Rusnok v dohledné době vylučuje zavedení kurzového závazku

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v dohledné době nepovažuje za pravděpodobné spuštění devizových intervencí jako dalšího nástroje měnové politiky, tedy zavedení tzv. kurzového závazku. Ekonomice podle něj nehrozí deflace. Vyplývá to z dnešního vyjádření Rusnoka v televizi CNN Prima News.

Jiří Rusnok
doporučujeme

"Nevidím v dohledném horizontu pravděpodobnost použití koruny jako kurzového závazku, protože nehrozí deflační situace. Prakticky to ve viditelném horizontu dokážu vyloučit. Není to vůbec pravděpodobné," uvedl guvernér.

ČNB využila devizové intervence k oslabení koruny jako nástroj měnové politiky od listopadu 2013 do dubna 2017. Udržovala kurz koruny nad 27 korun za euro. Kurzový závazek tehdy zahájila z obavy z deflace poté, co již předtím snížila úrokové sazby na technickou nulu.

Ke kurzu koruny Rusnok uvedl, že koruna již výrazně oslabovat nebude a momentálně je na svých nejslabších úrovních. "Kurz se už příliš propadat nebude. Není pro to důvod. Už nyní ten kurz z hlediska přirozené úrovně k úrovni ekonomiky neodpovídá kvalitě a výkonu ekonomiky, je podhodnocený," uvedl.

Kurz by tak letos měl být podle prognózy v průměru 26,90 koruny za euro a příští rok 27,50 Kč/EUR. Aktuálně se koruna obchoduje za zhruba 27,60 Kč/EUR. Před pandemií se koruna obchodovala kolem 25,50 koruny za euro.

Oslabení koruny z posledních týdnů je podle Rusnoka očekávatelné pro typ ekonomiky, kterým je ta česká, a volně plovoucímu kurzu. Dnešní záznam z jednání bankovní rady 7. května uvádí, že velká část nedávného výrazného oslabení kurzu byla dána negativním tržním sentimentem. V poslední době se situace na finančních trzích částečně podle záznamu zklidnila.

Tomáš Vlk z Patria Finance následně upozornil, že zatímco na počátku dne koruna oslabovala až k 27,70 koruny za euro, po komentáři Rusnoka začala posilovat až k 27,45 Kč/EUR. "Guvernér se tak postavil proti spekulacím o dalším intervenčním režimu, které rozvířil nedávný příspěvek (člena bankovní rady) Tomáše Holuba. Z koruny tím viditelně spadla nervozita posledních dní," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O příspěvek požádal milion OSVČ. Bonus pro dohodáře je mnoho povyku pro…

10.08.2020 16:10 Finanční správa přijala 919.341 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným …

Obce se dočkaly. Ministerstvo jim poslalo 13,4 miliardy za výpadek…

10.08.2020 16:03 Ministerstvo financí dnes pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní,…

Euler Hermes: Ve 2. čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik

10.08.2020 14:45 Přední světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli zhoršení hospodářského výhledu způsobeného…

OKD se připravuje na obnovení těžby, horníci budou opět testováni na covid…

10.08.2020 13:10 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD dnes na pracovištích zahájili přípravné práce na obnovení těžby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama