Londýn - Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney v úterý v Nevadě nasedne do letadla a poletí se představit Evropanům. Turné by však mělo v první řadě zvýšit jeho prestiž u samotných Američanů.
Romney bude mít šanci ukázat se jako státník. Bude moci světu zvěstovat své představy o zahraniční a hospodářské politice.Bude to jeho zkouška ze zahraniční politiky, píše deník Financial Times.Během šesti dnů Romney navštíví Británii, Polsko a Izrael.Před čtyřmi lety se na obdobné turné vydal Barack Obama jako prezidentský kandidát demokratů. Evropanům doslova učaroval. Byl vítán jako nový John F. Kennedy. Projevu příštího prezidenta v Berlíně přihlíželo na 200 000 lidí.Romneymu Evropa u nohou ležet nebude. Obamův vyzyvatel v listopadových volbách však může zabodovat.V Londýně se zúčastní zahájení olympiády. Určitě se při této příležitosti bude připomínat, že Romney zachránil pro Salt Lake City zimní olympiádu v roce 2002. Olympijský výbor ho jmenoval šéfem přípravného výboru her poté, co došly peníze na stavbu sportovišť. Romney se dohodl s věřiteli, zajistil pro stavbu sportovních areálů finance a odvrátil hrozící bankrot akce.V Polsku se Romney bude ukazovat zejména po boku Lecha Walesy, někdejšího vůdce Solidarity a pozdějšího polského prezidenta. Poláci mu nepochybně připraví velkolepé přivítání. Jeho slova o tom, že Rusko zůstává "největším geopolitickým protivníkem Ameriky" u severních sousedů vyvolala nadšení.Nahlíženo z Evropy se však Mitt Romney může jevit jako strýček Skrblík. V rozhovoru pro italský deník La Stampa pravil: "Spojené státy si musejí vyřešit vlastní krizi a nedají Evropě ani dolar."Tématu krize eurozóny se Romney v Evropě nejspíš vyhne. Řecko, Španělsko nebo Portugalsko mezi zastávkami jeho turné nejsou, připomínají Financial Times.
Související
Trump dál zpochybňuje výsledek voleb, americká média začínají bít na poplach
Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Apple pracuje na novém modelu iPhone. Ceny už jsou předmětem spekulací
před 1 hodinou
Pro skicrossařky bylo maximem osmifinále, v short tracku nedojela Vaňková. Zdráhalová čtrnáctá
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje pobodání u Prahy. Panuje podezření z pokusu o vraždu
před 3 hodinami
Fico dal Zelenskému ultimátum. Jde o dodávky elektřiny i ropy
Aktualizováno před 4 hodinami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 4 hodinami
Trump po rozhodnutí soudu zvyšuje globální cla
před 5 hodinami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 6 hodinami
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 7 hodinami
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 8 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 9 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 9 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 10 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 10 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 11 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 11 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 12 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 13 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 13 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 14 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
Ve středu dalším dnem pokračovaly zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo a opět přinesly řadu příběhů. V ženském slalomu se podařilo Američance Mikaele Shiffrinové prolomit olympijské prokletí trvající od Pekingu 2022 a konečně získala zlatou olympijskou medaili ze své královské disciplíny, tedy ze slalomu. V něm se neztratila ani česká reprezentantka Martina Dubovská, jež po své druhé jízdě chvíli figurovala na druhém místě. Nakonec skončila na 18. pozici. Stejně tak se to dá říct i o mužském sprintu dvojic volnou technikou české dvojice Jiří Tuž-Michal Novák. Ti totiž v závodě skončili na velice slušném osmém místě. Není překvapením, že sprint dvojic ovládli Norové i s Johannesem Klaebem, který získal již desáté olympijské zlato. Český mužský curlingový tým Lukáše Klímy pak navázal na výhru s Německem další výhrou nad Čínou.
Zdroj: David Holub