Revoluční změna v přístupu k hubnutí? Neexistuje dobrá nebo špatná strava, tvrdí odborníci

Londýn – Jistě to sami znáte – když chcete zhubnout, jako první omezíte sladkosti a pečivo, alespoň to světlé. Vědci teď zveřejnili studii, která naznačuje, že neexistuje žádná „dobrý“ nebo „špatný“ chléb. Podle vědců jde spíše o to, že každý reaguje na to, co jí, vlastním jedinečným způsobem.

Pokud před vás někdo postaví bochníku řemeslného ručně vyráběného chleba z kvásku nebo masově vyráběný bílý chléb, málokdo by pochyboval o tom, který z nich s větší pravděpodobností přispívá k obezitě.

Nová studie, o které informuje server Independent však ukazuje, že pokud jde o hubnutí, neexistuje nic jako „dobrý“ nebo „špatný“ chléb. Mnohem více totiž podle vědců záleží na unikátní reakci jednotlivce na různé druhy potravin.

Doktor Evan Elinav z Weizmannova institutu vědy v Izraeli, na výročním zasedání Americké asociace pro rozvoj vědy v Bostonu řekl: „Panuje představa, že nějaký chléb je lepší než ostatní. Průmyslově vyráběný chléb je vnímán jako špatný a domácí kynuté je považován za dobrý.“

Studie, na které se podílel, ale podle něj naznačuje něco jiného. „Zjistili jsme, že stejně jako u všech ostatních potravin, naše reakce na chleba jsou zcela individuální. Tento personalizovaný efekt existuje u každého jídla. Neexistuje jedna jediná dobrá nebo špatná potravina nebo nějaké super jídlo,“ vysvětluje Elinav.

Výzkumníci testovali ve studii dva různé druhy chleba na celkem 40 osobách. Výzkum ale dosud nebyl zveřejněn v řádném akademickém časopise.

Každých pět minut byla sledována jejich hladina cukru v krvi, aby se zjistilo, jak jejich tělo reaguje. Toto měření trvalo několika týdnů. Jednotlivci v obou skupinách měli nejvyšší hladinu cukru v krvi po jídle jednoho i druhého druhu chleba, ale celkový efekt těchto dvou typů na jejich hmotnost byl stejná.

To podle Elinava podporuje myšlenku, že „největším určujícím faktorem naší jedinečné reakce na potraviny je střevní mikrobiom". Navržením diety na míru pro každou osobu - na základě bakterií ve jejích střevech – je možné „normalizovat její hladinu cukru v krvi," dodal.

Jedním z důvodů pro „jo-jo efekt" – tedy stav, kdy jedinec zhubne, ale pak opět nabere váhu zpátky – sou právě střevní mikroby, domnívá se Elinav.

Související

Pečivo, Ilustrační fotografie

Ceny pečiva dál porostou. Pekaři řekli, o kolik zdraží

Ceny pečiva by letos měly růst jen v řádu jednotek procent a nemělo by už docházet ke skokovému zdražení jako v minulém roce. V tiskové zprávě to uvedl Svaz pekařů a cukrářů v ČR. Průměrná cena kilogramu konzumního chleba byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v prosinci loňského roku meziročně o polovinu vyšší.

Více souvisejících

pečivo potraviny jídlo obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy