Bezlepková dieta: Opravdu se po ní hubne? Lékaři vyvrací mýty

Řím - Kolem bezlepkové diety, která je dnes velmi populární, panuje mnoho zmatků. Odpovědi na nejpalčivější otázky přináší italský list Corriere della Sera.

Bezlepková strava je dnes velký byznys, který jen ve Spojených státech v posledních dvou letech vzrostl o 136 procent, tedy mnohem více než případy celiakie. Stejný trend lze pozorovat i v Itálii.

Bezlepkovou dietu drží i celebrity, například Gwyneth Paltrowová, Victoria Beckhamová, ale i Rachel Weiszová, Russell Crowe a Elisabetta Canalisová. Ti zdůrazňují, že dieta bez lepku je zdravá a hubne se po ní. Ale je tomu skutečně tak?

Trochu jasno do toho vnesla expertka na gastroenterologii z Kolumbijské univerzity Norelle Reillyová, která ve své analýze publikované v časopise Journal Pediatrics vyvrací mýty kolem bezlepkových potravin. "Jednou z hlavních chyb je domnívat se, že bezlepková dieta je zdraví prospěšná a nemá žádné nevýhody," píše expertka.

Dodržování bezlepkové výživy musí sledovat dietolog, který zajistí, aby dieta obsahovala vše nezbytné pro naše zdraví. Navíc produkty bez lepku často obsahují více cukrů a tuků. Hrozí tedy nebezpečí zvyšování hmotnosti, obezity, metabolického syndromu a inzulinové rezistence. Bezlepková dieta může vyvolat nedostatek vitaminů skupiny B, kyseliny listové a železa. Konečně tato dieta bez dostatečné diverzifikace vystavuje organismus větším dávkám toxických látek, jako je arzen (přítomný zejména v rýži) nebo rtuť.

Další mýtus: mnozí věří, že je lepek toxický, a tedy zdraví škodlivý. Ve skutečnosti četné studie ukazují opak: lepek je bezpečná látka, což neplatí jen pro osoby s celiakií. Neexistují důkazy, že nadměrná konzumace lepku by mohla vést k celiakii.

V posledních letech se hodně diskutuje o vhodnosti lepku u dětí. Četní specialisté doporučují vynechat jej v prvním roce života, další radí, aby jej děti konzumovaly brzy, již kolem čtyř měsíců. Podle analýzy Reillyové se však zdá, že časná ani pozdější konzumace lepku riziko vzniku celiakie nijak neovlivňuje.

"Strava bez lepku sama o sobě vedlejší účinky nemá, nedělá ani dobře, ani špatně," vysvětluje doktor Luca Elli z Centra pro prevenci a diagnózu celiakie z milánské polikliniky. "Rozhodně se po ní nehubne, jak mnozí věří. Nejsou žádné vědecky podložené důvody, které by ospravedlňovaly vynechání lepku u osob, které netrpí celiakií a netrpí citlivostí na lepek."

"Člověk se může rozhodnout lepek nejíst, ale pak je velmi důležitá volba potravin, které jej nahrazují, protože na tom závisí kalorický přísun a vyváženost stravy. Je jasné, že když místo talíře těstovin spořádám kilo pancetty, nejen že ztloustnu, ale začnu mít i vážné zdravotní problémy," uvádí doktor Luca Elli.

Související

Ilustrační fotografie.

V Česku má třetina zaměstnanců nadváhu, vyplývá z průzkumu

Zhruba třetina zaměstnanců firem v Česku má nadváhu a dalších 27 procent je obézních. Častěji jsou to muži než ženy a problém se netýká jen lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, ale i pracovníků na výrobních a dělnických pozicích. Vyplynulo to ze statistiky společnosti Preventado, která se zabývá ochranou zdraví při práci a pracovala se vzorkem 17.000 zaměstnanců.

Více souvisejících

obezita, nadváha, hubnutí Celiakie ženy

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy