Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se zastavil, index PMI je těsně nad klíčovou hranicí

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem-19 přiměl vlády k obnovování restriktivních opatření a spotřebitele k omezování aktivit mimo domov. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery.

Obnovený pokles v sektoru služeb v září převážil nad růstem ve zpracovatelském průmyslu, který dosáhl nejprudšího tempa za dva roky. Souhrnný index aktivity v průmyslu a ve službách proto klesl na 50,1 bodu ze srpnových 51,9 bodu. Nacházel se tak těsně nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Navíc zaostal za očekáváním analytiků, kteří jeho zářijovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 51,7 bodu.

The Eurozone economy stuttered at the end of the third quarter, Flash #PMI data showed, amid a rise in COVID-19 cases across several countries. Services business activity declined, but output at manufacturers flourished. Read more: https://t.co/JWrNUcXlfp pic.twitter.com/xbnsugKXRo

— IHS Markit PMI™ (@IHSMarkitPMI) September 23, 2020

"Oživení ekonomiky eurozóny se v září zastavilo, protože rostoucí počet případů nákazy covidem-19 vedl k obnovenému útlumu aktivity v sektoru služeb po celém regionu," uvedl ekonom společnosti IHS Market Chris Williamson. "Továrny hlásí, že růst výroby podporuje stoupající poptávka, zejména na exportních trzích, rozsáhlejší sektor služeb se však vrátil k poklesu," dodal.

Evropský statistický úřad Eurostat tento měsíc oznámil, že ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí kvůli omezením souvisejícím s koronavirem klesla proti předchozím třem měsícům o rekordních 11,8 procenta. Evropská centrální banka (ECB) v polovině září předpověděla, že v celém letošním roce se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny sníží o osm procent. V příštím roce pak ECB počítá s pětiprocentním nárůstem.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna podnikatelé Ekonomika

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 45 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy