WSJ: Rusko chce v krizi zarazit vyvádění zisků do zahraničí

Hospodářské krize vyvolaná koronavirem vede Kreml k tomu, že chce zacpat skulinu, kterou ruské firmy s oblibou vyvádí zisky do zahraničích holdingů. Moskva od ledna zvýší daňovou sazbu u zisků, které společnosti převádějí do jurisdikcí s nižšími daněmi, jako je Kypr, Malta a Lucembursko. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který tento krok Moskvy označuje za dosud nejagresivnější opatření, jak do země vrátit daňové příjmy.

Ruská měna, rubl
doporučujeme

Až dosud ruské společnosti, které posílaly zisky ve formě dividend nebo úrokových výnosů holdingům ve zmíněných jurisdikcích, platily v Rusku daně v průměru dvě procenta. Pravidlo bylo zprvu zavedeno pro zahraniční společnosti. Mělo je povzbudit k podnikání v Rusku tím, že tam pouze mírně danily zisky, které vracely do svých domovských zemí. Ruské společnosti nicméně tuto mezeru v pravidlech po dlouhou dobu využívaly k tomu, aby si tak snížily daně.

Rusko na většinu úrokových příjmů uplatňuje daň 20 procent a 13procentní daň u příjmů z dividend. Na Kypru může být podobná daň i nulová.

Ruská vláda daň na většinu úrokových výnosů či dividend, které společnosti převádí na Kypr, Maltu, nebo do Lucemburska, zvýší na 15 procent. Očekává, že tak získá přes dvě miliardy dolarů ročně (45,2 miliardy Kč).

Změna je součástí dlouhodobé snahy prezidenta Vladimira Putina zamezit odlivu financí ze země a vracet do ní ruský kapitál. Koronavirová krize a nízká cena ropy dopadly na příjmy státního rozpočtu a zemi stáhly do recese. Byly katalyzátorem k takovému rozhodnému kroku, uvedl náměstek ministra financí Alexej Sazanov.

Ruská státní pokladna potřebuje hotovost. Za devět měsíců letošního roku nahromadila rozpočtový deficit 23 miliard dolarů. Podle Mezinárodního měnového fondu ruská ekonomika letos poklesne o 4,1 procenta.

Například na Kypru sídlí stovky ruských společností. Patří mezi ně zemědělský konglomerát Rusagro Group, internetová skupina Mail.ru či zprostředkovatel plateb Qiwi. Skupina O’Key Group, který má v Rusku na 160 supermarketů, sídlí v Lucembursku. Největší ruská technologická společnost Yandex a největší maloobchodní prodejce X5 Retail Group sídlí v Nizozemsku.

Témata: Rusko | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Haščák se vzdal výkonných pozic ve skupině Penta, spoluvlastníkem zůstává

02.12.2020 13:43 Spolumajitel investiční skupiny Penta Investments Jaroslav Haščák, jehož slovenská policie v úterý…

Apple dostal v Itálii vysokou pokutu, kvůli agresivním praktikám při…

30.11.2020 13:25 Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů…

Britské firmy nesmí od září instalovat do 5G zařízení od Huawei

30.11.2020 12:13 Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v…

Gazprom se propadl do hluboké ztráty, rubl kvůli pandemii výrazně oslabil

30.11.2020 10:18 Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama