snížit má i administrativní zátěž firem na finančním trhu.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Na návrh rozpočtového výboru Sněmovna upravila pravidla pro likvidaci bank a záložen. Zpřesnila ustanovení, že práce likvidátora banky nebo záložny se hradí z majetku banky, a pokud majetek nestačí, uhradí jeho práci stát. Státu pak vznikne za likvidovanou bankou pohledávka. Na návrh výboru se také rozšiřuje okruh osob, kterým banka může poskytnout informace kryté bankovním tajemstvím. Nově by k nim mohlo mít přístup ministerstvo financí za podmínek, které stanoví zákon o pojišťování.

Novela kromě jiného zakotvuje práva vkladatelů vybrat nebo převést své nepojištěné pohledávky z vkladů, a to bezúplatně a bez sankce, v případě, kdy se v důsledku fúze nebo rozdělení banky mění příslušný orgán dohledu nad bankou. Zároveň novela vypouští ustanovení týkající se povinnosti bank předkládat ČNB výpis všech akcionářů a správců z emise akcií banky před konáním valné hromady.

Vyjasňuje také režim bankovního tajemství ve vztahu k záležitostem, které se netýkají klientů. Pracovníkům bank a družstevních záložen návrh ukládá mlčenlivost ohledně údajů poskytnutých v rámci vyžadování zpráv zpravodajskými službami, a to i vůči klientovi banky. Nově se také zavádí možnost financování provozních nákladů Garančního systému finančního trhu souvisejících se správou Fondu pojištění vkladů výběrem mimořádných provozních příspěvků od subjektů na trhu.

Sněmovna odmítla pozměňovací návrh Stanislava Juránka (KDU-ČSL), který prodlužoval některé lhůty pro složení odborných zkoušek nebo získání dokladů o nabytí všeobecných znalostí pro prodejce pojištění. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by šlo o nepřípustný přílepek, tedy změnu nesouvisejícího zákona. Navržená změna podle ní navíc není potřebná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlakem do ČR jezdí nejvíc Slováci, CzechTourism chce přilákat Rakušany

15.07.2020 17:12 Vlak k cestě do České republiky ze sousedních zemí využívají nejčastěji Slováci, po železnici jich…

Zájem Čechů o nebankovní půjčky na jaře klesl o desítky procent

15.07.2020 17:06 Zájem Čechů o půjčky v době karantény výrazně klesl o desítky procent, lidé se chovali zodpovědně.…

Povinné kvóty pro české potraviny? O návrh se začala zajímat Evropská…

15.07.2020 16:08 O povinné podíly českých potravin na pultech řetězců se začala zajímat Evropská komise. Dnes to…

Pracující lidé platí druhým dovolenou a zevlování, říká ekonom. Programy…

15.07.2020 14:12 Aktualizováno Úřad práce eviduje 3,6 procent nezaměstnaných, ale reálná čísla dostupných lidí na trhu jsou podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama