KOMENTÁŘ | Budeme mít letos drahé energie? Hysterie politiků to naznačuje, ale realita je jiná

Experti z opozičních politických stran k současné vládě České republiky by měly dozajista obsadit místa vypravěčů pohádek minimálně v Českém rozhlase. Jejich neustálý pláč a kritika o drahých energiích nebere konce, zvlášť některým jedincům se už musí z černých scénářů o přemrštěných cenách energií zdát v noci dozajista noční můry. Co na tom, že během prvních lednových dní klesla cena zemního plynu na burze na hodnotu 30 eur/MWh, zatímco začátkem ledna loňského roku byla o více než dvojnásobek vyšší? Hluchota a slepota těchto lidí, toužících po moci, je zkrátka bezbřehá.

Ale nechť, prý dělají jen svou práci. Faktem ale je, že energetičtí odborníci se shodují na tom, že silným argumentem, proč cena plynu je taková, jaká je, je mimo jiné to, že evropské zásobníky plynu jsou nadále blízko plnému zaplnění. Populisté, jejichž bláboly o vystoupení Česka z energetických struktur Evropské unie se médii nesou téměř už jako daný fakt, jsou totálně imunní k argumentu řady expertů, že Evropu zatím další energetická krize nepostihla a nic nenaznačuje to, že by se měla v letošním roce opakovat. Oni stále mají tu svou pravdu.

Když odhadneme od všelijakých přidaných (zřejmě povinně) ingrediencí, je v Česku diskuse o cenách energií o tom, že: 1) kvůli vládě, která přestala platit poplatky za obnovitelné zdroje energií dojde k „šílenému“ zdražení energií. 2) Kvůli tomu padne v krátké době kvantum firem a podnikatelů, kteří by (jistěže za chápající vlády populistů) dozajista nepadly. A za 3) je proto nejvyšší čas odstoupit a předat vládu i v energetice lidem, kteří věci rozumějí.

Nevěřím, že žádná ze zmíněných partiček neumí dobře anglicky, aby si přečetla třeba zprávu agentury Reuters z počátku ledna letošního roku o tom, že evropské zásoby plynu jsou na dobré cestě k tomu, aby byly na konci zimu 2023/24 značně vysoké či přímo téměř rekordní. Zásoby v Evropské unii a Spojeném království dosáhly k 31. prosinci 2023 hodnoty 996 terawatthodin (TWh), což je sezónní rekord, podle údajů shromážděných společností Gas Infrastructure Europe. Tato agentura odhadla, že úložiště plynu v EU a Spojeném království pravděpodobně skončí tuto zimu téměř z 54 % zaplněné.

A něco o cenách? Třeba prestižní americký deník The Wall Street Journal uvedl, že dle jeho zjištění u řady analytiků se očekává, že evropské ceny zemního plynu budou v roce 2024 dále klesat kvůli nevýrazné poptávce a nadprůměrným zásobám. A to i přesto, jak se ukazuje nyní, že začátek roku bude v globálu velmi studený. Burzovní statistiky dále ukazují, že evropské futures na zemní plyn se v letošním třetím lednovém týdnu propadly o více než 11 % na přibližně 28 EUR za megawatthodinu. Hodnocení analytiků pak říká, že „navzdory chladnému počasí je region tuto zimu ve stabilní pozici díky značným zásobám. K 17. lednu činily zásoby plynu v Evropské unii 77,5 %, v Německu 82,9 %, Itálii 72,6 % a Francii 68,7 %. Celková poptávka je zároveň slabá a za rok 2023 zůstává pod úrovní před konfliktem. V důsledku toho se očekává, že Evropa vstoupí do jara 2024 s více než polovinou své spotřební kapacity uloženou v podzemních zásobnících plynu, která překročí desetiletý průměr na hodnotě 35 %.“

Možná, že ani predikce lidí, kteří rozumí dění na burzách, v ekonomice a na komoditních trzích se nenaplní. Jenže hysterie záměrně vyvolávaná částí politiků a směřující jen k převzetí moci za každou cenu, není ničím jiným než věcí, kterou slušní lidé nedělají. To ale populisté zřejmě netuší. Neznamená to ani, že některé sociální skupiny, a to i v Česku, nemohou mít (stále) problémy se splácením faktur za energie, ale populistické prázdně žvanění pseudoexpertů, které nikam nevede, lidem, kromě snahy autorů těchto žvástů být zvolen, nepomůže. 

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

komentář Energetika energie Elektřina plyn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy