Ministerstvo: Příjmy z DPH letos stoupnout, příští rok klesnou

Stát by měl v letošním roce vybrat na dani z přidané hodnoty (DPH) zhruba 456 miliard korun, tedy meziročně o šest procent více. Příští rok by inkaso DPH mělo klesnout na zhruba 447 miliard korun. Vyplývá to z dokumentu, který ministerstvo financí vypracovalo jako podklad pro páteční jednání Výboru pro rozpočtové prognózy.

Přidejte svůj názor

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

MF v letošním roce podle nejnovější prognózy počítá s poklesem ekonomiky o 5,6 procenta a příští rok s růstem o 3,1 procenta. Loni ekonomika stoupla o 2,5 procenta.

V případě celostátního inkasa daně z příjmu firem očekává MF v materiálu pro jednání výboru letos pokles na 138,3 miliardy z loňských zhruba 183 miliard korun. Méně by měl stát získat z této daně i příští rok, zhruba 132 miliard korun. Následně by příjmy z této daně měly růst, ale do roku 2023 by neměly podle odhadů dosáhnout úrovně loňského roku.

U daně z příjmu fyzických osob MF počítá letos s příjmy 220 miliard korun po loňských 246,6 miliardy korun. Od příštího roku by ale inkaso, stejně jako u většiny dalších daní, mělo opět růst.

Kvůli očekávanému růstu výdajů a propadu příjmů v důsledku šíření koronaviru Sněmovna schválila 24. března zvýšení schodku státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. V materiálu pro poslance MF uvedlo, že daňové příjmy samotného státního rozpočtu bez pojistného na sociální zabezpečení by měly letos činit 762,9 miliardy korun. Proti původním plánům jsou tak nižší 55,7 miliardy korun.

V úterý ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že příští rok se propadnou příjmy státního rozpočtu asi o 140 miliard korun.

Údaje pro jednání výboru obsahují odhady celostátních příjmů daní. Některé daně jsou takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.

Výbor pro rozpočtové prognózy v pátek zhodnotí odhady ministerstva financí ohledně vývoje ekonomiky v letošním a příštím roce. MF zveřejnilo novou makroekonomickou prognózu minulý týden. V prognóze na počátku února, před propuknutím pandemie, MF očekávalo letos růst hrubého domácího produktu o dvě procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi bez práce. Čtvrtina firem kvůli pandemii propouští zaměstnance

28.05.2020 17:29 Zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s epidemií covidu-19 a omezujícími…

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

EET bude přerušena do konce roku, Zeman podepsal zákon

28.05.2020 16:21 Elektronická evidence tržeb (EET) bude pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku, aby…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy