Nový systém náhrad podle sdružení nepřežije polovina saun a wellness

Za nového systému náhrad, bez programu COVID nájemné, do několika měsíců skončí více než polovina provozovatelů saun a wellness, oznámilo dnes jejich sdružení. Za přísných hygienických a bezpečnostních pravidel s využitím antigenního testování proto žádá vládu o otevření provozů. Sdružení wellness a saunových center to dnes uvedlo v tiskové zprávě zaslané ČTK.

Sauna
doporučujeme

Vláda minulý týden schválila nový systém kompenzací, který má nahradit většinu dosavadních specifických programů, jako je COVID nájemné, COVID ubytování či COVID sport. Podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb aspoň o 50 procent, by měli dostat příspěvek 500 korun na den za každého zaměstnance. Tuto formu podpory ale kritizují profesní organizace. Podle Asociace hotelů a restaurací ČR se tak dosavadní pomoc uzavřeným provozům sníží až o 75 procent.

"Při nově navrženém systému přijde síť saunových center Infinit o další milion a půl, už tak ztrácíme po odečtení kompenzací každý měsíc čtyři miliony Kč," uvedl majitel sítě a jednatel Sdružení wellness a saunových center Vlastislav Novotný. Stát by podle něj měl kompenzovat alespoň náklady provozovatelů, nebo začít protiepidemická opatření rozumně rozvolňovat.

V saunových centrech se podle sdružení uskutečnilo minimum nákaz koronavirem. Otevření by mohlo fungovat tak, že by se lidé museli prokázat negativním antigenním testem, ne starším než 72 hodin. Důležité přitom podle sdružení je, aby antigenní testování měli lidé i nadále zdarma.

"Největším problémem wellness center je, že nemohou mít ani výdejní okénko jako restaurace či možnost služebního ubytování. Sauny, bazény a wellness provozy, které se běžně starají o pohodu a zdraví lidí, tak skomírají nad bankrotem a vůbec nic pro zdraví lidí nemohou podniknout," uvedlo sdružení.

Sauny, wellness centra, vnitřní bazény nebo posilovny patří k nejdéle uzavřeným provozům. Kvůli druhé vlně pandemie jim vláda fungování zakázala od 9. října. Krátce mohly otevřít v prosinci. Z důvodu špatné epidemiologické situaci jim stále není provoz umožněn.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

24.02.2021 10:07 Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4…

ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců

24.02.2021 07:57 České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.…

Polovina lidí v Česku bere měsíčně pod 29 tisíc korun čistého

23.02.2021 22:02 Aktualizováno Polovina lidí v Česku bere měsíčně méně než 29.000 Kč čistého. Desetina lidí má hrubý plat nižší…

V lednu opět klesly ceny v zemědělství, v průmyslu stagnovaly

23.02.2021 12:12 Aktualizováno Letos v lednu opět meziročně klesly ceny zemědělských výrobců v Česku, a to o 2,8 procenta. Ceny v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama