Práce v zemědělství netáhne. Zaměstnanci jsou dehonestováni, tvrdí komora

Pokles počtu pracovníků v zemědělství byl loni 1,2 procenta, bylo jich tak zhruba 99.000. Uvádí to Zpráva o stavu zemědělství (tzv. Zelená zpráva), kterou dostane v pondělí pro informaci vláda. Předloni to vypadalo, že se počet pracovníků stabilizoval, loni však podobně jako většinově v posledních dvou dekádách znovu klesl.

traktor
doporučujeme

Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé jsou na vině i nižší mzdy, mladší ročníky hledají jinou práci než jejich dědové. Průměrný plat v zemědělství se loni podle zprávy meziročně zvýšil o zhruba 1800 Kč na 27.200 Kč.

"Zatímco zaměstnanci v rezortu zemědělství pobírali v průměru 27.200 Kč, v průmyslu to bylo 33.941 Kč a v národním hospodářství celkem dokonce 34.125 Kč. Pozitivní skutečností je, že rezort zemědělství dosáhl shodného meziročního nárůstu mezd v relativním vyjádření (o 7,1 procenta) s národním hospodářstvím celkem, zatímco průmysl s nárůstem 6,0 procenta na ně ztratil cca jeden procentní bod," uvádí materiál.

Podíl žen zaměstnaných v zemědělství loni podle zprávy stoupl 0,8 procentního bodu, v agrárním sektoru tak činil 29,2 procenta, po započítání myslivosti a souvisejících činností pak 31,8 procenta.

Nejvíce pracovníků, a to 41,7 procenta, je ve věku mezi 45 a 59 lety, následují třicetiletí až čtyřiačtyřicetiletí pracovníci, kterých je 29,4 procenta. Ve věku nad 60 let bylo pracovníků 15,8 procenta.

Podle Dlouhé se v zemědělství špatně hledá nová pracovní síla, starší ročníky odchází bez náhrad do důchodu. "Mzdy jsou dlouhodobě pod průměrem a vzhledem k cenám zemědělských výrobců a tlakem na tyto ceny díky dovozům za predátorské ceny z okolních zemích je zvyšovaní mezd pozvolné a pomalejší než v jiných odvětvích," dodala. Navíc jsou podle ní zemědělci dlouhodobě dehonestovaní, nemají tak mnohdy chuť v práci pokračovat.

Zpráva monitoruje také dosažené vzdělání pracovníků, ale s ročním zpožděním. Předloni tak mělo 50,9 procenta zaměstnanců středoškolské vzdělání bez maturity, 26,6 procenta s maturitou, 13,2 procenta vysokoškolské a 7,6 procenta základní, nebo nedokončené základní vzdělání. "Obecně nižší vzdělanostní úroveň pracovníků v sektoru souvisí se skutečností, že většina z nich se uplatňuje v manuálních profesích," dodává stejně jako loni zpráva.

Zisk v zemědělském sektoru se podle největšího oborového zaměstnavatelského svazu, Zemědělského svazu ČR, loni meziročně snížil o 15 procent. Vyplývá to z jeho interního šetření, sdělil již dříve ČTK mluvčí svazu Vladimír Pícha. Český statistický úřad v tomto týdnu zveřejnil odlišné výsledky, podle kterých zisk vzrostl o 12 procent na 17,5 miliardy korun. Podle svazu používá každé šetření jinou metodiku, svaz vychází z reálného účetnictví podniků, zatímco statistici používají metodiku evropskou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český průmysl se začíná stabilizovat, naopak pokračuje propad stavebnictví

06.08.2020 11:10 Aktualizováno Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7…

Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší

06.08.2020 10:22 Přebytek zahraničního obchodu ČR v červnu meziročně stoupl o 17,6 miliardy korun na 34,1 miliardy…

UniCredit Bank v ČR a SR klesl zisk o polovinu, kvůli koronavirové epidemii

06.08.2020 09:46 Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za pololetí čistý zisk zhruba 2,5 miliardy korun (95…

Za kolik natankujete? Růst cen benzínu a nafty v Česku se zastavil

06.08.2020 09:43 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnily. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama