Zdražování v Česku pokračuje. Inflace za září podle analytiků opět stoupla

Meziroční inflace v září stoupla na 3,4 až 3,5 procenta ze srpnových 3,3 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je podle nich nízká srovnávací základna loňského roku. Meziměsíčně podle ekonomů ceny klesly, mimo jiné díky tradičnímu zlevnění dovolených. Český statistický úřad zveřejní data v pondělí 12. října.

CZK
doporučujeme

"Očekáváme, že zpomalování inflace bude pokračovat. Pro září počítáme s poklesem cen u čerpacích stanic a také se zlevněním potravin, ale také se zpomalením jádrové inflace. Ovšem loňské září spotřebitelské ceny klesaly, proto pravděpodobně meziroční vyjádření inflace vzroste na 3,5 procenta," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v září v meziročním srovnání zůstávají podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nadále potraviny, náklady spojené s bydlením a v posledních měsících i alkohol s tabákem. "V závěru letošního roku začne meziroční inflace zpomalovat a zamíří pod tři procenta. Výraznějšího zvolnění inflace ke dvěma procentům se však dočkáme až v příštím roce," uvedl.

Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil upozornil, že ke snížení spotřebitelských cen proti předchozímu měsíci v září pravidelně dochází vlivem sezónních faktorů, například poklesem cen dovolených. "Pokles bude na druhé straně brzděn nárůstem cen potravin a úpravou cen ve vzdělávání a školního stravování. I když tyto efekty budou slabší, než bývají, z důvodu nejistoty ohledně epidemiologické situace. Navíc počítáme s dalším mírným meziročním nárůstem cen v sektoru služeb. V souhrnu se tak meziroční dynamika mírně zvýší," uvedl.

Podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského inflace stále zůstává velmi vysoká. "To je dáno především silným trhem práce a na něj navazujícím příznivým vývojem spotřeby domácností z doby před vypuknutím pandemie. Druhým důvodem jsou vyšší ceny potravin. Protiinflační vliv krize je stále utlumený, když trh práce je podporován vládními programy a navíc ekonomické oživení nastalo rychle," uvedl.

Výrazněji tak podle něj inflace zpomalí až v první polovině příštího roku. I podle Polanského je meziměsíční pokles cen v září způsoben především sezónním vlivem poklesu cen dovolených. "Opačným směrem působí ceny potravin," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Stravenkové firmy vyslyšely výzvu a podpoří restaurace. Teď je na tahu stát

26.10.2020 15:22 Stravenkové firmy reagovaly na výzvu zástupců podnikatelů na podporu restaurací a dočasně jim…

Vývojáři slaví 28. říjen, nabídnou české a slovenské pc hry se slevou

26.10.2020 14:23 Zájemci si budou moci od dnešního večera kupovat české a slovenské počítačové hry na digitální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama