Vleky se snad otevřou po 22. lednu, doufá Havlíček. Provozovatelé dostanou náhrady

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doufá, že vleky se po 22. lednu otevřou. Chaos na horách by se měl podle něj mírnit díky náhradám, na které budou mít skiareály nárok. Provozovatelé podle něj dostanou zdroje na to, aby mohli mít ve střediscích, pokud možno, více pracovníků. Na náhrady by měla vláda schválit 800 milionů až miliardu korun. Výpočet bude podle typů lanovek a vleků. Vláda by měla o programu jednat v pondělí, řekl dnes Havlíček v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco v uplynulých dnech bylo více problémů přímo na uzavřených sjezdovkách, tento víkend je více potíží na parkovištích, nebo běžkařských tratích. Přesto Havlíček nechce následovat Německo, které zamezilo přístup do horských středisek. Spíše se chce přiblížit Rakousku, kde lyžařské areály fungují, uvedl.

Celý víkend se podle Havlíčka pracuje na kompenzačním programu pro provozovatele skiareálů. "Dostanou zdroje na to, aby si tam, pokud možno dali i vícero lidí. Budeme angažovat obce, budeme angažovat policii a budeme se snažit to udržet v nějakém pořádku," uvedl.

Havlíček už tento týden uvedl, že součástí dohody o kompenzacích pro skiareály by mělo být to, aby provozovatelé středisek v nich přes uzavření zajistili dodržování základních bezpečnostních a hygienických pravidel.

Dnes ministr uvedl, že počítá, že o náhrady požádají všichni nebo téměř všichni provozovatelé. V České republice je podle něj 450 skiareálů, z toho 150 velkých. Náhrady budou odstupňované v závislosti na typu vleku nebo lanovky, řekl ministr. Bude stanoven ale určitý limit, kdy žadatel nebude moci dostat více než určité procento z nákladů. Program je podle Havlíčka velmi dobře připravený, inspirací bylo v tomto případě Německo.

Kompenzace přes místa na dopravních zařízeních podporovala v ideální výši 100 procent nákladů od počátku jednání Asociace horských středisek (AHS). Prosazovala, aby se kalkulovalo nejen s počtem míst, ale i typem zařízení. Tedy zda se jedná o kotvu, jednomístný vlek, sedačkovou lanovku s pevně danými sedačkami nebo třeba moderní sedačkovou lanovku s odnímatelnými sedačkami. Za vzor si vzala program COVID ubytování, kde jsou dotace přidělovány nejen na základě počtu pokojů, ale také jejich kvality.

Lyžařská střediska mohla v nové zimní sezoně zatím fungovat jen loni mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta, které k dnešku čelí, je podle Asociace horských středisek miliarda až 1,2 miliardy korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

S novým rokem Billa navyšuje mzdy

14.01.2021 20:59 Společnost Billa nadále pokračuje ve zlepšování pracovních i mzdových podmínek svého prodejního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama