Čínská společnost ByteDance začala předběžně jednat s technologickou firmou, která by zajistila, aby její aplikace TikTok mohla dál fungovat ve Spojených státech. S odvoláním na interní dopis zaměstnancům to dnes uvedla agentura Reuters. ByteDance neupřesnila, o jakou firmu jde, zájem o tuto aplikaci pro sdílení krátkých videí ale vyjádřila americká společnost Microsoft. Prezident Donald Trump dnes potvrdil, že případná dohoda musí být sjednána do 15. září, jinak aplikaci TikTok v USA zakáže.
Prezident Donald Trump je podle Reuters ochoten dát Microsoftu 45 dní na dojednání dohody.
Pokud se Microsoft dohodne, mohla by současná podoba odvětví sociálních sítích projít zásadní změnou, ale také ještě více zhoršit vztahy mezi USA a Čínou.
Trump v pátek oznámil, že plánuje aplikaci TikTok zakázat v USA. Zdůvodňuje to obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.
Rozhodnutí představuje změnu Trumpova názoru, ještě v pátek totiž prezident odmítal myšlenku na prodej aplikace Microsoftu. Po osobním setkání s šéfem Microsoftu Satyou Nadellou však firma v neděli oznámila, že bude pokračovat v jednání o koupi TikToku a že chce dohodu uzavřít do 15. září. Podle zdrojů je to termín, který poskytl firmám ByteDance a Microsoft Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který zkoumá dohody z hlediska možného rizika pro národní bezpečnost.
Společnost ByteDance koupila v roce 2017 firmu Musical.ly a spojila ji s aplikací TikTok. Ta se díky tomu stala první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit v USA. ByteDance se tak stala jedním z mála skutečných globálních čínských konglomerátů.
TikTok má v USA podle odhadů zhruba 100 milionů uživatelů. Akvizice by nabídla Microsoftu příležitost stát se velkým konkurentem velkých sociálních médií, jako je Facebook a Snap. Microsoft vlastní profesionální sociální síť LinkedIn.
Podle jednoho ze zdrojů Trump změnil názor po tlaku některých svých poradců a členů republikánské strany. Zákaz TikToku by znepřátelil mnoho jeho mladých uživatelů před listopadovými prezidentskými volbami v USA a zřejmě by spustil vlnu právních sporů. Několik prominentních republikánských zákonodárců vydalo v posledních dnech prohlášení, ve kterých Trumpa vyzývali, aby prodej TikToku Microsoftu podpořil.
TikTok se stává novým ohniskem sporu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Vztahy mezi USA a Čínou se v posledních letech zhoršily kvůli obchodu, autonomii Hongkongu, kybernetické bezpečnosti a šíření nového koronaviru. Čínský státní list China Daily dnes označil firmu ByteDance za oběť honu na čarodějnice ze strany Spojených států a uvedl, že Washington neposkytl důkazy podporující tvrzení, že TikTok znamená hrozbu pro národní bezpečnost USA.
Podle navrhované dohody by měl Microsoft převzít aktivity TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Slíbil, že zajistí, aby všechny soukromé údaje o amerických uživatelích TikToku zůstaly v USA. Zatím není jasné, kolik by mohl Microsoft za TikTok zaplatit. Agentura Reuters minulý týden uvedla, že ByteDance si cení aplikaci na více než 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč). Tlak ze strany USA na prodej by však cenu mohl snížit.
Související

Microsoft propouští tisíce zaměstnanců. Nahradí je umělá inteligence

Microsoft zarmoutil miliony uživatelů. Ohlásil definitivní konec Skype
Microsoft , TikTok , Donald Trump , Ekonomika , Čína , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
před 1 hodinou

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
před 2 hodinami

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
před 2 hodinami

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
před 3 hodinami

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
před 3 hodinami

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
před 3 hodinami

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
před 3 hodinami

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
před 4 hodinami

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
před 5 hodinami

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
před 5 hodinami

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
před 6 hodinami

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
před 7 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování
včera

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky
včera

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
včera

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
včera

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
včera

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
včera

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
včera
Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži
Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.
Zdroj: Jakub Jurek