Armáda USA se zajímá o vzácné kovy, bude financovat továrnu na jejich zpracování

Americká armáda plánuje financovat výstavbu závodu na zpracování kovů vzácných zemin, aby si tak zajistila domácí dodávky minerálů důležitých pro výrobu zbraní a elektroniky. S odvoláním na vládní dokumenty to uvedla agentura Reuters.

Rozhodnutí bude první finanční investicí americké armády do produkce vzácných kovů v komerčním měřítku od druhé světové války, kdy investovala do projektu Manhattan zaměřeného na vytvoření první atomové bomby.

Americký prezident Donald Trump letos nařídil americké armádě aktualizovat její dodavatelský řetězec pro materiály, které jsou svým způsobem jedinečné a nutné pro určité účely. Varoval, že závislost na dalších zemích v dodávkách strategických minerálů může ohrozit obranu Spojených států.

Většina vzácných kovů se zpracovává v Číně. Ta pohrozila, že zastaví vývoz speciálních nerostů do USA a využije svůj monopol v rámci obchodního sporu mezi USA a Čínou.

Armádní divize, která má na starosti dohled nad municí, požádala minulý měsíc o návrhy nákladů na pilotní závod na produkci takzvaných těžkých kovů vzácných zemin. To je méně běžný typ specializovaných minerálů, které jsou žádány pro vojenskou výzbroj, vyplývá z dokumentů. Odpovědi očekává do 16. prosince. Mezi oslovenými jsou podle informovaných zdrojů společnosti UCore, Texas Mineral Resources a společný podnik firem Lynas a Blue Line.

Armáda plánuje financovat až dvě třetiny nákladů na rafinerii a nejméně jeden projekt, případně i více. Žadatelé musejí poskytnout detailní podnikatelský plán a mimo jiné přesně uvést, kde budou získávat rudu. Žádost nestanovuje finanční částky, které by armáda mohla poskytnout. Zákon o vojenské výrobě (DPA) z 50. let minulého století však poskytuje Pentagonu velkou finanční svobodu při obstarávaní vybavení nezbytného pro národní obranu.

Podle odborníků z odvětví by pilotní projekt zpracovatelského závodu mohl stát pět milionů až 20 milionů USD (115,1 milionu až 460,3 milionu Kč). Vše bude záviset na umístění, velikosti a dalších faktorech. Náklady na výstavbu celkového závodu by mohly přesáhnout 100 milionů USD.

Napětí kvůli vzácným kovům mezi USA a Čínou se datuje nejméně k roku 2010, kdy Čína po diplomatickém sporu omezila vývoz těchto kovů do Japonska. Jejich ceny pak výrazně vzrostly, což v americké armádě vyvolalo obavy, že Čína by mohla to samé učinit Spojeným státům.

Kovy vzácných zemin je skupina 17 nerostů, převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří například neodym, praseodym, europium či terbium. Používají se při výrobě široké škály produktů, například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné hrají nezastupitelnou roli při výrobě magnetů, laserů, bateriových článků pro hybridní a elektrické vozy nebo při výrobě systémů k produkci energie z obnovitelných zdrojů.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy