OSVČ mohou žádat o ošetřovné přes ministerstvo průmyslu

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou od dnešní rána podávat žádosti o ošetřovné na děti do 13 let v souvislosti s uzavřením škol. Nárok mají na 424 korun za den, maximálně mohou dostat 13.144 korun měsíčně. Na podporu je vyčleněno 100 milionů korun, žádosti přijímá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Formulář mohou lidé vyplnit on-line, poslat přes datovou schránku, e-mailem či poštou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Podrobné informace i formulář žadatelé najdou na webu ministerstva. S vyplněním žádosti pomohou i živnostenské úřady.

MPO za prvních pět hodin od spuštění programu přijalo 10.000 žádostí prostřednictvím online formuláře, řekla ČTK mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Žádat o ošetřovné mohou jen OSVČ, které mají podnikání jako hlavní výdělečnou činnost a pečují o dítě do 13 let, o nezaopatřené dítě do 26 let závislé na pomoci jiné osoby minimálně ve stupni I (lehká závislost), které nemůže navštěvovat školu uzavřenou kvůli koronaviru. Podpora se vztahuje i na péči o zdravotně postižené alespoň ve stupni I podle zákona o sociálních službách.

Příspěvky budou vypláceny zpětně za březen, konkrétně od 12., lidé o ně mohou žádat do konce dubna. Spolu s žádostí budou muset přiložit čestné prohlášení. Doložit budou muset, že škola nebo zařízení sociálních služeb, které dítě či handicapovaný navštěvuje, je kvůli koronaviru uzavřené.

"Od 09:00, kdy bylo zahájeno přijímání žádostí, do přibližně 14:30 nám přišlo přes online formulář 10.000 žádostí o ošetřovné," řekla Filipová. Je podle ní zřejmé, že vytvoření aplikace k tomuto účelu, která vznikla za necelý týden, bylo správným krokem a online cesta žadatelům vyhovuje. Aplikaci vyvinuly ve spolupráci s resortem společnosti Microsoft a Unicorn.

Vláda také ve středu schválila, že OSVČ zasaženým v souvislosti s nákazou vyplatí jednorázovou částku 25.000 korun. Vládní návrh musí ještě schválit Sněmovna, která by o něm měla jednat 7. dubna.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy