Sankce i hrozba obchodní války. Jak se Evropa chystá na návrat Trumpa?

Evropská unie se chystá posílit své sankce vůči Rusku. Tento krok souvisí s obavou, že případné znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by mohlo ohrozit společný tlak Západu na izolaci Moskvy. Agentura Reuters na základě informací od nejmenovaných zdrojů uvádí, že evropští představitelé hledají způsoby, jak zajistit dlouhodobé platnosti sankcí EU a přísnější dohled nad jejich dodržováním. Mezi navrhovanými opatřeními se objevují doložky pro odhalení podezřelých zásilek směřujících do Ruska a širší omezení přepravy ropy.

Evropská unie v současnosti zvažuje zavedení opatření, která by zajišťovala kontinuitu a účinnost sankcí i v případě změn v zahraniční politice Spojených států. Ty totiž doposud měly klíčovou roli při prosazování sankcí a postihu jejich porušování.

Podle diplomatických zdrojů by EU mohla zavést „obecné doložky“ pro zboží určené na bojiště nebo pro širší škálu zakázaných vývozů. Celní úřady by tak mohly zadržet zásilky v případě, že by jejich trasa naznačovala nelegitimní cíl, například přepravu přes Rusko do Střední Asie.

Dalším tématem je změna v podmínkách zamrazení aktiv ruské centrální banky. Toto opatření je považováno za dosud největší finanční sankci vůči Rusku, ale v současné době musí členské státy EU zmrazení aktiv obnovovat každého půl roku. EU tedy hledá způsoby, jak tento proces zjednodušit a zajistit jeho dlouhodobou platnost bez potřeby pravidelných obnov.

Evropská příprava na zpřísnění sankcí přichází s rostoucí obavou, že Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa by mohly změnit svůj postoj vůči Ukrajině a Rusku. Trump během své předvolební kampaně naznačil, že by v případě znovuzvolení omezil vojenskou pomoc Ukrajině a otevřeně kritizoval jejího prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump také prohlásil, že by rád rychle dosáhl mírové dohody s Ruskem, aniž by však uvedl konkrétní kroky k dosažení tohoto cíle.

Takový vývoj by mohl pro Evropu znamenat náročné rozhodování, jak udržet sankce vůči Rusku bez podpory USA. Právě Spojené státy mají dosud nejrozsáhlejší pravomoci při prosazování sankcí a možnost uplatňovat tresty za jejich porušování po celém světě. Evropská unie tak zvažuje vlastní prostředky pro efektivnější prosazování sankcí vůči Rusku a jejich případné zpřísnění, pokud by Washington svůj postoj zmírnil.

Potenciální Trumpův návrat do Bílého domu by mohl znamenat nejen změny v zahraniční politice, ale i nové obchodní války, které by citelně zasáhly evropskou ekonomiku. Uvedla to agentura Bloomberg.

Trump už během své kampaně slíbil, že by uvalil vysoká cla na dovoz z Číny a až 20% cla na produkty z dalších zemí, což by pro Evropu mohlo znamenat obchodní šok podobný Smoot-Hawleyho celnímu zákonu z roku 1930, který prohloubil Velkou hospodářskou krizi.

Evropští centrální bankéři, kteří už nyní čelí vysoké inflaci a ekonomickým potížím, varují před riziky, která by taková politika přinesla. Pokud by Trumpova cla zasáhla evropský vývoz do USA, euro by mohlo spadnout k paritě s dolarem, což by mělo významný dopad na evropské hospodářství.

Zástupci evropských centrálních bank, včetně švédského guvernéra Erika Thedéena, upozorňují, že obchodní bariéry jsou pro otevřené ekonomiky, jako je ta evropská, negativní a že by mohly negativně ovlivnit inflaci a hospodářský růst.

Centrální banky v Evropě se na hrozbu Trumpova návratu připravují již dlouho. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová už v lednu vyjádřila obavy ohledně možného obchodního konfliktu.

Na červencovém zasedání v portugalské Sintře ECB dokonce pozvala hlavního ekonoma investiční banky Goldman Sachs, aby centrální bankéře informoval o možných dopadech nových cel. Lagardeová minulý týden znovu zdůraznila, že jakékoliv omezení obchodu má na evropskou ekonomiku významný negativní dopad.

Obavy z cel a obchodních bariér sdílejí také guvernéři centrálních bank ve Švédsku a Německu. Šéf německé centrální banky Joachim Nagel upozornil, že posilující dolar by zvýšil náklady na dovoz a mohl by poškodit růst německé ekonomiky.

Evropa je nyní v mnohem slabší pozici než v době prvního Trumpova působení. V roce 2017 se evropská ekonomika nacházela ve fázi silného růstu a evropské státy se nemusely potýkat s přímým válečným konfliktem ani energetickou krizí.

Současná ekonomická situace je však daleko náročnější: Německo očekává druhý rok poklesu ekonomiky, zatímco ve Francii se kvůli vládním škrtům a zvyšování daní projeví nižší spotřeba domácností a firem.

Navíc mnoho evropských států čelí politickým problémům. Německo je pod tlakem kvůli rozpadu vládní koalice, zatímco francouzská menšinová vláda čelí stále rostoucím nespokojenostem. Tyto problémy zvyšují politickou a ekonomickou nestabilitu v Evropě, což ztěžuje zavádění potřebných reforem a udržení hospodářské stability.

Evropská komise už připravila plán pro případná odvetná opatření na americká cla, který zahrnuje například sankce na americké produkty. Vnitřní rozpory mezi členskými státy EU ale komplikují jednání – Německo a další země totiž zaujaly rozdílné postoje k návrhům cel na čínské elektromobily. Tento nesoulad by mohl zpomalit cestu k řešením, která by ekonomice pomohla zotavit se.

Související

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Donald Trump Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

před 7 hodinami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 8 hodinami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 9 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 11 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 11 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 13 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 14 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 14 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 16 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy