V Německu překvapivě ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost je nejnižší od roku 1990

V Německu v únoru překvapivě ubylo lidí bez práce, jejich počet se snížil zhruba o 10.000 na 2,26 milionu. Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech a zůstává nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že počet nezaměstnaných se naopak zvýší, zhruba o 3000. Trh práce tak podle nich bude růst největší evropské ekonomiky podporovat i nadále. Ekonomika ale po růstu o 0,1 procenta ve třetím čtvrtletí v závěru roku stagnovala. Na vině byl především pokles exportu, na kterém je Německo závislé.

V zemi přibývá podniků, které svým zaměstnancům nařizují kratší pracovní dobu, takzvaný kurzarbeit. V prosinci v tomto režimu pracovalo asi 90.000 lidí a pracovníci statistického úřadu předpokládají, že jejich počet ještě vzroste. Na březen tento počet odhadují na 124.000. I tak by ale počet lidí zaměstnaných v režimu kurzarbeit byl výrazně nižší než v dobách finanční krize v letech 2008 a 2009, kdy tak v Německu muselo pracovat více než 1,4 milionu lidí.

Statistici předpokládají, že kurzarbeit zasáhne i zaměstnance těch firem, které jsou závislé na dodávkách z Číny, odkud zboží kvůli dopadům šíření koronaviru nepřichází. Firmy jsou proto nuceny omezovat výrobu. Pokud se šíření nového koronaviru rychle nezmírní, tak se ekonomové obávají velmi výrazných dopadů na ekonomiku.

Varovným signálem je i čtvrteční zpráva hospodářského institutu Ifo o ochotě německých zaměstnavatelů přijímat nové pracovníky. Ta v únoru vykázala nejprudší propad od doby, kdy se před více než deseti lety začaly objevovat první dopady hluboké finanční krize.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průmysl v Německu před vypuknutím pandemie rostl, nyní se čeká masivní…

07.04.2020 10:52 Průmyslová výroba v Německu v únoru před vypuknutím pandemie způsobené koronavirem nečekaně…

Koronavirus zahýbal s nákupními zvyklostmi. Čeho Evropané kupují méně?

06.04.2020 20:40 Z údajů společností IRI a BCG, které se zabývají průzkumem trhu, vyplývá, že v zemích jako je…

Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945, přiznal ministr Le Maire

06.04.2020 14:00 Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje…

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

06.04.2020 09:19 Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy